PTPS kolis 2 dalis
Ką sudaro politinės sąveikos visuomenėje?
Elgesio sistemą.
Kokios yra politinių sprendimų ir veiksmų pasireiškimo formos pagal D. Eastono politinės sistemos teoriją?
1. Apsirūpinimas resursais 2. Taisyklių nustatymas 3. Gėrybių (prekių, paslaugų ir t.t.) paskirstymas 4. "Simboliniai" veiksmai 5. Reagavimas/prisitaikymas
Kas sudaro politinės sistemos struktūrą (arba "elgesio tinklus") pagal G. Almondo politinės sistemos koncepciją?
1. Interesų grupės 2. Politinės partijos 3. Įstatymų leidžiamoji valdžia 4. Vykdomoji valdžia 5. Teisminė valdžia 5. Valstybės tarnyba (biurokratija)
Kuo pasižymi kiekviena sistema?
1. Ją sudaro daugelis dalių 2. Sistemą sudarančios dalys nevienodai svarbios 3. Sistemos dalys tarpusavyje sąveikauja 4. Sistemos dalys viena nuo kitos yra priklausomos 5. Sistemai būdinga savireguliacija 6. Kiekviena sistema turi savo ribas.
Kokios yra palaikymo formos pagal D. Eastono politinės sistemos teoriją?
1. Materialinė parama 2. Įstatymų ir kitų taisyklių laikymasis 3. Politinis dalyvavimas 4. Pagarbos demonstravimas
Kokios yra valdžios santykio prielaidos?
1. Mažiausiai du subjektai 2. Įsakymas yra sankcionuotas 3. Įsakymo adresatas privalo paklusti 4. Egzistuoja atitinkamos normos, legalizuojančios teisę įsakyti ir nustatančios pareigą paklusti
Kokie yra politinės valdžios bruožai?
1. Monopolinė teisė naudoti prievartą 2. Sprendimų viršenybė ir visuotinumas 3. Monocentriškumas 4. Platus naudojamų išteklių spektras 5. Teisėkūra 6. Specialus valdžios aparatas
Kokie yra poreikiai pagal D. Eastono politinės sistemos teoriją?
1. Prekės ir paslaugos 2. Elgesio reguliavimas/taisyklių nustatymas 3. Sąlygų politiniam dalyvavimui sudarymas 4. Komunikacija ir informacija/simboliai
Kokios yra politinės valdžios funkcijos?
1. Vadovauti visoms (???) visuomenės gyvenimo sritims 2. Organizuoti visuomenės politinį gyvenimą 3. Formuluoti visuomenės raidos kryptis 4. Reguliuoti individų elgesį 5. Mobilizuoti visuomenę spręsti iškilusius uždavinius 6. Užtikrinti stabilumą ir tvarką visuomenėje
Kokios yra politinių sistemų teigiamos pusės, pasak G. Almondo?
1. Visoms politinėms sistemoms būdingi bendri bruožai 2. Visos politinės sistemos turi politines struktūras 3. Visos politinės sistemos vykdo tas pačias funkcijas 4. Visos politinės sistemos yra mišrios politinės kultūros požymiu.
Kokia yra Robert Dahl formulė?
A turi valdžią B tokiu mastu, kiek jis sugeba užsitikrinti norimą B elgesį, kurio be A poveikio nebūtų. "Valdžia - tai santykis, kurio vieni dalyviai priverčia kitus elgtis kitaip, nei jie elgtųsi be tokio poveikio".
Pagal Eastono politinės sistemos ("juodosios dėžės") modelį, iš ko sudaryta parama?
Iš bendrosios paramos (ji rodo, kad visuomenė palaiko režimą) ir konkrečiosios paramos (ji yra skirta konkrečiam vyriausybės sprendimui, ji paslankesnė, nes vieni sprendimai gali būti vertinami teigiamai, kiti - neigiamai, ir stimuliuoja reikalavimų formavimą).
Pagal Eastono politinės sistemos ("juodosios dėžės") modelį, iš ko sudarytos įeigos?
Iš reikalavimų ir paramos.
Pagal Eastono politinės sistemos ("juodosios dėžės") modelį, kokios aplinkos sudaro totalinę aplinką, kurioje veikia politinės sistemos? Ką jos daro?
Išorinė (trys tarptautinės sistemos: politinė, ekologinė ir socialinė) ir vidinė (ekologinė, biologinė, personalinė ir socialinė sistemos). Išorinė ir vidinė aplinkos politinę sistemą veikia trukdžiais, kurie pasiekia politinę sistemą įeigų forma.
Kuo pasireiškia kumuliatyvus efektas (galios kaupimas arba koncentracija)?
Jis pasireiškia tuo, kad turtas didina galimybes patekti į politinį elitą, monopolizuoti žiniasklaidos priemones ir švietimo sistemą. Aukšta politinė padėtis lemia turto kaupimą, priėjimą prie žinių ir informacijos, o tai savo ruožtu didina galimybes užimti svarbiausias pozicijas politinės valdžios struktūroje ir didinti pajamas.
Kokios yra pagrindinės politinės sistemos savybės, skiriančios ją nuo kitų sugebėjimų (Eastonas)?
Jos sugebėjimas vykdyti autoritetinį paskirstymą ir įtikinti visuomenės narius tokio paskirstymo reikalingumu.
Pagal Eastono politinės sistemos ("juodosios dėžės") modelį, kas vyksta su reikalavimais?
Juos konversijos (sistemos viduje, autoritetinėse arba valdžios struktūrose vykstantis reikalavimų pavertimo sprendimais procesas) būdu autoritetinės struktūros, kurios supaprastintame D. Eastono politinės sistemos modelyje dažnai vadinamos „JUODĄJA DĖŽE", paverčia išeigomis.
Kokie yra valdžios šaltiniai?
Jėga, turtas, žinios/informacija, visuomeninė padėtis, organizacija, įprotis, įsitikinimas, ir t.t.
Kokios yra galios reiškimosi socialinės formos?
Jėga, viršenybė, autoritetas ir patrauklumas.
Kas yra politinė sistema pagal G. Almondo politinės sistemos koncepciją?
Politinė sistema - tai sistema sąveikų, per kurias vykdomos integracijos ir prisitaikymo (adaptacijos) funkcijos taikant ar grasinant taikyti legitimią fizinę prievartą.
Kas yra politinė sistema pagal D. Eastono politinės sistemos teoriją?
Politinė sistema - tai sąveikos (elgesio sistema), per kurias vykdomas autoritetinis gėrybių paskirstymas visuomenėje.
Kas yra politinė valdžia?
Politinė valdžia - tai tam tikrai grupei ar partijai priklausanti galia savo nuožiūra naudoti viešuosius resursus.
Pagal Eastono politinės sistemos ("juodosios dėžės") modelį, kas vyksta su sprendimais?
Sprendimai (įstatymai, politinės programos, politiniai sprendimai) iš politinės sistemos patenka į aplinką išeigos (tai pirminiai arba tiesioginiai autoritetinių sprendimų rezultatai) forma ir grįžtamojo ryšio (sistemos atsakas į dirgiklius, ateinančius iš aplinkos) būdu yra perduodami į aplinką, kurioje jie pasireiškia pasekmėmis.
Pagal Eastono politinės sistemos ("juodosios dėžės") modelį, kas vyksta su sprendimų pasekmėmis?
Sprendimų pasekmės yra įvertinamos aplinkoje ir virsta parama arba naujais reikalavimais, kurie vėl perduodami politinei sistemai. Atsiradę nauji visuomenės poreikiai paverčiami reikalavimais, kurie yra redukuojami, derinami, modifikuojami ir eliminuojami su filtrų (jie vadinami politinės sistemos „vartininkais", t. y. partijos, interesų grupės, lyderiai) pagalba ir paverčiami problemomis, kurias reikia spręsti.
Ką pabrėžia struktūrinis-funkcionalistinis metodas pagal G. Almondo politinės sistemos koncepciją?
Struktūrinis - funkcionalistinis metodas pabrėžia socialinių struktūrų ir institutų vykdomų funkcijų svarbą tiriant socialinius reiškinius. Paprastai siekiama nustatyti, kurios struktūros atlieka kokias funkcijas ir kokiomis sąlygomis. Svarbiausios jo koncepcijos analitinės kategorijos yra STRUKTŪRA ir VYKDOMOS FUNKCIJOS.
Kas yra "vaidmenys" pagal G. Almondo politinės sistemos koncepciją?
Tokie elgesio modeliai, formos, kurių atžvilgiu sukuriamas bendras daugelio supratimas apie elgesį tam tikroje situacijoje, vadinami vaidmenimis. Ryškiausius vaidmenis atlieka asmenys, kuriantys, aiškinantys ir taikantys taisykles, privalomas politinės sistemos nariams. Tai vaidmenys „pareigos", kurių visuma politinėje sistemoje sudaro tos sistemos vyriausybę. Konkreti tarpusavyje susijusių vaidmenų visuma sudaro struktūrą, pavyzdžiui, teisėjas yra vaidmuo, o teismas - struktūra.
Kokia yra valdžios instrumentinė samprata?
Valdžia - tai galimybė panaudoti tam tikras priemones.
Kokia yra valdžios teologinė samprata?
Valdžia - tai gebėjimas pasiekti norimą tikslą/rezultatą.
Kokia yra valdžios struktūrinė-organizacinė samprata?
Valdžia - tai socialinės organizacijos savybė.
Kokias dvi pagrindines funkcijas turi atitikti kiekviena politinė sistema pagal G. Almondo politinės sistemos koncepciją?
Įeigos (įėjimo į sistemą) ir išeigos (išėjimo iš sistemos).