кримінал
Вкажіть, який закон про кримінальну відповідальність вважається таким, що пом'якшує кримінальну відповідальність.
- виключає основне або додаткове покарання , - зміна покарання більш м'яким - зменшення максимальної чи мінімальної межі покарання, - при одночасному зниженні мінімуму покарання і підвищенні його максимуму таким, що пом'якшує караність діяння, вважається закон, який знижує мінімальну межу покарання - додаткове покарання стає факультативним, а не обов'язковим, - санкція передбачає альтернативу, а не одне покарання як раніше
Перелічіть об'єкти, що не є територією України, але на які за певних умов поширюється юрисдикція та кримінальне законодавство України.
- військові кораблі та повітряні судна, що перебувають під розпізнавальним знаком Украіни - невійськові кораблі та повітряні судна, що перебувають у відкритому морі/у відкритому пов. просторі під прапором України - дипломатичні представництва та консульські установи - військові бази та місця дислокації укр. військових - трубопроводи та телеграфні кабелі - наукові та космічні станції - континентальний шельф та виключна морська економічна зона
Вкажіть, який закон про кримінальну відповідальність вважається таким, що іншим чином поліпшує становище особи.
- розширення переліку підстав, що звільняють від кримінальної відповідальності - розширення переліку підстав, що виключають кримінальну протиправність діяння - розширення переліку пом'якшуючих обставин - спрощення умов звільнення від кримінальної відповідальності - спрощення умові відбування покарання - скасовують, скорочують строки чи іншим чином змінюють на користь особи примусові заходи виховного характеру - скасовують можливість застосування або звужують обсяг так званої «спеціальної конфіскації майна»
Розкрийте зміст історичного тлумачення кримінального закону.
Історичний - з'ясування змісту закону на підставі аналізу конкретних історичних умов його прийняття; виявлення політичної волі законодавця; врахування історичних пам'яток кримінального законодавства, проектів КК. (застосовують переважно науковці під час дослідження проблем кримінального права).
Абсолютно визначена санкція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття, наведіть приклад та вкажіть, чи у чинному КК України передбачено такі санкції.
Абсолютно визначена - встановлює точний розмір передбаченого нею покарання. Приклад: ч.2т ст.111 Державна зрада Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.
Альтернативна санкція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
Альтернативна санкція передбачає два чи більше видів основних покарань, лише один з яких і може бути застосований до винної у вчиненні кримінального правопорушення особи. Приклад: ч.1 ст. 117 Умисне вбивство матір'ю своєї новонародженої дитини карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Розкрийте зміст застосування кримінального закону за аналогією.
Аналогія в кримінальному праві - це застосування по відношенню суспільно небезпечного діяння, яке прямо передбачається законом в момент його скоєння, статті кримінального закону, яка встановлює кримінальну відповідальність за кримінальне правопорушення, найбільш схоже властивістю й характером.
Безальтернативна санкція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
Безальтернативна санкція передбачає один вид основного покарання. Приклад: ч.1 ст. 115. Вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині - карається позбавленням волі на строк від семи до п'ятнадцяти років.
Розкрийте зміст буквального (адекватного) тлумачення кримінального закону.
Буквальне — це тлумачення, згідно з яким дійсний зміст норми закону про кримінальну відповідальність точно (буквально) відповідає її текстуальному виразу (тексту, букві). Наприклад, у ст. 112 КК передбачено посягання на життя державного чи громадського діяча і дано вичерпний перелік потерпілих від цього злочину.
Перелічіть види санкцій статей Особливої частини КК України.
Види: альтернативна, безальтернативна, кумулятивна, абсолютно-визначена, відносно-визначена.
Перелічіть види диспозицій статей Особливої частини КК України?
Види: проста, описова, бланкетна, відсилочна, змішана.
Описова диспозиція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
Вказує на найбільш істотні ознаки діяння Приклад: ст.185 Крадіжка - таємне викрадення чужого майна.
Відсильна диспозиція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
Відсилає до кримінально-правової норми або її окремого припису, які містяться в іншій статті або іншій частині цієї статті КК, де йдеться про відповідний злочин або описано його ознаки. Приклад: ч.1 ст.328. Розголошення державної таємниці -> ст.111, 114
Розкрийте зміст граматичного (філологічного) тлумачення кримінального закону.
Граматичний (філологічний, лексичний, текстовий) - з'ясування змісту закону за допомогою правил граматики , синтаксису , орфографії , пунктуації , лексики , етимологічного та семантичного аналізу.
Змішана (комбінована) диспозиція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
Диспозиція, в якій наявні кілька видів диспозицій. Приклад: ч. 1 ст. 328 КК: "Розголошення відомостей(проста), що становлять державну таємницю(бланкетна ЗУ «Про державну таємницю»), особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за відсутності ознак державної зради або шпигунства"(відсилочна стаття 111,114).
Розкрийте зміст наукового (доктринального) тлумачення кримінального закону.
Доктринальне (наукове) - роз'яснення змісту закону вченими у наукових коментарях, підручниках, монографіях, статтях, виступах на конференціях (має рекомендаційний характер)
Перелічіть усі структурні частини КК України.
Кримінальний кодекс України складається із Загальної частини (15 розділів), Особливої частини (20 розділів) та Прикінцевих та Перехідних положень( 2 розділи).
Складна (кумулятивна) санкція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
Кумулятивна санкція передбачає наявність як основного, так і додаткового виду покарання (останній може бути як обов'язковим, так і факультативним) Приклад:ч. 1 ст. 111 Державна зарада карається позбавленням волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
Проста (називна) диспозиція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
Називає злочинне діяння без розкриття його ознак. Приклад: ч.1 ст. 146. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини
Чи тотожними є поширювальне тлумачення кримінального закону та застосування кримінального закону за аналогією? Відповідь обґрунтуйте.
Ні, не є тотожними. Поширювальне тлумачення нічого до закону не додає, а лише більш точно розкриває його зміст. Аналогія ж має місце тоді, якщо певне діяння як кримінальне правопорушенняне в законі не передбачено.
У грудні 2020 року Микита таємно викрав у сусіда годинник вартістю 215 грн., що з урахуванням розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, який діяв у 2020 році, було кваліфіковано як крадіжка (ч. 1 ст. 185 КК України)....
Ні. Закон про кримінальну відповідальність може містити посилання на положення інших нормативно-правових актів. Однак, якщо ці положення в наступному змінюються, то загальний зміст кримінального закону (в даному випадку - диспозиція його норм) змін не зазнає.
Розкрийте зміст обмежувального тлумачення кримінального закону.
Обмежувальне - роз'яснення, за якого дійсний зміст положень закону вужчий за текстуальне їх вираження. (застосовується у випадках, коли закон про кримінальну відповідальність недостатньо визначає якусь ознаку складу кримінального правопорушення).
Розкрийте зміст поширювального тлумачення кримінального закону.
Поширювальне - роз'яснення, за якого дійсний зміст положень закону ширший за текстуальне їх вираження.
Розкрийте поняття «проміжний кримінальний закон».
Проміжний кримінальний закон - це закон, який набрав чинності після вчинення кримінального правопорушення, і втратив її до моменту винесення вироку судом, однак при цьому був більш м'яким ніж закон, що був чинним на момент вчинення кримінального правопорушення, і закон, що є чинним на момент винесення рішення у справі.
Розкрийте зміст системного (систематичного) тлумачення кримінального закону.
Системний - з'ясування змісту закону за допомогою зіставлення його положень між собою або з положеннями інших нормативно-правових актів.
Перелічіть об'єкти, що належать до території України.
Ст. 1 ЗУ "Про державний кордон України": є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод(територіальне море 12 миль, внутрішні води), надр, повітряного простору.
Чи може мати проміжний кримінальний закон зворотну дію в часі? Відповідь обґрунтуйте.
Так, бо відповідно до ч.4 ст.5 ККУ Якщо після вчинення особою діяння, передбаченого цим Кодексом, закон про кримінальну відповідальність змінювався кілька разів, зворотну дію в часі має той закон, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.
Вкажіть, чи може закон про кримінальну відповідальність мати зворотну дію в часі лише частково. Відповідь обґрунтуйте.
Так, може. Ч.3 ст.5 ККУ Закон про кримінальну відповідальність, що частково пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, а частково посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, має зворотну дію у часі лише в тій частині, що пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.
Розкрийте поняття «тлумачення кримінального закону».
Тлумачення закону про кримінальну відповідальність - це встановлення його змісту з метою з'ясування волі законодавця та правильного застосування.
Розкрийте реальний принцип чинності кримінального закону в просторі.
Ч.1 Ст.8 ККУ Реальний принцип полягає в тому, що іноземці та особи без громадянства, що постійно не проживають в Україні, підлягають в Україні відповідальності за цим Кодексом за вчинені за її межами тяжкі або особливо тяжкі злочини проти прав і свобод громадян України або інтересів України.
Розкрийте універсальний принцип чинності кримінального закону в просторі.
Ч.1 Ст.8 ККУ Універсальний (космополітичний) принцип полягає в тому, що іноземці або особи без громадянства, що не проживають постійно в Україні, які вчинили кримінальне правопорушення за її межами, підлягають в Україні відповідальності за КК у випадках, передбачених міжнародними договорами.
Доповніть законодавче положення:«Законодавство України про кримінальну відповідальність становить ...».
Ч.1 ст.3 ККУ Законодавство України про кримінальну відповідальність становить Кримінальний кодекс України, який ґрунтується на Конституції України та загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права.
Доповніть законодавче положення: «Закон про кримінальну відповідальність набирає чинності ...».
Ч.1 ст.4 ККУ Закон про кримінальну відповідальність набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.
Перелічіть усі випадки, коли закон про кримінальну відповідальність має зворотну дію в часі.
Ч.1 ст.5 ККУ Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі..
Розкрийте принцип громадянства як принцип чинності кримінального закону за колом осіб та у просторі.
Ч.1 ст.7 ККУ Громадяни України та особи без громадянства, що постійно проживають в Україні, які вчинили кримінальні правопорушення за її межами, підлягають кримінальній відповідальності за цим Кодексом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. - у просторі.
Наведіть окремо категорії осіб, які можуть та не можуть бути видані іноземній державі для притягнення до кримінальної відповідальності та віддання до суду.
Ч.1,2 ст.10 ККУ Можуть: Іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочини поза межами України і перебувають на території України Не можуть: Громадяни України, які вчинили злочини поза межами України
Юрій (вік - 20 років) умисно знищив унікальні документи Національного архівного фонду, його засуджено за ч. 2 ст. 2981 КК України. У яких межах Юрію може бути призначене покарання у виді позбавлення волі на певний строк?
Ч.2 ст.298-1 ККУ: караються позбавленням волі на строк до трьох років. Ч.2 ст.63 ККУ Позбавлення волі встановлюється на строк від одного до п'ятнадцяти років Отже, в межах від 1 до 3 років.(відносно-визначена санкція з максимальною межею)
Доповніть законодавче положення: «... визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння».
Ч.2 ст.4 ККУ Кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.
Вкажіть, який закон про кримінальну відповідальність не має зворотної дії в часі.
Ч.2 ст.5 ККУ Закон про кримінальну відповідальність, що встановлює кримінальну протиправність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі.
Вкажіть, який час визнається часом вчинення кримінального правопорушення.
Ч.3 ст.4 ККУ Часом вчинення кримінального правопорушення визнається час вчинення особою передбаченої законом про кримінальну відповідальність дії або бездіяльності.
Вкажіть, за яких умов є можливим виконання в Україні вироку іноземного суду чи міжнародної судової установи.
Ч.4 ст.10 ККУ 4. Виконання в Україні вироку іноземного суду чи міжнародної судової установи можливо, якщо діяння, внаслідок вчинення якого було ухвалено вирок, згідно з цим Кодексом визнається кримінальним правопорушенням або було б кримінальним правопорушенням у разі його вчинення на території України
Чи дозволяється застосування кримінального закону за аналогією? Відповідь обґрунтуйте.
Ч.4 ст.3 ККУ Застосування закону про кримінальну відповідальність за аналогією заборонено. Відповідальність за Кримінальним Кодексом України можлива тільки за вчиенння суспільно небезпечного діяння, прямо передбаченого нормою Особливої частини, де дається вичерпний перелік кримінальних правопорушень.
Вкажіть, на кого поширюється закон про кримінальну відповідальність, який має зворотну дію в часі.
Ч1. Ст.5 ККУ ...поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Вкажіть, який закон про кримінальну відповідальність вважається таким, що скасовує кримінальну протиправність діяння.
декриміналізує діяння (повністю або частково), яке вважалося кримінальним правопорушенням і переводить таке діяння в розряд адмін правопорушень чи некримінальних правопорушень.
Назвіть різновиди відносно визначених санкцій статей Особливої частини КК України.
має один вид покарання і зазначає його межі. а) з максимальною і мінімальною межею (строк «від і «до») Стаття 114-1. Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років. б) з максимальною межею (строк «до») Стаття 153. Сексуальне насильство карається позбавленням волі на строк до п'яти років
Бланкетна диспозиція статті Особливої частини КК України: розкрийте поняття та наведіть приклад.
не називаючи конкретних ознак кримінального правопорушення відсилає для встановлення їх змісту до інших крім КК законів, міжнародних договорів, нормативних або інших актів (інструкцій, статутів, положень) Приклад: стаття 271 КК «Порушення вимог законодавства про охорону праці» - до КЗпП
Перелічіть усі завдання КК України.
ч.1 ст.1 ККУ Кримінальний кодекс України має своїм завданням правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від кримінально-протиправних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання кримінальним правопорушенням.
Перелічіть усі випадки, коли кримінальне правопорушення вважається вчиненим на території України.
ч.2,3 ст.6 ККУ Кримінальне правопорушення визнається вчиненим на території України, якщо його було почато, продовжено, закінчено або припинено на території України. Кримінальне правопорушення визнається вчиненим на території України, якщо його виконавець або хоча б один із співучасників діяв на території України.
Чи може кримінальний закон мати переживаючу (ультраактивну) дію в часі? Відповідь обґрунтуйте.
ч.4 ст.5 ККУ Якщо після вчинення особою діяння, передбаченого цим Кодексом, закон про кримінальну відповідальність змінювався кілька разів, зворотну дію має той закон, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.