Infláció. Infláció és a munkanélküliség kapcsolata
NAIRU (Non-Accelerating Inflation Rate of Unemployment)
(Nem gyorsuló inflációs ráta melletti munkanélküliségi ráta). Az inflációt nem befolyásoló természetes munkanélküliségi ráta.
REÁLKAMAT
A hitelezés hozamából megvásárolható áruk értéke. Reálkamatláb: r = (reálkamat / kölcsönadott összeg) * 100
RÖVID TÁVÚ PHILLIPS-GÖRBE
A nominális bérek és a munkanélküliségi ráta közötti összefüggés magyarázata.
KÚSZÓ INFLÁCIÓ
Lassan előre látható módon emelkednek az árak. Egy számjegyű. Például 2%-os áremelkedés
VÁGTATÓ INFLÁCIÓ
2-3 számjegyű áremelkedés, például 150 százalékos. Gyenge kormányzat, háború, forradalom sújtotta országokban jellemző. Pl. Latin Amerika az 197080-as években.
INFLÁCIÓ
A gazdaság egészére jellemző tartós árszínvonal növekedés mértéke.
HOSSZÚ TÁVÚ PHILLIPS-GÖRBE
A görbe hosszú távon függőleges. E megközelítés szerint hosszú távon létezik egy minimális munkanélküliségi ráta, amely mellett még állandó ütemű lehet az infláció. Ez a nem gyorsuló inflációs ráta melletti munkanélküliségi ráta, vagy NAIRU. A modell gazdaságpolitikai üzenete: hosszú távon még az infláció árán sem csökkenthető a munkanélküliség a NAIRU alá.
KERESLETI INFLÁCIÓ
Akkor következik be, ha az aggregált kereslet gyorsabban nő, mint a gazdasági termelékenység. A pénz formában megjelenő kereslet verseng az árucikkek korlátozott kínálatáért, és ezzel felveri az árakat
STAGFLÁCIÓ
Amikor a gazdaság stagnálása összekapcsolódik az infláció felgyorsulásával.
NOMINÁLIS KAMAT
Az az összeg, amennyivel többet kapok vissza a (t + 1). időpontban a t. időpontban kölcsönadott összegnél. Nominális kamatláb: i = (nominális kamat / kölcsönadott összeg)*100
GDP DEFLÁTOR
Az infláció tényleges mutatószáma. Az összes termék árváltozását figyelembe vevő árindex. Lassan számítható. Számításakor tárgyidőszaki súlyozást használnak. A helyettesítési hatást tükrözi, az életszínvonal változását azonban nem.
MÓDOSÍTOTT PHILLIPS-GÖRBE
Az inflációs ráta és a munkanélküliségi ráta közötti összefüggés magyarázata. A modell gazdaságpolitikai üzenete: az alacsonyabb munkanélküliségi ráta magasabb inflációs rátával jár együtt. Így a görbe rövid távon negatív meredekségű.
OKUN TÖRVÉNYE
Azt mondja ki, hogy ha a GDP 2%-kal csökken a potenciális szintjéhez képest, akkor a munkanélküliség 1%-kal nő. Ez az összefüggés lineáris, vagyis minden 2%-os visszaesés plusz 1%-kal csökkenti a munkanélküliséget.
FOGYASZTÓI ÁRINDEX
Egy tipikus fogyasztói korsár árváltozását mutatja, amelybe 2014-ben 932 árucikk és szolgáltatás tartozott bele. Gyorsan számítható. Számításakor bázisidőszaki súlyozást használnak. Nem tükrözi a helyettesítési hatást. Felbecsüli az infláció mértékét.
FISHER KÉPLET
Nominális kamatláb = reálkamatláb + (várt) inflációs ráta. (i = r + pi)
KÍNÁLATI INFLÁCIÓ
Néha az infláció nem a kereslet bővülése, hanem a költségek növekedése miatt következik be. Például BÉR-ÁR spirál: Amikor a bérek növekedése árszínvonal növekedést okoz, ez újabb bér növekedést vált ki, és elindul a megállíthatatlan ördögi kör.
STACIONÁRIUS INFLÁCIÓ
Állandósult infláció. AD és AS görbék folyamatosan, azonos ütemben mozognak felfelé
HIPERINFLÁCIÓ
Évente több millió vagy billió százalékkal nő az árszínvonal. Például 1920-ban Weimari Köztársaság. 1946. július 10-én addigi világrekordot döntött a magyar infláció, ugyanis ezen a napon 348,46%-os pénzromlás következett be, vagyis az árak 11 óra alatt a duplájukra nőttek. A 2008-as zimbabwei válságig hazánk tartotta ezt a szomorú csúcsot, ezzel együtt az 1945-46 során zajló magyarországi hiperinfláció iskolapéldája lett a gazdasági összeomlásnak.