Тема 3 "Висловлювання як форма мислення"

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

4. Яка логічна структура висловлювання як форми мислення?

Атрибутивне висловлювання складається з суб'єкта, предиката та зв'язки. Суб'єкт — це частина висловлювання, що виражає предмет міркування і позначається символом S. Предикат — це частина висловлювання, що означає властивість притаманну суб'єкту і позначається символом Р. Зв'язка встановлює відношення між суб'єктом та предикатом унаслідок ствердження або заперечення певної властивості.

5. Які висловлювання називають атрибутивними висловлюваннями (висловлюваннями властивостей), реляційними (висловлюваннями з відношенням), екзистенціальними (висловлюваннями існування)?

Атрибутивне — просте висловлювання, у якому предикат виражає ознаку. Реляційне — просте висловлювання, у якому предикат виражає відношення. Екзистенціальне — просте висловлювання, у якому предикат виражає факт існування суб'єкта.

14. Які логічні умови (правила) істинності складних висловлювань?

Кожен вид складних висловлювань потребує окремих правил істинності висловлювань.Їх визначаємо за таблицею

1. Що таке висловлювання як форма мислення?

Висловлювання — логіко—семантична категорія, що має форму виразу думок і знань та має певний зміст, відповідно, може бути істинною або хибною.

13.Які різновиди складних висловлювань Ви знаєте? Дайте визначення кожному різновиду складного висловлювання та наведіть власні приклади таких висловлювань.

Кон'юктивне — судження, яке складається з кількох простих, пов'язаних логічним сполучником і, та, але, проте. «Яблука і груші належать до фруктів» Диз'юктивне — судження, яке складається з кількох простих, пов'язаних логічним сполучником або, чи. "Іванов або Петров здає екзамен або залік" Імплікативне — судження, яке складається з двох простих, пов'язаних логічним сполучником якщо, то. «Якщо запобіжник плавиться, то телевізор гасне» Еквівалентне — судження, що складається з двох простих, пов'язаних логічним сполучником якщо і тільки якщо, то. «Якщо і тільки якщо людина нагороджена орденами та медалями, то вона має право на носіння відповідних орденських планок» Заперечення — судження, що виражає заперечення. "Не вірно,що кожен має однаковий хист до різних видів занять"

2. Чим в мові виражається висловлювання?

Мовною формою виразу висловлювання є речення

15. Які висловлювання називають модальними висловлюваннями?

Модальне висловлювання — це висловлювання, яке містить поняття модальності, тобто характеристика чи оцінка висловлювання, яку дають з тієї чи іншої точки зору.

8. Чи можуть бути одночасно істинними (хибними) два висловлювання, які знаходяться у відношенні часткової сумісності (підпротилежності)?

Можуть бути водночас істинними, однак не можуть бути водночас хибними.

9. В чому полягає сутність несумісних відношень між висловлюваннями? Назвіть ці відношення.

Несумісні по істинності відношення ніколи не можуть одночасно набувати істинного значення. До них належать: Протилежні висловлювання — ніколи не можуть водночас істинними, проте можуть бути водночас хибними Суперечливі — ніколи не можуть бути водночас ні істинними, ні хибними.

3. Чи тотожні висловлювання і речення? Відповідь обґрунтуйте.

Ні, не кожне речення виражає висловлювання. До таких речень належать: порада, вибачення, присяга, оголошення. Це пов'язано з тим, що не всі речення одночасно мають суб'єкт та предикат.

11.Чи можуть бути одночасно істинними (хибними) два висловлювання, які знаходяться у відношенні суперечності?

Ніколи не можуть бути водночас ні хибними, ні істинними.

10.Чи можуть бути одночасно істинними (хибними) два висловлювання, які знаходяться у відношенні протилежності (контрарності)?

Ніколи не можуть бути істинними, однак можуть бути хибними.

6. В чому полягає сутність сумісних відношень між висловлюваннями? Назвіть ці відношення.

Сумісні по істинності відношення можуть набувати істинності одночасно. До них належать: Тотожні висловлювання — можуть бути одночасно хибними та істинними однак не можуть бути протилежними. Підпорядковані — можуть бути одночасно істинними, проте неможлива хибність підпорядкованого при істинності підпорядковуючого. Частково сумісні — можуть бути водночас істинними, проте ніколи не можуть бути одночасно хибними

12.Чи може бути хибним загальностверджуюче висловлювання при умові, що підпорядковане йому частковостверджуюче висловлювання є істинним? Відповідь проілюструйте власним прикладом.

Так може. Підпорядковане не може бути хибними, якщо підпорядковуюче є істинним. Наприклад, висловлювання усі автівки на трасі є новими знаходиться у відношенні підпорядкування з висловлюванням деякі автівки на трасі є новими. Таким чином перше є хибним, а частковоствердне є істинним за значення.

7. Чи можуть бути одночасно істинними (хибними) два висловлювання, які знаходяться у відношенні підпорядкування?

Так, можуть бути водночас істинними, однак не може бути підпорядковане хибним, якщо підпорядковуюче істинне


Ensembles d'études connexes

Client with valvular heart disease

View Set

Econ 1150 Blackboard HW Questions

View Set

3. Physics Practice Questions - Chapter 3

View Set

Bio182 Exam 4 Pre class assignemnts

View Set