Istorijos klausimai
Intelekto tyrimų JAV pradžia
1897 William Lowe Bryan ir Noble Harter išleido tyrimą apie žmonių mokymasi. Jie turėjo 16 telegrafų, kurie skyrėsi gebėjimų lygiu nuo silpnų iki ekspertų. Buvo dokumentuojama operatorių atliktis, tuomet buvo nagrinėjama vidutinių individualių skirtumų lentelė. Bryan ir Harter taip pat pateikė linijinius jų operatorių atlikties grafikus, tai buvo vienas iš pirmųjų kartų, kai šis statistinis įrankis buvo naudojams dokumentuoti žmogaus motorinį elgesį.
Šiuolaikinių gebėjimų testų pradžia siejama su
A. Binet
Trumpai nusakykite neįsisąmonintų psichinių reiškinių tyrinėjimo istoriją
Alhazenas VI-X a. tyrinėdamas regėjimą išskiria regėjimo akte proto darbą, dėl kurio sprendžiame apie skirtumus ir panašumus tarp objektų ir kurį jis vertino kaip neįsisąmonintą. Vėliau, XVII a. Leibnitz Grąžina neįsisąmonintus reiškinius į psichologiją ir XIX-XX a. Helmolcas tyrinėja neįsisąmonintus psichinius reiškinius bei Freud skiria labai svarbią vietą šiems reiškiniams savo teorijoje, tyrinėja juos laisvosiomis asociacijomis bei sapnų analize.
Idėja, jog smegenys yra sielos buveinė, priskiriama:
Alkmejonui
Kam pirmiausia mokslinės minties istorijoje priskirtumėte šią idėją? - pojūčių slenksčio
Anaksagoras
„Nous slypi tvarkoje visų daiktų, - tų, kurie yra, kur bebūtų, tų, kurie yra dabar arba dar bus..."
Anaksagoras
. Kam pirmiausia mokslinės minties istorijoje priskirtumėte šią idėją? - evoliucijos
Anaksimandras
Kinikų ieškojimų indėlis į psichologijos istoriją
Antikos filosofijos sėkmės šaltinis - nepasitenkinimo, neužbaigtumo, nesaugumo patyrime. Tai, ką remiamas intuicijos protas atvėrė senovės mąstytojams - žvelgiant į savo gyvenimą kaip į visumą - dabar labai vertiname ir mes: sveikatą, gerus santykius, pažinimą, laimę ir t.t.
(Kas pirmasis mokslinės minties istorijoje išsakė šias idėjas) Apercepcijos
Aristotelis
Kam pirmiausia mokslinės minties istorijoje priskirtumėte šią idėją? - malonumo dėsnio
Aristotelis
Pirmasis mąstytojas, pavartojęs sielos sąvoką, jungiančia visus reiškinius, kuriuos dabar pavadintume psichiniais reiškiniais, buvo?
Aristotelis
Žmogaus sielą į pažinimą, emocijas ir elgesį pirmasis suskirstė
Aristotelis
„Mat visiems gyvūnams būdingas malonumo troškimas: jis lydi jų visus siekimus, nes tai, kas atrodo gera ir naudinga, yra malonu..."
Aristotelis
A. Gučo atsakymas į klausimą, kokia bus XXI a. psichologija
Asmenybės psichologija labai aktuali, asmeniui tenka naudoti labai daug energijos, darbai reikalauja labai daug atsakomybės, tad reikia, kad asmuo būtų atsakingas, patikimas. Tokios problemos liks aktualios ir ateityje.
Pirmąją psichologinių žinių sistemą, besiremiančią krikščioniškąja doktrina, išplėtojo
Augustinas
Kam priskirtumėte šias mintis? „Žmogaus viduje gyvena tiesa"
Augustinas Aurelijus
(Kas pirmasis mokslinės minties istorijoje išsakė šias idėjas) Savisaugos
B. Telezijus
JAV vaiko, raidos ir pedagoginės psichologijos ištakos
Bendri adaptyvūs mechanizmai, specifinių įgūdžių mokymasis, psichinių gebėjimų matavimas, gyvūnų mąstymas ir elgesys.
Das Gemeinschaftsgefuehl
Bendrumo (bendruomenės) jausmas arba socialinis interesas, šia sąvoka apibūdinama socialinio bendrumo būsena ir susidomėjimas kitų psichologine gerove. (Adleris)
Atminties tyrimuose H. Ebinghauzas taikė
Beprasmį skiemenų sąrašą
„Atsigręždamas suprantu, kad mano susidomėjimas interviu ir terapija neabejotinai išaugo iš mano ankstyvosios vienatvės"
Carl Rogers
Kam priskirtumėte šias mintis? „Siela yra tokia mūsų esmė, kuri įsisamonina save ir kitus už jos"
Christian Wolf
Empirinės psichologijos pradininkas
Chuanas Luisas Vivesas
. Kam priskirtumėte šias mintis? „Neturi teisės ko nors mylėti ar nekęsti, kol neįgijai pakankamai žinių apie to dalyko esmę"
Da Vinčis
Gebėjimų testų ištakos
Darwino pusbrolis Galton, eugenika, norėjo rasti žmonių požymių diapazoną - rinko info apie gebėjimus ir fiziologinius požymius (Žmonės susimokėdavo ir juos išmatuodavo įvairiais būdais). Individualūs skirtumai rasti Galton labai sudomino Cattell, šis sukūrė pirmąjį mental test. Tesuojami reakcijų laikai.
„Palikime knygas, pasitarkime su protu"
Dekartas
Pagrįskite teiginį, esą R. Dekarto racionalizme atsispindi ir Platono pažinimo teorijos idėjos
Dekartas nepripažino jokių autoritetų ir bandė sukurti naują ir nepriklausomą filosofinę sistemą. Tačiau sutiko su Platonu, kad egzistuoja įgimtos idėjos, kad siela yra visiškai kitokia nei kūnas, kad ji išlieka ir po kūno mirties bei taip pat tikrovės sudvejinimo metodologija - tiesa apie daiktą ir nuomonė apie daiktą, ar tai, ką suvokia mąstantis Aš, yra tikrovė.
Mokymosi tyrimų pradžia ir biheiviorizmo ištakos
Edward L. Thorndike ir Robert S. Woodworth tyrė, ar tam tikrų užduočių treniravimas pagerina žmogaus bendrą gebėjimą išmokti kitas nesusijusias užduotis. Buvo manoma, jog tokie tyrimai galėtų padėti disciplinuoti mąstymą ir paruošti jį kitų praktiškesnių sričių mokymuisi.
„Turintys jusles dalykai yra sudaryti iš pirminių dalelių, kurios juslių neturi"
Epikūras
Trumpai nusakykite JAV klinikinės psichologijos tapsmą
Formalusis klinikinės psichologijos gimimas - 1896 m. Witmer įkūrta pirmoji psichologijos klinka, kuri ir paskatino taikomosios kilinikinės psichologijos raidą. 1919 m. APA buvo įregistruota klinikinės psichologijos sekcija.
Svarbiausią vietą mokslų sistematikoje psichologijai skyrė
Fr. Brentano
Žodinių asociacijų testo kūrėjas yra
Fr. Galton
Idėją, jog gyvūnai neturi juntamosios sielos iškėlė
G. Pereira
Keturių temperamentų hipotezė priskirtina
Galenui
Svarbiausia Konfucijaus antropologinės filosofijos kategorija yra
Humaniškumas
J. Dewey psichologijos ištakos ir samprata
Hėgelio darbai ir idėjos. Nemėgo dualizmų (stimulas-reakcija etc, etc), ieškojo sujungimo? Patiko ir James psichologijos principai (natūralizmas or smth).
Patristikos įnašas į psichologijos istoriją
Idėjos apie laisvą žmogaus valią bei polemika su gnostikais. + Patres Ecclesiae bažnyčios tėvai buvo tarsi pirmieji psichologai, gelbėję žmonėms tikėjimo bei sielos klausimais; buvo tarsi ramintojai su sava ideologija. Krikščioniškieji filosofai ypatingai pasisakė už valios laisvę, tad įnešė tam tikrą indėlį į psichologiją, kuri grįsta valios laisve
Struktūralizmo atsiradimas
Ilgi mokslininkų ginčai ir dramos, kurių nelabai supratau, dėl individualių skirtumų tiriant skirtingas reakcijas (lietimas, regėjimas). Dewey: skirtingi jutimai/reakcijos nėra atskiri, nepriklausomi dalykai, bet didesnio mechanizmo dalys or smth. Titchener darbas „Structural and Functional psychology" čia kaip ir pradžia struktūralizmo?
Funkcionalizmo pradininkas
J. Dewey
Kieno, koks ir kada parašytas tyrinėjimas žymi formalią funkcinės psichologijos pradžią?
J. Dewey 1896 metų The Reflex Arc Concept In Psychology
Baltąją žiurkę psichologiniams tyrimams pirmasis panaudojo
J. Watson
Psichologijos ir metafizikos išsiskyrimo pradžią ženklina
Jamblicho tyrinėjimai
Trumpai nusakykite ir įvertinkite H. Goddardo tyrinėjimų programą
Jis testavo naujus atvykėlius su anglų Binet testo versija. Tačiau testavo juos anglų kalba, kurios imigrantai nemokėjo ir nesuprato, tad toks testavimas buvo nesąžiningas tiriamųjų atžvilgiu ir netiksliai nustatantis jų gebėjimus. Taigi didžioji dalis užsieniečių buvo palaikyti silpnapročiais. Šiais testais taip pat buvo rasta, jog juodaodžiai ir lotynų amerikos imigrantai kareiviai turi ženkliai mažesnius IQ už baltodžius.
Blogio kilmė Augustino teorijoje
Jis tikėjo laisva valia. Valia - judėjimo principas. Valia - svarbiausias gyvenimo elementas. Laisva valia - sielos ir proto kitimo ypatybė. Negalima kildinti blogio iš Dievo, kyla iš žmogaus sielos. Dvasia turi dvi prigimtis, iš kurių viena yra bloga. Esame blogi dėl blogų minčių, tapsime geri dėl gerų minčių - sutikimo su tiesa, teisingo galvojimo.
Ch. Darwino idėjų reikšmė psichologijai
Jo evoliucijos teorija pakeitė požiūrį į psichologiją nuo sąmonės struktūros iki jos funkcijų. Jis buvo funkcionalizmo atstovas, o funkcionalistai domėjosi psichologijos praktiniu pritaikymu įvariose gyvenimo situacijose bei kaip žmonės adaptuojasi ir prisitaiko jose.
Kuo savitos Plotino pažinimo psichologijos idėjos?
Jo pažinimo psichologijos idėjos grindžiamos sielos ir kūno sąveika: afektai (sielos dalyvavimas padeda labiau suprasti emocijas, sukelia pakitimus kraujyje - tai yra gėdos koreliatas, gėda yra žinoma sielai, tačiau juntama ir kūnui), jutimai, atmintis, protas, savastis. Buvo vienas pirmųjų pasisakiusi prieš aristoteliškąją jutimų sampratą, kad jutimas - formos perėmimas į sielą, nes nederėjo su Sielos nekintamumu. Forma perimama ne į sielą, o į sielos ir kūno derinį.
Kuo, pasak Aristotelio, skiriasi juslinis suvokimas ir mąstymas?
Juslinio patyrimo esmė - daiktų formos perėmimas, juslinis suvokimas būdingas visiems gyviams, pirminis jutimo organas - širdis, pažinimas - pasyvaus proto funkcija. O protas turi tik vieną prigimtį - būti potencija, mąstančioji siela - idėjų talpykla. Protas yra atskirtas nuo kūno.
„Mylinčiam tiesą dargi labiau nei gyvybę privalu rinktis kalbėti ir daryti tai, kas teisinga, net jei grėstų mirtis"
Justinas
(Kas pirmasis mokslinės minties istorijoje išsakė šias idėjas) Saviaktualizacijos
K. Goldstein
Pragmatizmo kilmė ir esmė
Kažkoks Bain straipsnis, bet esmė - veiksmas, idėjos nėra tiesiog statiškas proto turinys. Peirce išplėtė šią idėją į visą teoriją - pragmatizmą. Pagal jį: „a conception, that is, the rational purport of a word or other expression, lies exclusively in its conceivable bearing upon the conduct of life; so that, if one can define accurately all the conceivable experimental phenomena which the affirmation or denial of a concept could imply, one will have therein a complete definition of the concept, and there is absolutely nothing more in it"
JAV socialinės psichologijos pradžia
Kažkoks Mead pakišo Dewey idėją, jog socialinė aplinka turi įtaką self susidarymui ir evoliucijai. Amerikoj vyko kažkoki darbininkų protestai, Dewey žmona buvo social activist.
Aptardamas W. Jameso psichologinių žinių sistemą, J. Bruner itin pabrėžė jos
Konstruktyvizmą
„Jokie dalykai nesikeičia atsitiktinai, tačiau visi yra proto ir būtinybės rezultatas"
Leukipas
Kam priskirtumėte šias mintis? „Viskas priklauso nuo požiūrio, vien tik pirminės dalelės yra iš tikrųjų":
Markas Aurelijus
„Kas turi vaiką, negali būti biheivioristu"
Maslow
„Juo labiau žmogus suvokia save, juo labiau jis yra gyvas"
May
W. Wundto požiūris į evoliucijos teoriją
Miksuotas požiūris. Keli bendri atsiliepimai apie evoliucijos teoriją buvo teigiami, bet vėliau (kažkur 1860) atmetė natūralią atranką. Wundtui eksperimentinei psichologijai pagrindas buvo vokiečių fiziologija ne anglų evoliucija., bet Amerikoje buvo kitaip.
Pragmatizmo samprata
Mūsų bendras bet kokio objekto suvokimas nėra daugiau nei praktiniai afektai, kuriais mes įsivaizduojame mūsų sampratos objektą, kad galėtume pasitelti ateities veiksmams.
Parašykite Morgano dėsnį (kanoną)
Netikslu gyvūnų elgesį aiškinti aukštesniaisiais pažinimo procesais, jeigu tai galima paaiškinti elementariausiais pažinimo procesais.
W. Jameso sąmonės samprata
Pagal jį sąmonė nebūtų susidarius, jei nebūtų suteikus didesnę galimybę išgyventi ir nebūtų padidinus šansų išgyventi, jei nebūtų dalis priežastis, kodėl mes atliekame vienus ar kitus veiksmus. Sąmonė „is a fighter for ends", gali paveikti evoliucijos pocesą, nes padeda numatyti sunkumus.
Kam priskirtumėte šias mintis? „Reikia pažinti save: jeigu tai nepadės rasti tiesos, padės bent tvarkyti savo gyvenimą, o už tai nieko nėra geriau":
Paskalis
Kam priskirtumėte šias mintis? „Gyvas organizmas yra tarsi mašina, be jokios abejonės, sudėtinga, tačiau tokia pat nuolanki ir paklusni, kaip ir bet kuri kita mašina"
Pavlovas
Kas yra apriorizmas
Pažinimas iki patyrimo (pažinimas nepriklauso nuo patirties).
Kam priskirtumėte šias mintis? „Aš žinau, o tas, kuris žino, yra, vadinasi, aš esu"
Pereira
„Protas esąs vienetas kaip lygus su savimi"
Pitagoras
Kam pirmiausia mokslinės minties istorijoje priskirtumėte šią idėją? - asocijacijų
Platonas
Paaiškinkite šią kategoriją, nurodydami prasmę ir vartojusį mąstytoją ar pažiūrų sistemą, kur ji buvo taikoma - epithumetikon
Platonas, viduriniojo laikotarpio dialogai. Taip samprotaudamas Platonas prieina išvados, kad sielą sudaro: 1) logistikon - protas, 2) thumos (tumoeides) - valia ir 3) epithemetikon - poreikiai, aistros (pilvo sritis)
„Pilnas turi persipildyti, tai, kas brandu, turi gimti"
Plotinas
L. Morgano dėsnis
Principas, jog nežmoniškas gyvūnų elgesys neturėtų būti interpretuojamas sudėtingais psichologiniais terminais, jei jis gali būti interpretuojamas paprasčiau.
„Žmogus yra visų daiktų matas"
Protagoras
Svarbiausia kategorija Augustino pažinimo teorijoje yra
Protas
Eksperimentui šiuolaikišką sampratą psichologijoje suteikė
R. Woodworth
Kas yra izomorfizmas
Realaus ir tariamo judėjimų suvokimą lemia tie patys nervų sistemos procesai. ARBA MANDRIAU - "Atitiktis - tai prielaida, kad dėl išorės objektų ir reiškinių poveikio sensorinių organų fizinis procesas ir susidaręs NS vaizdinys yra tapatūs vienas kitam, nors jų fizinė prigimtis ir skiriasi. T.y. mechanizmas atspindėti pasaulį adekvačiai, tokį, koks jis yra iš tikrųjų."
Sofistų filosofinių ieškojimų svarba psichologijos istorijai
Reprezentavo didžiulį posūkį nuo spekuliatyvios metafizikos domėjimosi žmogaus būties klausimais link. Sofistams žmogus ir jo gyvenimo tekmė nebeatrodė priklausanti nuo dievų. Žmogus turėtų jaustis savarankiškas, o jo elgesį turėtų lemti gebėjimai, žinios, vertybės. Aiškinosi, kaip turėtų būti sudaryta visuomenė, kokia valdžia geriausia ir kt.
Rigvedoje dėsnis, persmelkiantis visą pasaulį, grindžiantis visas dorines normas, yra
Rta
Paaiškinkite šią kategoriją, nurodydami prasmę ir vartojusį mąstytoją ar pažiūrų sistemą, kur ji buvo taikoma - samskara
Samskara - po visais psichiniais procesais glūdintis neįsisąmonintų akstinų rinkinys; visas sąmonės veikimas lemia sužadintas atitinkamas pasąmonėinis akstinas, savo ruožtu paliekantis naują neįsisąmonintą pėdsaką, kuris paskui vėl lemia atitinkamus sąmonės akstinus, reakcijas ir turinį. Taip sukasi nepaliaujamas fenomenalios egzistencijos ratas - samskara. Tuomet gebame pažinti daiktų tiesą - aukščiausias suvokimas. (Patanjali joga)
Aristotelio sielos nemirtingumo samprata:
Sielos nemirtingumas apeliuoja į atskirus pažinimo procesus: atmintį ir protą, kuris gali būti aktyvus ir pasyvus. Aristotelis apriboja nemirtingą sielos dalį aktyviu protu. Tačiau, nors aktyvus protas yra nemirtingas, suirus kūnui, jame nelieka jokių žinių ar atsiminimų, jokių malonumų ar skausmo. Gebėjimas imtis protinės veiklos yra amžinas, o šios veiklos rezultatą - aktualų žinojimą - prarandame, kuomet kūnas miršta
„Aš žinau, kad nieko nežinau"
Sokratas
Nusakykite struktūralizmo vietą nūdienos psichologijos sistematikoje
Struktūralizmo metodika ir sąvokos buvo tiksliai apibūdinta, paremta eksperimentais ir labai moksliška. Introspekcija, nors patobulinta, vis dar naudojama iki šiol. Ir kiti Titchener metodai iki dabar naudojami ir populiarūs. Ir nors jie gavo daug kritikos, tačiau viską atlaikė (ko nebūtų galėjusios padaryti kitos mokyklos) ir struktūralizmas atvėrė naujas duris kitoms psichologijos mokykloms.
Paaiškinkite šią kategoriją, nurodydami prasmę ir vartojusį mąstytoją ar pažiūrų sistemą, kur ji buvo taikoma - eudaimonia
Tai būsena, kai mus gina gera dvasia, taigi elgtis dorai ir teisingai žmogui yra naudinga, nes patiriama aukščiausia laimė. (Sokratas)
Paaiškinkite šią kategoriją, nurodydami prasmę ir vartojusį mąstytoją ar pažiūrų sistemą, kur ji buvo taikoma - simulacra
Tai naujos asociacijos ir vaizdiniai kartu. (Epikūras)
Tyrinėdamas bendrąją sąmonę R. Bytautas pirmiausia rėmėsi
Tautos dvasine substancija
J. Baldwino reiškinys
Teorinis mechanizmas, kuriuo mokymosi elgesiai gali grįžti į biologinę paveldimumo liniją be darvininės atrankos struktūrų pažeidimo.
"Tikiu, nes tai absurdiška"
Tertulianas
Platono olos metaforos sąsajos su nūdienos psichologija
Tikrasis pažinimas ateina iš esminio idėjos pažinimo. Toks samprotavimas tinka tiesai, kurią galima pažinti ne jutimais, o protu. Tiesa gali būti tik vidinė ir nekintanti. Nuomonė tuo tarpu, nuolatos keičiasi. Žmogaus santykį su tiesa ar idėjomis aiškiausiai išreiškia olos metafora.
Kam priskirtumėte šias mintis? „Žmogaus išganymui šalia filosofinių disciplinų, kurias sukūrė žmogaus protas, būtina Dievo doktrina, nes taip žmogus nukreipiamas į Dievą kaip į esmę, kuri pralenkia jo protą"
Tomas Akvinietis
Kam pirmiausia mokslinės minties istorijoje priskirtumėte šią idėją? - savistabos
Upanišados (senovės indų filosofijoje)
J. Dewey pedagoginės psichologijos idėjos
Vaikai mokosi ne skaitydami, o kažką patys dirbdami, gamindami?
JAV klinikinės psichologijos pradžia
Vaikai, kurie neatitiko mokyklų akademinių pasiekimų standartų (pasižymėjo mokymosi sutrikimais), buvo privačiai mokomi Lightner Witmer 1896 metais, jis įkūrė pirmą kliniką psichologinių sutrikimų gydymui ir 1907 įkūrė žurnalą „Psychological clinic". Taigi jis išskyrė naują discipliną - klinikinę psichologiją
. Paaiškinkite šią kategoriją, nurodydami prasmę ir vartojusį mąstytoją ar pažiūrų sistemą, kur ji buvo taikoma - aletheia
Vienas iš žinojimo kelių - tiesos kelias. (Kitas būtų nuomonės kelias - doxa). (Parmenidas)
Šiuolaikinę eksperimento sąvoką suteikė
Wundt
W. Wundto ir Wurzburgo laboratorijų tyrėjų polemikos esmė
Wundtas kritikavo Wurzburg'ą, kad neatitinka polemikos taisyklių.
Atminčiai tirti H. Ebbinghaus taikė
beprasmį skiemenų sąrašą
Skirdamas pagrindines emocijas, biheiviorizmas pradininkas J. Watson neminėjo:
džiaugsmo
Kuri kategorija nežymi gunos?:
jivat
Leonardas da Vinčis keturioms žmogiškosioms būsenoms nepriskyrė
meilės
Hipotezę, jog justi impulsą veikti yra ne kas kita, kaip patirti neužbaigtą proto predikatą, išsakė
stoikai
Pamėginkite paneigti įsitvirtinusią nuomonę, esą W. Wundt yra šiuolaikinės psichologijos pradininkas:
Šiuolaikinės psichologijos pradininku galėtų būti ir Fechneris, Weberis, jie anksčiau eksperimentiniais reiškiniais vertino psichinius procesus, dar anksčiau Helmgobsas pirmasis eksperimentiškai mėgino matuoti jutimą. Aukštesniuosius psichinius reiškinius pirmasis ėmė matuoti eksperimentiškai ne Wundtas, o Ebbinghausas. Taip pat nėra jokios šiuolaikinės ir senosiso psichologijos, nes psichologijos raida nedaloma ir vientisa.