Gazdasagi szereplők, piacok, kereslet, kínálat
ED=vegtelen
Tökéletesen rugalmas kereslet, pq nem változik
ED=0
Teljesen rugalmatlan kereslet
Marshall-kereszt
A keresleti és kínálati görbe közös koordináta-rendszerben történő ábrázolása. Az ábra alkalmas az egyensúly, az egyensúlytalanság modell-szerű bemutatására, az ármechanizmus érzékeltetésére.
Ceteris paribus elv
A közgazdasági modellek esetén használt leggyakoribb feltételezés, amikor "minden egyéb változatlansága mellett" csak egy tényező változásának hatását vizsgáljuk.
Veblen-hatás
A paradox árhatás egyik esete. Azokra a presztizsjavakra jellemző, amelyek magas áruk révén a vásárlók többsége számára elérhetetlen. Az ár emelkedése ebben az esetben egyrészt - a jószág presztízs-célokra való alkalmasságának javulása miatt - keresletének növelésére, másrészt - a beszerzésével járó nagyobb áldozat miatt - csökkentésére ösztönözne. Az ellentétes erők küzdelméből az első kerül ki győztesen.
ED<1
Rugalmas kereslet pq = ->
0<ED>1
Rugalmatlan kereslet, pq-^
tökéletlen verseny (imperfect competition)
azon piaci szerkezetek összefoglaló neve, amelyekben nem érvényesül a tökéletes verseny, mert létezik egy eladó (vagy vevő) a piacon, amelyik elég nagy, hogy befolyásolhassa a piaci árat, és így negatív meredekségű keresleti görbével (vagy mint vevő pozitív meredekségű kínálati görbével) szembesül. magába foglalja a monopóliumot, oligopóliumot és a monopolisztikus versenyt is / monopol piac/ monopszonia, oligopol piac
Kereslet árrugalmassága
azt méri, milyen mértékben változik a jószág keresett mennyisége az árváltozás hatására
Kereslet törvénye
ha egy jószág normál jószág, akkor biztos, hogy az árának növekedésére csökkeni fog belőle a keresett mennyiség
tökéletes verseny
olyan piaci helyzet, amikor az eladók és a vevők egyaránt árelfogadók, mivel nem elég nagyok vagy nincs elég piaci erejük ahhoz, hogy termékeiket és szolgáltatásaikat a piaci árnál drágábban értékesítsék / kompetitiv piac