Розділ 5. Становлення України як незалежної держави

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

Заангажованість

вимушені дії представника неполітичної сфери діяти в руслі певної ідеології, доктрини, політичного курсу.

Екзит-пол

вибіркове репрезентативне опитування виборців на виході з виборчих дільниць.

5 березня 1992 р.

Верховна Рада прийняла Закон «Про представників Президента України»

зима-весна 2001 р.

"касетний скандал"

листопад-грудень 2004 р.

"помаранчева революція"

листопад 1991 р.

Верховна Рада прийняла Декларацію прав національностей України

28 січня 1992 р.

Верховна Рада України затвердила Державний Прапор

2002 р.

- Вибори до Верховної Ради України (згідно з новим законом, в Україні запроваджувалася змішана система виборів, за якою 50 % депутатів обирають за партійними списками, а 50 % — у мажоритарних виборчих округах) - було схвалено Земельний кодекс

1994 р.

1) без`ядерний статус України ( у Москві було підписано угоду між Україною, Росією та США, згідно з якою Україна зобов'язувалася протягом семи років вивезти до Росії для розкомплектування всі ядерні боєзаряди. Наприкінці цього ж року в Будапешті під час роботи НБСЄ лідери України, Росії, США та Великої Британії підписали Меморандум про гарантії безпеки України. Як компенсацію за ліквідацію ядерної зброї нашій країні було виплачено 375 млн дол. Згодом угоди про гарантії були підписані із Францією та Китаєм) 2) Україна стала учасником програми НАТО «Партнерство заради миру».

15 січня 1992 р.

Верховна Рада України затвердила Державним Гімном України музику на вірш «Ще не вмерла України...», а 6 березня 2003 р. було прийнято Закон «Про Державний Гімн України»

початок 1995 р.

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Автономну Республіку Крим»

19 жовтня 1993 р.

Верховна Рада прийняла Воєнну доктрину України.

Законодавчий орган влади в Україні

Верховна Рада України (450 депутатів)

19 лютого 1992 р.

Верховна Рада України визнала тризуб малим Державним Гербом України.

6 липня 2006 р.

Головою Верховної Ради України було обрано О. Мороза.

1 листопада 1991 р.

Декларації прав національностей України

6 грудня 1991 р.

Договір про основи добросусідства і співробітництва між Україною та Угорською Республікою.

жовтень-листопад 1999 р.

вибори президента України (пройшли у два тури) Перемога - Л. Кучма

8 жовтня 1991 р.

Закон «Про громадянство України»

7 листопада 1991 р.

Закон «Про державний кордон України»

Виконавчий орган влади в Україні

Кабінет Міністрів України (очолює Прем`єр-міністр)

Політичні сили центристського спрямування

Ліберальній партії України (ЛПУ), фракція «Соціально-ринковий вибір» Партії праці України (ППУ) До центристського напряму прилягало соціал-демократичне крило, представлене Соціал-демократичною партією України (СДПУ) і Соціал-демократичною партією України (об'єднаною) (СДПУ(о)).

жовтень-грудень 2004 р.

вибори президента України (В. Ющенко)

Праве крило політичних сил

Народний рух України (НРУ), Демократична партія України (ДемПУ), Українська республіканська партія (УРП), Конгрес українських націоналістів (КУН), Християнсько-демократична партія України (ХДПУ), Українська національна асамблея (УНА) Організація українських націоналістів (ОУН) - повернулися в Україну

1991-1999 р.

Національна гвардія Украни (як самостійна силова структура)

2014- сьогодення

Національна гвардія України (військове формування з правоохоронними функціями на базі Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та залученням нових військових кадрів на добровольчій основі)

3 серпня 1992 р.

Після зустрічі 3 Президента України Л. Кравчука та президента Росії Б. Єльцина в Ялті було підписано Угоду між Україною та Російською Федерацією про принципи формування ВМС України і ВМФ Росії на базі Чорноморського флоту колишнього СРСР. За цією угодою Чорноморський флот мав бути поділений навпіл. Однак, використавши період міждержавних переговорів, Росія поставила флот під свій повний контроль. Російські солдати також відмовлялися залишати Севастополь.

17 січня 2010 р.

вибори президента України (перемога - В.Янукович)

Лівий рух політичних сил

Соціалістичної партії України (СПУ) Селянська партія України (СелПУ) Комуністична партія України (КПУ) (відродилася 1993 р.) Прогресивна соціалістична партія України (ПСПУ),

1998 р.

Угода про партнерство і співробітництво між Україною і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами.

2 квітня 2007 р.

Указ «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України і призначення дострокових виборів на 27 травня 2007 р.».

9 листопада 1995 р.

Україна стала 37-м членом Ради Європи

2008 р.

Україна стала членом Світової організації торгівлі (СОТ).

вересень 1996 р.

було введено в дію повноцінну національну грошову одиницю України — гривню

червень 1993 р.

було створено Міністерство України у справах національностей та міграції

23 липня 1992 р.

в Дагомисі (м. Сочі, Росія) відбулася зустріч делегацій України й Росії, що закінчилася підписанням угоди, у якій сторони підтвердили важливість переговорів щодо створення на Чорному морі Чорноморського флоту Військово-морського флоту (ВМФ) Російської Федерації і ВМС України. Згідно з досягнутими домовленостями, протягом перехідного періоду передбачалося спільне користування наявною системою базування й матеріально-технічного забезпечення. До закінчення переговорів сторони домовилися не робити односторонніх кроків.

16 квітня 2000 р.

відбувся Всеукраїнський референдум «за народ- ною ініціативою». Понад 80 % виборців, що взяли участь у голосуванні, висловилися за двопалатний парламент; за скорочення числа депутатів із 450 до 300; за ліквідацію права депутатської недоторканності; за надання Президенту права достроково припиняти повноваження Верхов- ної Ради України, якщо остання протягом одного місяця не сформує постійно діючу парламентську більшість або в разі незатвердження нею протягом трьох місяців підготовленого й поданого в установленому порядку Кабінетом Міністрів проекту Державного бюджету України.

27 березня 1994 р.

відбулися дострокові вибори до Верховної Ради України (було обрано 338 народних депутатів, половина з яких належала до лівих політичних партій).18 травня 1994 р. Головою Верхов- ної Ради було обрано О. Мороза. Новий парламент Прем'єр-міністром затвердив В. Масола.

1992—1994 рр.

гіперінфляція в Україні

Гібридна війна

дії однієї держави проти іншої з метою зробити її внутрішньо вразливою для здійснення агресії.

6 грудня 1991 р.

закон "Про Збройні Сили України"

лютий 2003 р.

керівники Росії, України, Білорусі, Казахстану уклали угоду про створення Єдиного економічного простору (ЄЕП). Проте ця угода не була реалізована.

2003 р.

конфлікт навколо острова Тузла.

28 травня 1997 р.

між Україною і Російською Федерацією було підписано угоду про параметри поділу Чорноморського флоту терміном дії на 20 років. Однак із часом стало зрозу- міло, що базування іноземного військового флоту на території України є однією із головних загроз безпеці України. Чорноморський флот Російської Федерації перетворився на головний дестабілізуючий чинник ситуації в Севастополі й Криму та українсько-російських відносин загалом.

Діаспора

об'єднання людей однієї національності, які проживають за межами країни свого походження, своєї історичної батьківщини. Під східною діаспорою розуміють поселення українців у республіках колишнього Радянського Союзу, під західною — поселення українців у Європі, Америці, Австралії.

Особливість виборів до Верховної Ради України 1998 р.

одну половину депутатів обирали за пропорційною системою виборів, іншу — за мажоритарною. Запровадження змішаної системи виборів передбачало зміцнення партійної системи й більш чітку структуризацію парламенту (після тривалих дебатів Головою Верховної Ради було обрано представника блоку СПУ і СелПУ Олександра Ткаченка. Як і попередня, новообрана Верховна Рада фактично стала в опозицію до Президента. Це не сприяло стабілізації політичного життя в країні на тлі світової фінансової кризи, що охопила й Україну)

Нафтотрейдер

особа або компанія, що займається оптовою торгівлею нафтою.

Конституція

політичний нормативно-правовий акт держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації та діяльності державних органів, права та обов'язки громадян; засіб політичного управління суспільством, юридична база всього законодавства держави, основа наукових розробок у сфері права, найважливіше джерелоправа. Конституції України як Основному Закону держави властиві підвищена стабільність та особливості правового статусу: вона має найвищу юридичну силу, є основою для прийняття інших нормативних актів держави.

червень-липень 1994 р.

президентські вибори (у два тури) Перемогу здобув Л. Кучма. Його кандидатуру підтримали східні й південні області України та Автономна Республіка Крим.

28 червня 1996 р.

прийнято Конституцію України

Державотворчий процес

процес формування й становлення основних інститутів влади, їх конституційне оформлення, визначення національних інтересів.

Реприватизація

процес, зворотний приватизації, що полягає в повторній приватизації після повернення в державну власність раніше приватизованого об'єкта.

«Шокова терапія»

система заходів длястабілізації економіки та становлення ринкових відносин, які передбачають лібералізацію цін, фінансово-кредитної системи, зовнішньоекономічної та інших видів діяльності, використання монетаристських методів регу- лювання економіки, скорочення державних витрат на соціальні потреби.

20 вересня 1991 р.

створення правоохоронного органу - Служба національної безпеки України (згодом - Служба безпеки України, СБУ)

жовтень 1994 р.

стратегія розвитку була викладена в Посланні Президента України Л. Кучми до Верховної Ради «Шляхом радикальних економічних реформ»

9 липня 2002 р.

у межах програми «Партнерство заради миру» Україна й НАТО підписали Меморандум про підтримку Україною операцій НАТО.

«Прихватизація»

умовна назва; придбання державної власності у процесі приватизації незаконним шляхом або за навмисно заниженою ціною.


Ensembles d'études connexes

ASWB Social Work Practice Questions

View Set

Lugares en la ciudad con frases (Quizizz)

View Set

Microbiology Chapter 12: Drugs, Microbes, Host- The Elements of Chemotherapy

View Set

Topic 3: INFORMATION OVERLOAD AND ITS CAUSES

View Set

основные константы крови

View Set

abeka 9th grade english reading quiz d

View Set

AINS 21 - Segment C - Ch 7, 8, 9

View Set

UA CH 9 URINE SCREENING FOR METABOLIC DISORDERS

View Set