fizika beugró

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

Körmozgás esetén mi az összefüggés a test gyorsulásának érintő irányú komponense (at, tangenciális gyorsulás) és a szöggyorsulás (β) között? Choose one answer. a. at = β ⋅ R b. at = β2 / R c. at = β / R d. at = β2 ⋅ R e. at = β / R2 f. at = β ⋅ R2

a

Marks: 1 Melyik összefüggés írja le helyesen a kezdősebesség nélkül elengedett szabadon eső test mozgását? Choose one answer. a. v = g t b. v = Δy / t c. v = g t2 d. Δy = ½ g t e. v = 2 g Δy f. g = Δy / Δt

a

Mi a rugót jellemző direkciós állandó mértékegysége? Choose one answer. a. N / m b. N c. N ⋅ m d. kg ⋅ m / s e. kg ⋅ m / s2 f. N / m2

a

Melyik állítás igaz? (3 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. A megtett út skaláris mennyiség. b. A megtett út vektormennyiség. c. Az idő vektormennyiség. d. Az idő skaláris mennyiség. e. Az elmozdulás skaláris mennyiség. f. Az elmozdulás vektormennyiség.

a, d, f

Egyenletes körmozgás esetén milyen irányba mutat a testre ható erők eredőjének iránya? Choose one answer. a. Mindig a mozgás síkjára merőlegesen úgy, hogy a sebesség, a gyorsulás és az eredő erő (ebben a sorrendben) jobbsodrású rendszert alkossanak. b. Mindig sugárirányban, a kör középpontja felé. c. Mindig éritő irányban, a sebességgel egy irányban. d. Mindig éritő irányban, a sebességgel ellentétes iranyban. e. Mindig a mozgás síkjára merőlegesen úgy, hogy a gyorsulás, a sebesség és az eredő erő (ebben a sorrendben) jobbsodrású rendszert alkossanak. f. Mindig sugárirányban, a kör középpontjával ellentétes irányban.

b

Ha egy testre ható erők eredője állandó, akkor a test pályálya... Choose one answer. a. csakis egyenes lehet. b. csakis parabola vagy egyenes lehet. c. csakis kör lehet. d. csakis ellipszis lehet. e. csakis parabola, lehet. f. egész biztosan görbül (a test kanyarodik).

b

Mi a szöggyorsulás SI mértékegysége? Choose one answer. a. fok/s b. rad/s² c. 1/s d. rad/s e. m/s² f. m/s

b

Mi nem szükséges feltétele az interferenciának? Choose one answer. a. Azonos frekvencia. b. Azonos amplitúdó. c. Koherencia. d. Azonos hullámhossz. e. Állandó fáziskülönbség. f. Azonos periódusidő.

b

Egy ló húzza a kocsit. Mi ennek a húzóerőnek az ellenereje? Choose one answer. a. A nehézségi erő. b. A ló izomereje. c. A talaj tartóereje. d. A talaj által a kocsira kifejtett súrlódási erő. e. A kocsi húzza a lovat. f. A talaj által a lóra kifejtett súrlódási erő.

e

Egy α = 8°-os lejtőn 12 m/s állandó sebességgel megy felfelé egy m tömegű autó. Mekkora az autóra ható erők eredője? Choose one answer. a. F = mg cos α b. F = mg sin α c. F = mg tg α d. F = mg (cos α - mg sin α) e. F = 0 N f. F = mg (sin α - mg cos α)

e

Ha a gyorsulás merőleges a sebességre, akkor... Choose one answer. a. a sebességnek sem a nagysága, sem az iránya nem változik. b. a gyorsulás iránya nem változik. c. a sebesség nem változik. d. a gyorsulás nem változik. e. a sebesség iránya nem változik. f. a sebesség nagysága nem változik.

f

A bolygó a Nap körül ellipszis pályán kering. Melyik állítás igaz? Choose one answer. a. A bolygó a Nap közelében gyorsabban mozog. b. A bolygó az egész pályán egyenletesen mozog. c. A bolygó a Naptól távolabb gyorsabban mozog. d. A bolygó keringési ideje egyenesen arányos az ellipszis nagytengelyének köbével. e. A Nap az ellipszispálya középpontjában van.

a

Egy jármű először álló helyzetből gyorsul 10 m/s sebességre, majd 10 m/s sebességről 20 m/s sebességre. Melyik esetben kell több munkát végezni, ha a fékező hatásoktól eltekintünk? Choose one answer. a. A második esetben. b. Ugyanannyit, mivel a potenciális energia nem változik a mozgás során. c. Nem lehet megmondani, mivel függ a gyorsító erőtől és a kocsi tömegétől. d. Ugyanannyi a munkavégzés mindkét esetben. e. Az első esetben. f. Az összehasonlítást csak a gyorsítási idők ismeretében lehet elvégezni.

a

Ha nagyot rúgunk egy medicinlabdába a Földön, megfájdul a lábunk. Mi történik, ha a Holdon rúgunk bele ugyanakkora erővel ugyanabba a medicinlabdába? Choose one answer. a. Ugyanúgy fog fájni, mert a labda tömege ugyanakkora a Holdon, mint a Földön. b. Jobban fog fájni, mivel a Holdon kisebb a súlyunk. c. Jobban fog fájni, mert a Holdon nehezebben gyorsul fel a labda, mint a Földön. d. Ugyanúgy fog fájni, mivel a Holdon mind a labda, mind a mi tömegünk lecsökken. e. Kevésbé fog fájni, mert a labda súlya kisebb a Holdon. f. Kevésbé fog fájni, mivel a Holdon kisebb a nehézségi gyorsulás értéke.

a

Hogyan lehet egy golyót leghatékonyabban (legkisebb sebességre) tökéletesen rugalmas ütközéssel lelassítani? Choose one answer. a. Egy vele azonos tömegű, álló golyónak ütközik. b. Falnak ütközik. c. Amikor a golyót egy hozzá képest elhanyagolhatóan kis tömegű fallal ütköztetjük. d. Egy nagyobb, mozgó golyóval szembetalálkozik. e. Egy nagyobb, mozgó golyót utolér. f. Amikor egy vele azonos tömegű és ellentétes sebességű golyóval ütközik

a

Melyik állítás igaz? Choose one answer. a. A belső erők a pontrendszer összes impulzusát nem képesek megváltoztatni. b. A belső erők a pontrendszer egyes tagjainak impulzusát nem képesek megváltoztatni. c. A belső erők a pontrendszer összes mozgási energiáját nem képesek megváltoztatni. d. A belső erők a pontrendszer egyes tagjainak impulzusát és mozgási energiáját nem képesek megváltoztatni. e. A belső erők a pontrendszer összes impulzusát és összes mozgási energiáját nem képesek megváltoztatni. f. A belső erők a pontrendszer egyes tagjainak mozgási energiáját nem képesek megváltoztatni.

a

Mi a kapcsolata a tömegpontra ható erők eredőjének és a tömegpont impulzusának? Choose one answer. a. Az impulzus változási gyorsasága (idő szerinti deriváltja) egyenlő az eredő erővel. b. Az impulzus egyenlő az eredő erő változási gyorsaságával (idő szerinti deriváltjával). c. Az impulzus változási gyorsasága (idő szerinti deriváltja) egyelő a tömeg és az eredő erő szorzatával. d. Az impulzus egyenlő a tömeg és az eredő erő szorzatával. e. Az impulzus idő szerinti második deriváltja egyelő az eredő erővel. f. Az impulzus egyenlő az eredő erővel.

a

Milyen irányba mutat egy autó forgó kerekének szögsebességvektora? Choose one answer. a. Az út felületének síkjában, a haladási irányra merőlegesen. b. Az út felületére merőlegesen felfelé. c. Az út felületének síkjában, a haladási iránnyal párhuzamosan. d. Az út felületére merőlegesen lefelé. e. Az út felületére merőlegesen lefelé, ha jobb oldali kerékről van szó. f. Az út felületére merőlegesen felfelé, ha jobb oldali kerékről van szó.

a

Mivel ellentétes irányú a pontszerű testre ható csúszási súrlódási erő? Choose one answer. a. A felülethez viszonyított pillanatnyi sebességgel. b. A súrlódási erő nélkül a felület síkjában a testre ható többi erő eredőjével. c. Attól függ, hogy a felület vízszintes, ferde vagy függőleges. d. Bármerre mutathat. e. A pillanatnyi gyorsulásvektorral. f. A súrlódási erő nélkül a testre ható többi erő eredőjével.

a

Vastag, laza hórétegre egymás melle helyezünk egy 1 kg es egy 2 kg tömegű testet. Lehetséges-e, hogy az 1 kg-os test alatt jobban összetömörödik a hó? Choose one answer. a. Igen, ha a kisebb tömegű test fejt ki nagyobb nyomást. b. Igen, ha a kisebb tömegű test ugyanakkora nyomást fejt ki mint a nagyobb tömegű. c. Nem, mert a nagyobb tömegű test fejt ki nagyobb erőt. d. Nem, mert a nagyobb tömegű test mindig nagyobb nyomást fejt ki. e. Nem, mert a nagyobb tömegű testnek mindig nagyobb a felülete. f. Igen, ha a kisebb tömegű testnek nagyobb a felülete, amellyel a hóra fekszik.

a

Marks: 1 Egy flexkorong 1 perc alatt 12600-at fordul. Mekkora a szögsebességének nagysága? (3 jó válasz van.) Choose at least one answer. a. 12600⋅2⋅π/60 rad/s b. 12600⋅2⋅π rad/min c. 12600⋅360⋅60 rad/s d. 12600⋅2⋅π⋅60 rad/s e. 12600⋅360/60 fok/s f. 12600⋅2⋅π fok/s

a, b, e

Melyik állítás igaz? (2 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. A Coriolis-erő mindig merőleges a sebességre. b. A centrifugális erő mindig a középpont irányába mutat. c. A centrifugális erő mindig sugárirányú. d. A centrifugális erő mindig merőleges a sebességre. e. A centrifugális erő és a Coriolis-erő mindig merőleges egymásra. f. A Coriolis-erő mindig sugárirányú.

a, c

Melyik állítás igaz? (3 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. Az elektromos töltés skaláris mennyiség. b. Az elektromos töltés vektormennyiség. c. A sűrűség skaláris mennyiség. d. A tömeg skaláris mennyiség. e. A tömeg vektormennyiség. f. A sűrűség vektormennyiség.

a, c, d

Igaz-e, hogy a centrifugális és a centripetális erők erő-ellenerő párt alkotnak? (3 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. Nem, mert az erő-ellenerő pár mindig ugyanaban a kölcsönhatásban résztvevő két test egyikére ill. másikára hat, a centrifugális erő és a centripetális erő pedig ugyanarra a testre hat. b. Nem, mert a két erő nem mindig ellentétes irányú és azonos nagyságú. c. Igaz, mert a két erő ellentétes irányú és azonos nagyságú. d. Nem, mert a centrifugális erő csak forgó koordinátarendszerben lép fel, a centripetális erő pedig inerciarendszerben is jelen van. e. Igaz, mert a centrifugális erő a forgó koordinátarendszerben fellépő tehetetlenségi erő. f. Nem, mert a centrifugális erő nem kölcsönhatásból származó erő, hanem a koordinátarendszer speciális választása miatt figyelembeveendő úgynevezett tehetetlenségi erő, és ezeknek nincs ellenereje.

a, d, f

Melyik állítás igaz? (3 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. A sűrűség skaláris mennyiség. b. Az elektromos töltés vektormennyiség. c. A sűrűség vektormennyiség. d. Az elektromos töltés skaláris mennyiség. e. A tömeg vektormennyiség. f. A tömeg skaláris mennyiség.

a, d, f

Egy autó 50 k/h sebességû nyugatról fújó szélben 30 km/h sebességgel kelet felé halad. A közegellenállási erõ teljesítményének elõjele ... Choose one answer. a. nulla. b. pozitív. c. a szöveg alapján nem határozható meg egyértelmûen. d. vagy pozitív, vagy nulla, de ezt a szöveg alapján nem lehet eldönteni. e. vagy negatív, vagy nulla, de ezt a szöveg alapján nem lehet eldönteni. f. negatív.

b

Egy ház tetejéről egyszerre dobunk el két testet: az egyiket 0 kezdősebességgel függőlegesen lefele, a másikat adott v0 kezdősebességgel vízszintesen. Adott t idő után melyik test függőleges elmozdulása nagyobb? Choose one answer. a. A vízszintesen elhajítotté, mert neki volt kezdősebessége. b. Mindkettőé ugyanakkora. c. Nem lehet ennyi adatból eldönteni. d. A vízszintesen elhajítotté, mert az vízszintesen is mozog. e. A szabadon esőé, hiszen a másik test vízszintes irányban mozog. f. A szabadon esőé, mert az csak függőlegesen lefele mozog.

b

Ha egy test gyorsulása merőleges a sebességre, akkor a test pályája... Choose one answer. a. csakis ellipszis lehet. b. egész biztosan görbül (a test kanyarodik). c. csakis egyenes lehet. d. csakis parabola vagy egyenes lehet. e. csakis parabola lehet. f. csakis kör lehet.

b

Mely tesre hat a centrifugális erő ellenereje? Choose one answer. a. Ez a kérdés nem válaszolható meg, attól függ, mely testekkel áll kölcsönhatásban a szóban forgó test. b. A centrifugális erőnek nincs ellenereje, hiszen az nem kölcsönhatásból származó erő, hanem a koordinátarendszer-választás miatt figyelembe veendő tehetetlenségi erő. c. A centrifugális erő mindig a koordinátarendszer középpontjában lévő test irányával ellentétes irányban mutat. d. Newton III. törvénye értelmében egy erő ellenereje mindig arra a testre hat, amely a kölcsönhatásban részt vesz, tehát meg kell keresni azt a testet, emelytől a centrifugális erő ered, és arra hat ennek az ellenereje. e. Arra, amely a testet körpályán tartja. f. Arra a tesre hat, amelytől a centripetális erő származik.

b

Melyik állítás igaz? A munkavégzés és a hozzá tartozó időtartam hányadosa Choose one answer. a. nincs ilyen fizikai mennyiség. b. a pillanatnyi teljesítmény. c. a hatásfok. d. az átlagos teljesítmény. e. az impulzus. f. az erő.

b

Melyik állítás igaz? Tökéletesen rugalmatlan ütközés során... Choose one answer. a. az ütközés előtti sebességek minden esetben megegyeznek az ütközés utáni sebességekkel. b. csak az impulzus-megmaradás tétel érvényes. c. csak az energia-megmaradás tétel érvényes. d. az ütközés előtti sebességek négyzetösszegei minden esetben megegyeznek az ütközés utáni sebességek négyzetösszegeivel. e. nem érvényes sem az impulzusmegmaradás, sem az energiamegmaradás-tétel. f. érvényes az impulzusmegmaradás és az energiamegmaradás-tétel.

b

Mi nem szükséges feltétele az interferenciának? Choose one answer. a. Azonos hullámhossz. b. Azonos amplitúdó. c. Azonos periódusidő. d. Állandó fáziskülönbség. e. Koherencia. f. Azonos frekvencia.

b

Milyen irányba mutat egy vízszintes asztallapon fekve forgó korong szögsebességvektora? Choose one answer. a. biztos, hogy vízszintesen b. biztos, hogy függőlegesen c. ebben az esetben a szögsebességvektor iránya a forgás során állandóan változik d. csak az biztos, hogy nem függőlegesen e. biztos, hogy függőlegesen lefelé f. biztos, hogy függőlegesen felfelé

b

Newton II. törvényében a testre ható erők eredője és a test gyorsulása közötti kapcsolatot írja le. Milyen erőket kell a törvény alkalmazása során figyelembe vennünk, ha a gyorsulást egy inerciarendszerhez viszonyítjuk? Choose one answer. a. Csak azokkal a testekkel való kölcsönhatásból származó erőket kell figyelembe venni, amelyek szintén ugyanabban az inerciarendszerben vannak. b. A kölcsönhatásokból származó erők mellett a test gyorsulásával arányos erő is fellép, amelyet külön figyelembe kell venni, hogy Newton törvénye inerciarendszerben is igaz maradjon. c. Csak inerciális, más szóval tehetetlenségi erőket kell figyelembe venni. d. Csak azokat az erőket kell figyelembe venni, amelyek más testekkel való kölcsönhatásokból származnak. e. A kölcsönhatásokból származó erők mellett tehetetlenségi erőket is figyelembe kell venni (hiszen az "inercia" tehetetlenséget jelent). f. Newton II. törvényének alkalmazása nem függ a koordinátarendszer választásától, minden esetben csak a kölcsönhatásokból származó erőket kell figyelembe venni.

b

Newton II. törvényében a testre ható erők eredője és a test gyorsulása közötti kapcsolatot írja le. Milyen erőket kell a törvény alkalmazása során figyelembe vennünk, ha a gyorsulást egy inerciarendszerhez viszonyítjuk? Choose one answer. a. Csak inerciális, más szóval tehetetlenségi erőket kell figyelembe venni. b. Csak azokat az erőket kell figyelembe venni, amelyek más testekkel való kölcsönhatásokból származnak. c. A kölcsönhatásokból származó erők mellett tehetetlenségi erőket is figyelembe kell venni (hiszen az "inercia" tehetetlenséget jelent). d. A kölcsönhatásokból származó erők mellett a test gyorsulásával arányos erő is fellép, amelyet külön figyelembe kell venni, hogy Newton törvénye inerciarendszerben is igaz maradjon. e. Newton II. törvényének alkalmazása nem függ a koordinátarendszer választásától, minden esetben csak a kölcsönhatásokból származó erőket kell figyelembe venni. f. Csak azokkal a testekkel való kölcsönhatásból származó erőket kell figyelembe venni, amelyek szintén ugyanabban az inerciarendszerben vannak.

b

Mi a centrifugális erő? (2 jó válasz van.) Choose at least one answer. a. A centripetális erő ellenereje. b. Forgó koordinátarendszerben fellépő, mindig sugár irányú tehetetlenségi erő. c. Inerciarendszerben fellépő tehetetlenségi erő egyik fajtája. d. Forgó koordinátarendszerben fellépő tehetetlenségi erő. e. A centrifugában fellépő erő. f. Forgó koordinátarendszerben fellépő, a test sebességére mindig merőleges tehetetlenségi erő.

b, d

Melyik állítás igaz? (3 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. Az erő skaláris mennyiség. b. Az erő vektormennyiség. c. Az impulzusmomentum skaláris mennyiség. d. Az impulzusmomentum vektormennyiség. e. Az impulzus vektormennyiség. f. Az impulzus skaláris mennyiség.

b, d, e

Melyik állítás igaz? (3 helyes válasz van) Choose at least one answer. a. A periódusidő ismeretében kiszámíthatjuk a körmozgás kerületi sebességét. b. A periódusidő ismeretében kiszámíthatjuk a körmozgás szögsebességét. c. A periódusidő ismeretében kiszámíthatjuk a körmozgás pályasugarát. d. A periódusidő ismeretében kiszámíthatjuk a körmozgás centripetális gyorsulását. e. A periódusidő ismeretében kiszámíthatjuk a körmozgás fordulatszámát. f. A periódusidő ismeretében kiszámíthatjuk a körmozgás fordulatszámát és a szögsebességét.

b, e, f

Meyik állítás fogalmazza meg helyesen Newton I. axiómáját? (3 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. Minden test megőrzi (inerciarendszerhez viszonyított) egyenesvonalú egyenletesen gyorsuló mozgását vagy nyugalmi állapotát, amíg más testek annak megváltoztatására nem kényszerítik. b. Minden test megőrzi (inerciarendszerhez viszonyított) egyenesvonalú egyenletes mozgását vagy nyugalmi állapotát, amíg más testek annak megváltoztatására nem kényszerítik. c. Minden magára hagyott test mindig a Nap körül kering, ha más testek mozgásállapotának megváltoztatására nem kényszerítik. d. Létezik olyan vonatkoztatási rendszer (ezt inerciarendszernek nevezzük), amelyben a magára hagyott test egyenesvonalú egyenletesen gyorsuló mozgást végez. e. Minden magára hagyott test egyenesvonalú egyenletes mozgást végez, vagy nyugalomban van (egy inerciarendszerhez képest). f. Létezik olyan vonatkoztatási rendszer (ezt inerciarendszernek nevezzük), amelyben minden magára hagyott test egyenesvonalú egyenletes mozgást végez, vagy nyugalomban van.

b, e, f

A Holdon leejtünk egy tollpihét. Mekkora gyorsulással mozog? Choose one answer. a. A helyi nehézségi gyorsulásnál lassabban mozog a Hold felszíne felé. b. A pihe egyenletesen mozog a Hold felszíne felé. c. A helyi nehézségi gyorsulással mozog a Hold felszíne felé. d. A pihe egyenletesen mozog felfelé. e. A helyi nehézségi gyorsulásnál gyorsabban mozog a Hold felszíne felé. f. Mivel a Holdon nincs gravitáció, ezért a tollpihe lebeg.

c

A felhajtóerő ... Choose one answer. a. és a hidrosztatikai nyomás között nincs összefüggés. b. és a testre ható gravitációs erő fordítottan arányos egymással. c. a hidrosztatikai nyomásból származó erők eredője. d. mindig kisebb, mint a testre ható gravitációs erő. e. nagyságát csakis a test alsó lapjára ható hidrosztatikai nyomás nagysága határozza meg. f. a folyadékba merülő test sűrűségével arányos.

c

A következő - rezgőmozgásra vonatkozó - kijelentések közül egy hamis. Melyik? Choose one answer. a. A test rezgőmozgást végez, ha két szélső helyzet között egyenes vonalú pályán periodikusan mozog. b. A rezgő test sebessége a szélső helyzetben 0. c. A szélső helyzetek közti távolság megegyezik az amplitúdóval. d. A periódusidő megegyezik a frekvencia reciprokával. e. A rezgő test maximális kitérését amplitúdónak hívjuk. f. A körferekvencia mértékegysége az 1 / s.

c

A súlytalanság állapotában lévő vízgömb belsejében egy levegő buborék van. Milyen irányú felhajtóerő hat rá, ha a vízmennyiséget jobbra gyorsítom? Choose one answer. a. Felfelé balra. b. Balra. c. Jobbra. d. Felfelé jobbra. e. Lefelé. f. Felfelé

c

Az általános tömegvonzás Newton-féle erőtörvénye szerint két test között fellépő erő... Choose one answer. a. egyenesen arányos testek tömegközéppontjai közötti távolsággal. b. egyenesen arányos a nagyobbik test tömegével, és fordítva a kisebbik test tömegével. c. egyenesen arányos mindkét test tömegével. d. fordítva arányos a testek tömegközéppontjai közötti távolsággal. e. fordítva arányos a mindkét test tömegével. f. egyenesen arányos a testek tömegének átlagával.

c

Lehetséges-e, hogy egy test súlya ugyanannyi a Földön és egy másik bolygón, ha a bolygó tömege és mérete nem azonos a Föld tömegével és méretével? Choose one answer. a. Nem, mert kisebb sugarú bolygónak a közelség miatt nagyobb a gravitációs ereje. b. Nem, mert kisebb tömegű bolygónak kisebb a gravitációs ereje. c. Igen, például ha a bolygó tömege negyede a Föld tömegének és sugara fele a Föld sugarának. d. Igen, például ha a bolygó tömege fele a Föld tömegének és sugara kétszerese a Föld sugarának. e. Igen, például ha a bolygó tömege és sugara a Föld tömegének és sugarának a fele.

c

Melyik állítás igaz? Choose one answer. a. A megtett út kisebb vagy egyenlő mint az elmozdulás. b. A megtett út és az elmozdulás mindig egyenlő. c. A megtett út nagyobb vagy egyenlő mint az elmozdulás. d. A megtett út bármekkora lehet az elmozduláshoz képest. e. A megtett út mindig kisebb mint az elmozdulás. f. A megtett út mindig nagyobb mint az elmozdulás.

c

Mi a rugót jellemző direkciós állandó mértékegysége? Choose one answer. a. kg ⋅ m / s b. N ⋅ m c. N / m d. kg ⋅ m / s2 e. N / m2 f. N

c

Milyen pályán mozog egy ferdén elhajított test, ha a légellenállástól eltekinthetünk? Choose one answer. a. kör b. ellipszis c. parabola d. hiperbola e. ciklois f. egyenes

c

Polarizált-e az a mechanikai hullám, ami akkor fut végig egy kötélen, amikor annak egyik végét függőlegesen fel-le rángatjuk, és miért? Choose one answer. a. Nem, mert a kialakuló mozgás nem harmonikus hullám. b. Igen, mert a kötél hossza a mozgás során nem változik. c. Igen, mert a kötél bármely pontja mindig ugyanabban a síkban mozog. d. Nem, mert a kötél pontjai nem harmonikus rezgőmozgást végeznek. e. Igen, mert a kötélen a mozgás mindig ugyanabban az irányban terjed. f. Nem, mert a polarizáció fogalma nem definiálható mechanikai hullámokra, csak elektromégneses hullámokra (fényre).

c

Mekkora a Föld szögsebességének nagysága? (3 jó válasz van.) Choose at least one answer. a. 14 ⋅ 360 fok / hét b. 2 ⋅ π rad / s c. 14 ⋅ π rad / hét d. 360 fok / s e. 360 / (24 ⋅ 60 ⋅ 60) fok / s f. 2 ⋅ π / (24 ⋅ 60 ⋅ 60) rad / s

c, e, f

A Holdon leejtünk egy tollpihét. Mekkora gyorsulással mozog? Choose one answer. a. A helyi nehézségi gyorsulásnál lassabban mozog a Hold felszíne felé. b. A pihe egyenletesen mozog felfelé. c. A pihe egyenletesen mozog a Hold felszíne felé. d. A helyi nehézségi gyorsulással mozog a Hold felszíne felé. e. A helyi nehézségi gyorsulásnál gyorsabban mozog a Hold felszíne felé. f. Mivel a Holdon nincs gravitáció, ezért a tollpihe lebeg.

d

Egy autó 30 k/h sebességû nyugatról fújó szélben 50 km/h sebességgel kelet felé halad. A közegellenállási erõ teljesítményének elõjele ... Choose one answer. a. vagy pozitív, vagy nulla, de ezt a szöveg alapján nem lehet eldönteni. b. vagy negatív, vagy nulla, de ezt a szöveg alapján nem lehet eldönteni. c. a szöveg alapján nem határozható meg egyértelmûen. d. negatív. e. nulla. f. pozitív.

d

Egy rugóra akasztott test harmonikus rezgést végez. Melyik állítás nem igaz? Choose one answer. a. A rezgés frekvenciája nem függ az amplitúdótól. b. A rezgés frekvenciája függ a test tömegétől. c. A rezgés frekvenciája ismeretében kiszámítható a periódusideje. d. A rezgés frekvenciája és amplitúdója ismeretében kiszámítható a kezdőfázisa. e. A rezgés frekvenciája és amplitúdója ismeretében kiszámítható a maximális gyorsulása. f. A rezgés frekvenciája és amplitúdója ismeretében kiszámítható a maximális sebessége.

d

Egy rugóra akasztott test harmonikus rezgést végez. Melyik állítás nem igaz? Choose one answer. a. A rezgés frekvenciája nem függ az amplitúdótól. b. A rezgés frekvenciája ismeretében kiszámítható a periódusideje. c. A rezgés frekvenciája függ a test tömegétől. d. A rezgés frekvenciája és amplitúdója ismeretében kiszámítható a kezdőfázisa. e. A rezgés frekvenciája és amplitúdója ismeretében kiszámítható a maximális sebessége. f. A rezgés frekvenciája és amplitúdója ismeretében kiszámítható a maximális gyorsulása.

d

Ha a gyorsulás merőleges a sebességre, akkor... Choose one answer. a. a gyorsulás iránya nem változik. b. a sebesség iránya nem változik. c. a gyorsulás nem változik. d. a sebesség nagysága nem változik. e. a sebességnek sem a nagysága, sem az iránya nem változik. f. a sebesség nem változik.

d

Ha egy test gyorsulásvektora állandó, akkor a test pályája... Choose one answer. a. csakis ellipszis lehet. b. egész biztosan görbül (a test kanyarodik). c. csakis kör lehet. t d. csakis parabola vagy egyenes lehet. e. csakis parabola lehet. f. csakis egyenes lehet.

d

Hogyan definiáltuk két test tömegének arányát? Choose one answer. a. A két test ütközése során mindkettőnek megváltozik az energiája. Az energiaváltozások arányának reciproka egyenlő a tömegek arányával. b. A két test ütközése során mindkettőnek megváltozik az impulzusa. Az impulzusváltozások arányának reciproka egyenlő a tömegek arányával. c. A két test ütközése során mindkettőnek megváltozik az impulzusa. Az impulzusváltozások aránya egyenlő a tömegek arányával. d. A két test ütközése során mindkettőnek megváltozik a sebessége. A sebességváltozások arányának reciproka egyenlő a tömegek arányával. e. A két test ütközése során mindkettőnek megváltozik az energiája. Az energiaváltozások aránya egyenlő a tömegek arányával. f. A két test ütközése során mindkettőnek megváltozik a sebessége. A sebességváltozások aránya egyenlő a tömegek arányával.

d

Melyik állítás igaz, ha a veszteségektől eltekintünk? Choose one answer. a. A kétszer nagyobb sebességgel függőlegesen feldobott test kétszer magasabbra emelkedik. b. A kétszer magasabbról elejtett test kétszer nagyobb sebességgel érkezik le. c. A kétszer nagyobb mozgási energiával feldobott test négyszer magasabbra emelkedik. d. A kétszer nagyobb mozgási energiával feldobott test kétszer magasabbra emelkedik. e. A kétszer jobban összenyomott rugó kétszer magasabbra lövi fel függőlegesen a testet. f. A kétszer jobban összenyomott rugó négyszer akkora sebességgel lövi ki a testet.

d

Milyen erő hat a víz alatt elhajított kőre a dobás után, miközben repül? Choose one answer. a. A nehézségi erő, a víz által kifejtett közegellenállási erő, a felhajtóerő és a dobóerő eredője. b. A nehézségi erő és a víz által kifejtett közegellenállási erő eredője. c. A nehézségi erő, a víz által kifejtett közegellenállási erő és a dobóerő eredője. d. A nehézségi erő, a víz által kifejtett közegellenállási erő és a felhajtóerő eredője. e. A nehézségi erő, a dobóerő eredője és a felhajtó erő eredője. f. A nehézségi erő és a felhajtóerő erdője.

d

Vízszintes, súrlódásos asztalon, adott pontban rögzített kötél másik végén egy hasáb körmozgást végez. Milyen erők hatnak a hasábra? Choose one answer. a. Gravitációs erő, asztal nyomóereje, súrlódási erő, kötélerő, centripetális erő. b. Gravitációs erő, asztal nyomóereje, súrlódási erő, centripetális erő. c. Gravitációs erő, kötélerő, centrifugális erő. d. Gravitációs erő, asztal nyomóereje, súrlódási erő, kötélerő. e. Gravitációs erő, asztal nyomóereje, kötélerő, centripetális erő. f. Gravitációs erő, súrlódási erő, centrifugális erő

d

Hogyan folytatható helyesen a megkezdett mondat? Newton mozgástörvényei szerint két test kölcsönhatása abban nyilvánul meg, hogy kölcsönösen megváltoztatják egymás... (3 helyes válasz van) Choose at least one answer. a. gyorsulását. b. helyzetét. c. tömegét. d. mozgásállapotát. e. sebességét. f. impulzusát.

d, e, f

Melyik állítás igaz? (3 helyes válasz van.) Choose at least one answer. a. A sebesség skaláris mennyiség. b. A gyorsulás skaláris mennyiség. c. A szögsebesség skaláris mennyiség. d. A sebesség vektormennyiség. e. A szögsebesség vektormennyiség. f. A gyorsulás vektormennyiség.

d, e, f

Mi a Coriolis-erő? (2 jó válasz van.) Choose at least one answer. a. A közegellenállásból származó erő megnevezése akkor, ha a test közeghez viszonyított relatív sebessége kicsi. b. Az elektrosztatikus kölcsönhatásból származó erő másik neve, az erőtörvényt először kimérő tudós után elnevezve. c. Inerciarendszerben fellépő tehetetlenségi erő egyik fajtája. d. Forgó koordinátarendszerben fellépő tehetetlenségi erő. e. Forgó koordinátarendszerben fellépő, mindig sugár irányú tehetetlenségi erő. f. Forgó koordinátarendszerben fellépő, a test sebességére mindig merőleges tehetetlenségi erő.

d, f

Az alábbiak közül melyik jelenti két vektor skaláris szorzatát? Choose one answer. a. A ⋅ B = A ⋅ B ⋅ sinα b. A ⋅ B = |A| ⋅ |B| ⋅ sinα c. |A x B| = A ⋅ B ⋅ cosα d. |C| = |A ⋅ B| = |A| ⋅ |B| ⋅ sinα e. C = A ⋅ B = A ⋅ B ⋅ cosα f. C = A x B = A ⋅ B ⋅ cosα

e

Függőleges síkú körpályán kötéllel pörgetünk egy golyót. Ha a sebességet lassan, fokozatosan növeljük, a pálya mely pontján fog elszakadni a kötél? Choose one answer. a. A vízszintessel 45°-os szöget bezáró helyzetben. b. A vízszintessel 30°-os szöget bezáró helyzetben. c. Bármely helyzetben elszakadhat. d. A kötél vízszintes helyzetében. e. A legalsó pontban. f. A legfelső pontban.

e

Ha egy 2 m hosszú acélszálra 1 kg-os testet akasztunk, 0,5 mm-rel megnyúlik, ha 2 kg-os testet akasztunk rá, akkor 1 mm-rel nyúlik meg. Igaz-e, hogy ha erre az acélszálra 0,5 kg-os testet akasztunk, akkor negyedmilliméterrel nyúlik meg, és ha igen, miért? Choose one answer. a. Igaz, mert a szál acélból van, és nem rézből. b. Hooke-törvénye alapján nem lehet igaz. c. Nem igaz, mert Hooke-törvénye alapján fele akkora terheléshez fele akkora megnyúlás tartozik. d. Igaz, mert a deformáció bármekkora erő esetén arányos a mechanikai feszültséggel. e. Közelítőleg igaz, Hooke-törvénye alapján. f. Közelítőleg igaz, mert a deformáció bármekkora erő esetén közelítőleg arányos a mechanikai feszültséggel.

e

Ha egy koordinátarendszerről tudjuk, hogy az inerciarendszer, akkor mely más koordinátarendszerek NEM lesznek szintén inerciarendszerek? Choose one answer. a. Amelyek origója másutt helyezkedik el. b. Amelyek hozzá képest egyenesvonalú egyenletes mozgást végeznek. c. Amelyek koordinátatengelyei hozzá képest el vannak forgatva. d. Amelyek hozzá képest állnak. e. Amelyek hozzá képest forognak. f. Amelyek koordinátatengelyei hozzá képest el vannak forgatva és ráadásul még egyenesvonalú egyenletes mozgást is végeznek.

e

Hogyan függ egy tömegpont kinetikus energiája a sebességétől? Choose one answer. a. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebesség köbével. b. Egy tömegpont kinetikus energiája fordítva arányos a sebesség négyzetével. c. Egy tömegpont kinetikus energiája fordítva arányos a sebességgel. d. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebességgel. e. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebesség négyzetével. f. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebesség négyzetgyökével.

e

Hogyan függ egy tömegpont kinetikus energiája a sebességétől? Choose one answer. a. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebesség négyzetgyökével. b. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebesség köbével. c. Egy tömegpont kinetikus energiája fordítva arányos a sebességgel. d. Egy tömegpont kinetikus energiája fordítva arányos a sebesség négyzetével. e. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebesség négyzetével. f. Egy tömegpont kinetikus energiája egyenesen arányos a sebességgel

e

Két test között fellépő gravitációs kölcsönhatásból származó helyzeti energia ... Choose one answer. a. fordítva arányos a testek tömegközéppontjai közötti távolság négyzetével. b. egyenesen arányos a testek tömegének átlagával. c. egyenesen arányos testek tömegközéppontjai közötti távolsággal. d. fordítva arányos a mindkét test tömegével. e. egyenesen arányos mindkét test tömegével. f. egyenesen arányos a nagyobbik test tömegével, és fordítva a kisebbik test tömegével.

e

Melyik állítás hamis az alábbiak közül? Choose one answer. a. A Lorentz-erő nem konzervatív erő. b. A súrlódási erő és a közegellenállási erő mindegyike disszipatív erő. c. A Coulomb-erő, és a rugóerő mindegyike konzervatív erő. d. A súrlódási erő disszipatív. e. A gravitációs erő, Coulomb-erő és a közegellenállási erő mindegyike konzervatív erő. f. A gravitációs erő konzervatív.

e

Melyik állítás igaz minden esetben? Choose one answer. a. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a tömege. b. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a helyzeti energiája. c. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a helye. d. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik az impulzusmomentuma. e. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik az impulzusa. f. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a gyorsulása.

e

Mivel ellentétes irányú a pontszerű testre ható csúszási súrlódási erő? Choose one answer. a. Attól függ, hogy a felület vízszintes, ferde vagy függőleges. b. Bármerre mutathat. c. A súrlódási erő nélkül a testre ható többi erő eredőjével. d. A pillanatnyi gyorsulásvektorral. e. A felülethez viszonyított pillanatnyi sebességgel. f. A súrlódási erő nélkül a felület síkjában a testre ható többi erő eredőjével.

e

Newton II. törvényében a testre ható erők eredője és a test gyorsulása közötti kapcsolatot írja le. Milyen erőket kell a törvény alkalmazása során figyelembe vennünk, ha a gyorsulást egy inerciarendszerhez képest egyenletes gyorsulással mozgó koordinátarendszerhez viszonyítjuk? Choose one answer. a. Csak azokat az erőket kell figyelembe venni, amelyek más testekkel való kölcsönhatásokból származnak. b. A kölcsönhatásokból származó erők mellett a test gyorsulásával arányos erő is fellép, amelyet külön figyelembe kell venni, hogy Newton törvénye inerciarendszerhez képest gyorsuló koordinátarendszerben is igaz maradjon. c. Csak inerciális, más szóval tehetetlenségi erőket kell figyelembe venni. d. Newton II. törvényének alkalmazása nem függ a koordinátarendszer választásától, minden esetben csak a kölcsönhatásokból származó erőket kell figyelembe venni. e. A kölcsönhatásokból származó erők mellett a koordinátarendszer gyorsulásával arányos tehetetlenségi erőt is figyelembe kell venni, hogy Newton törvénye inerciarendszerhez képest gyorsuló koordinátarendszerben is igaz maradjon. f. Csak azokkal a testekkel való kölcsönhatásból származó erőket kell figyelembe venni, amelyek szintén ugyanabban a koordinátarendszerben vannak

e

Newton II. törvényében a testre ható erők eredője és a test gyorsulása közötti kapcsolatot írja le. Milyen erőket kell a törvény alkalmazása során figyelembe vennünk, ha a gyorsulást egy inerciarendszerhez képest tetszőlegesen forgó koordinátarendszerhez viszonyítjuk? Choose one answer. a. A kölcsönhatásokból származó erők mellett csak a centrifugális erőt kell figyelembe venni. b. Csak azokat az erőket kell figyelembe venni, amelyek más testekkel való kölcsönhatásokból származnak. c. A kölcsönhatásokból származó erők mellett csak a Coriolis-erőt kell figyelembe venni. d. Newton II. törvényének alkalmazása nem függ a koordinátarendszer választásától, minden esetben csak a kölcsönhatásokból származó erőket kell figyelembe venni. e. A kölcsönhatásokból származó erők mellett a centrifugális erőt és a Coriolis-erőt is figyelembe kell venni. f. Csak inerciális, más szóval tehetetlenségi erőket kell figyelembe venni.

e

Az alábbiak közül melyik jelenti két vektor vektoriális szorzatának abszolutértékét? Choose one answer. a. C = A x B = A ⋅ B ⋅ cosα b. A x B = A ⋅ B ⋅ sinα c. |C| = |A ⋅ B| = |A| ⋅ |B| ⋅ sinα d. A ⋅ B = A ⋅ B ⋅ sinα t e. |A x B| = A ⋅ B ⋅ cosα f. C = |A x B| = A ⋅ B ⋅ sinα

f

Marks: 1 Melyik állítás igaz minden esetben? Choose one answer. a. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik az impulzusmomentuma. b. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a gyorsulása. c. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a helyzeti energiája. d. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a tömege. e. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik a helye. f. Ha egy testre (tömegpontra) ható erők eredője nem nulla, akkor a testnek változik az impulzusa.

f

Mi a kapcsolata a tömegpontra ható erők eredőjének és a tömegpont impulzusának? Choose one answer. a. Az impulzus változási gyorsasága (idő szerinti deriváltja) egyelő a tömeg és az eredő erő szorzatával. b. Az impulzus idő szerinti második deriváltja egyelő az eredő erővel. c. Az impulzus egyenlő az eredő erővel. d. Az impulzus egyenlő a tömeg és az eredő erő szorzatával. e. Az impulzus egyenlő az eredő erő változási gyorsaságával (idő szerinti deriváltjával). f. Az impulzus változási gyorsasága (idő szerinti deriváltja) egyenlő az eredő erővel

f

Minden esetben annak a testnek nagyobb az impulzusmomentuma, amelyik ... Choose one answer. a. nagyobb a tehetetlenségi nyomatéka. b. gyorsabban forog. c. nagyobb a tömege. d. nagyobb a sebességének és az impulzusának a szorzata. e. nagyobb a szögsebességvektorának a forgástengelyre vonatkozó vetülete. f. tehetetlenségi nyomatékának és szögsebességénak szorzata nagyobb.

f

Rugóra felfüggesztünk egy testet és mérjük a kialakuló rezgés periódusidejét. Válassza ki a helyes állítást! Choose one answer. a. A periódusidő egyenesen arányos a rezgő test tömegével. b. A periódusidő egyenesen arányos a rugó direkciós állandójának négyzetgyökével. c. A periódusidő fordítottan arányos a rugó direkciós állandójával. d. A periódusidő fordítottan arányos a rezgés amplitúdójának négyzetével. e. A periódusidő egyenesen arányos a rezgés amplitúdójával. f. A periódusidő egyenesen arányos a rezgő test tömegének négyzetgyökével.

f


Ensembles d'études connexes

Chapter 13: Care of the Patient with a Sensory Disorder

View Set

All of the following were tennents of Calvinism EXCEPT

View Set

Personal Health Promotion- Chapter 6

View Set

Spanish: Who? What? Where? When? Why? How?

View Set