Komunikacijos istorija

अब Quizwiz के साथ अपने होमवर्क और परीक्षाओं को एस करें!

Seniausios kino studijos pasaulyje

"Gaumont", . "Pathé", "Titanus", „Nordisk Films", "Universal", „Paramount".

Telefonas

(1876 m.) - įrenginys elektriniais signalais perduodantis balsą per atstumą.

Radijo išradimo data

1896 m.

Radijas

Bevielis signalų perdavimo ir priėmimo prietaisas.

Radijo išradėjas

Guglielmo Marconi.

Televizija

Judamų ar nejudamų objektų vaizdų perdavimas elektroninių prietaisų pagalba per atstumą.

1 radijo stotis pasaulyje

KDKA, 1920 11 02.

Rašto tipai

Piktografija, ideografija, fonografija.

Priežastys, lėmusios radijo plėtrą

· 1914-1918 m.m. I P karas · 10 000 radijo specialistų JAV · "Kontrolės" technologija · Militaristiniai poreikiai · Laivavedyba · Sausumos transportas · 1912 m. "Titaniko" įtaka · JAV siekis kontroliuoti radiją globaliu mastu · 1912 m. Radijo aktas: Federalinė valdžia → radijo licencijų išdavimas

Radijo reikšmė

· Pirminė radijo funkcija - karinė. · Nuo XX a. III dešimtečio - visuomeninis radijas. · Autentika: reportažai, kronikos, „gyvos" naujienos ir įvykiai, gatvės reportažai, realybės radijas · Muzikinių laidų įvairovė: opera, klasikinė muzika, džiazas ir kt. · Masių švietimas ir kultūros kilimas · Politinio gyvenimo aktyvėjimas · Masinio populizmo technologija · Garso įrašų pramonės augimas · Vietiniai muzikantai ir diktoriai → nacionalinės žvaigždės

Televizijos veikimo principai

· Šviesos energija paverčiama elektros energija. · Vaizdas išskaidomas į taškelius (analizė). · Signalas perduodamas elektromagnetinėmis bangomis. · Vaizdas atkuriamas ekrane (sintezė)

Nikelodenai

(1905 m.) - pirmi vieši, kino teatrai, nekeliantys kalbos barjerų, labai pigūs, naujoviški.

Telegrafas

(Samuel Morse 1837 m.) - elektrinio ryšio sistema, perduodanti raidinius skaitmeninius pranešimus laidais sklindančiais elektriniais signalais arba radijo signalais.

Holivudo istorijos pradžia (data)

1-oji kino studija Holivude: Nestor Studios, 1911 m.

Fotografijos raidos etapai

1. Portatyvinė kamera, 2. Dagerotipija; 3. Kalotipija (pozityvo-negatyvo principas); 4. Kolodijus; 5. Ferotipija (tintipai);

Fotografijos pradžia

1820-1840 m.: eksperimentų periodas ir pirmosios nuotraukos, 1969 m.: skaitmeninės fotografijos pradžia.

Fotografijos išradėjai

1826 m. pirmoji fotografija. Joseph Nicephore Niepce. 1900 m. Georg Eastman išleido pirmąjį Brownie fotoaparatą.

Kino išradimas (data)

1895 m.

Nebyliojo kino epocha (data)

1896 - 1927 m.

Retorikos teorijos raida

Antika: politinių, teisinių kalbų klestėjimas; valdovų panegirika Platonas (427-347pr.Kr.): svarbiausia - išmintis ir tiesa/ turininga, glausta k. Aristotelis: įvairios kalbos rūšys → kalbėjimo maniera pagal situaciją ir aplinkybes. Demostenas (384-322 pr. Kr.): logika, psichologijos išmanymas, neverbalika Ciceronas (106-43 pr.Kr.): gera atmintis, poetiniai gebėjimai, aktoriniai gebėjimai, raiškus balsas, auditorijos lūkesčiai

Rašto priešistorė - piešiniai

Atvaizdavimo idėja, rankos valdymas, piešimo ir rašymo priemonių pritaikymas, darbo įgūdžių perdavimas, medžioklės schemų sudarymas.

Sakytinės komunikacijos ypatumai

Buitinė ir viešoji

Fotografija

Būdas užfiksuoti atvaizdą optiniu aparatu šviesai jautrioje medžiagoje. Vaizdų išsaugojimo technologija, panaudojant mechaninius, cheminius ar skaitmeninius metodus.

Kaligrafija

Dailaus ir raiškaus rašymo menas.

Ženklas

Dirbtinis, daiktinis ar vaizdinis žymuo (valdžios, pašto, prekės, kelio ženklai) • Žymuo turintis prasmę (ženklas pradėti, ženklas nutilti ir pan.) • Sąsaja su vaizduojamu objektu • Praktinė reikšmė • Susitarimo rezultatas

Veiksniai lėmę kalbos atsiradimą

Genų evoliucija; Socialinė aplinka; Kultūros raida

Šriftas

Grafinė rašto forma. Gali būti rankraštinis, pieštinis, graviruotas, kaltinis, renkamas (spaustuvinis) ir kt.

Simbolis\simbolika

Graikų k. symbolon - ―sumesti kartu - daiktinis, vaizdinis ar garsinis ţenklas, perteikiantis kokią nors sąvoką ar idėją. •Visuotinai suprantama abstrakčios idėjos išraiška.

Rašto raidos etapai

Graikų, lotynų, kirilicos, arabų abėcėlės.

Informacijos samprata

Informacija: - Nemateriali kategorija - Visų gyvosios gamtos procesų pagrindas - Sąmoningos žmonių veiklos pagrindinė sąlyga - Fizinės terpės svarba - Apibrėžimų įvairovė Informacija - tai mūsų nežinojimo apie kažką sumažinimo priemonė. Informacija - tai reikšmių ir verčių rinkinys kaip tam tikro proceso rezultatas.

Progresyviosios eros laikotarpis

Intensyvių socialinių ir politinių reformų metas, 1890 - 1920 m.

Žodis

Kalba - tai žmonių bendravimo priemonė, turinti garsinę ir gramatinę sandarą ir funkcionuojanti kaip sistema.

Semiotinė mokykla

Komunikacija - reikšmių kūrimas ir keitimasis jomis Ji domisi, tekstų vaidm meniu mūsų kultūroje Nesusipratimas - ne komunikacijos nesėkmė, o kultūrinio skirtumo tarp siuntėjo ir gavėjo rezultatas. Komunikacijos studijos - tekstų ir kultūros studijos Pagrindinis tyrimų metodas - semiotika (ženklų ir reikšmių mokslas)

Kalbos funkcijos

Komunikacinė (bendravimo) Informacinė (dalykinė) Ekspresinė (emocijų raiškos) Direktyvinė (nukreipianti) Bendruomeninė (fatinė) Estetinė (poetinė) Metalingvistinė (kalbos ypatumų paaiškinimas)

Kinas

Kūrybinė, gamybinė, mokslinė, techninė, mokomoji, informacinė, švietėjiška veikla, kurios pagrindinis tikslas - gaminti ir rodyti filmus.

Tabloidinė spauda

Laikraščio dydis (2x mažesnis už iki tol įprastą). Mažas formatas, trumpi straipsniai, daug foto, sensacijos, gandai.

Signalas

Lotynų k. signum — ženklas • Loginis vienetas • Fizinė informacijos išraiška • Garso, šviesos, vaizdo ar kitoks ženklas

Kalbos evoliucija

Neartikuliuoti garsai; Jaustukai Ištiktukai Primityvioji kalba Retorika: iškalbos menas

Komunikacijos tipai (rūšys)

Neverbalinė komunikacija; Verbalinė komunikacija; Elektroninė komunikacija

"Kalbančio" kino epochos pradžia

Nuo 1929 m.

Vaizdo persistencija

Pamatytas vaizdas, kuris kurį laiką išlieka akyse.

Signalo funkcijos

Pirmykštis žmogus - būtinybė išlikti: •Įspėti apie pavojų •Pranešti apie maisto vietą •Informuoti kitus apie ketinimus veikti •Išreikšti emocijas

Proceso mokykla

Pranešimų perdavimas Tikslumas ir efektyvumas Tikslas - paveikti gavėją Kitoks poveikis - komunikacijos nesėkmė Silpnosios vietos Efektyvios komunikacijos barjerai......... Tiria kaip siuntėjai ir gavėjai užkoduoja ir atkoduoja idėjas. Tiria kaip perdavėjai naudoja komunikacijos kanalus ir priemones Užsiima tokiais dalykais kaip efektyvumas ir tikslumas. Ji mano, kad komunikacijos procesas yra tada, kai vienas asmuo paveikia kito elgesį ar dvasinę būseną. Komunikacijos nesėkmė Nagrinėja proceso etapus

Kalbos atsiradimas

Prieš 100 000 m. Riksmas reikšminis garsas kalba Ką tik pasibaigęs ledynmetis Atšiaurus klimatas Didelė migracija ir klajokliškas gyvenimo būdas ~ 40000 pr. Kr. pastebėtas didžiulis įrankių pagausėjimas ir įrankių dizaino įvairovė Gyvenimas bendruomenėje Garsiniai signalai kaip magijos ir ritualinių veiksmų dalis

Komunikacijos teorijos paradigmos (mokyklos)

Proceso mokykla; Semiotinė mokykla

Svarbiausi pirmykščiai simboliai

Saulė, gyvybės medis, kryžius, žirgas, karūna, sparnai.

Komunikacijos proceso elementai

Siuntėjas: subjektas, sukuriantis informaciją ir išsiunčiantis ją kitiems asmenims. Pranešimas: prasmė, simboliai, formos, vaizdai, gestai ir pan. Priemonės: techniniai ir fiziniai būdai, kuriais pranešimas yra konvertuojamas į tinkamą perduoti kanalu signalą. Žmogaus balsas yra priemonė. Technologinės ar fizinės priemonių savybės priklauso nuo kanalų, tinkamų joms naudoti, prigimtis. Kanalas: fizinės priemonės, kuriomis yra perduodamas signalas. Gavėjas: subjektas, priimantis informaciją. Dar vadinamas informacijos priėmėju. Kontekstas: fizinė-socialinė aplinka, psichologinės būsenos. Grįžtamasis ryšys: gavėjo reakcijos perdavimas atgal siuntėjui.

Geltonosios spaudos ypatumai

Skirta nereikliems, neišlavinto skonio, primityvaus mąstymo skaitytojams, atsisakyta rimto naujienų traktavimo.

Cenzūra

Spaudos ir kitų visuomenės informavimo priemonių leidybos ir jų platinimo kontrolė, pvz licenzijavimas, mokesčiai, represijos.

Žurnalas

Subrošiūruotas įvairaus turinio ir paskirties, dažnai iliustruotas periodinis leidinys.

Spaudos laisvės samprata

Tai yra asmens teisė laisvai ieškoti, gauti, skleisti informaciją ir idėjas spaudos ir kitomis informavimo priemonėmis.

Grafika

Vaizduojamosios dailės šaka, kurios vaizdo pagrindą sudaro piešinys. Vaizdo kūrimo priemonės: kontūrinė linija, juodų ir baltų dėmių deriniai, štrichas ir medžiaga, kurioje piešiama ar spausdinama.

Komunikacijos samprata

keitimasis verbaliniais ir neverbaliniais pranešimais tarp dviejų ar daugiau žmonių; procesas, kurio metu individai keičiasi informacija, naudodami bendras ženklų, simbolių bei elgesio sistemas.

Verbalinė komunikacija

komunikacija naudojant kalbos ženklus - žodžius.

Cenzūros formos

licenzijavimas, mokesčiai, represijos

Konotacija

netiesioginė reikšmė

Geltonoji spauda

pramoginiai leidiniai, skirti nereikliems, neišlavinto skonio, primityvaus mąstymo skaitytojams, atsisakyta rimto naujienų traktavimo.

Kalba

tai žmonių bendravimo priemonė, turinti garsinę ir gramatinę sandarą ir funkcionuojanti kaip sistema.

Denotacija

tiesioginė reikšmė

Telefonizacijos reikšmė

· Greitesnis informacijos perdavimo būdas · Svarbi ekonominės veiklos reguliavimo priemonė · Tarptautinė ryšių kompanijų plėtra · Medija, susiejusi darbo ir namų erdves, tapo svarbia socializacijos priemone · Slinktis nuo žinių perdavimo prie intymaus paplepėjimo · Techninės telefoninių pokalbių anonimiškumo problemos · Pirmosios radijo stotys veikė telefono būdelės principu

Rašto tipai

· Piktografija (piešiniais išreikšta mintis); · Ideografija (vienas ženklas reiškia žodį, savoką ar situaciją); · Fonografija (alfabetinis/raidžių raštas. Atsirado Finikijoje).

Kino funkcijos

· Rekreacinė: teikti pramogą ir poilsį; įgalinti žiūrovą pabūti įvairiose vietovėse, kuriose jis nebuvo, bei išgyventi nepatirtas patirtis. · Edukacinė: šviesti ir ugdyti visuomenę. · Kultūrinė: skleisti kultūros vertybes, idealus, tautos istoriją, tradicijas... · Socialinė: mobilizuoti visuomenę ir stiprinti socialinius ryšius, mažinti socialinę atskirtį, plėtoti diskusiją svarbiais visuomenei klausimais. · Propagandinė: skleisti ideologiją ir atlikti visuomenės indoktrinacijos funkciją.

Ankstyvosios komunikacijos formos

· Signalas - garso, šviesos, vaizdo ar kitoks ženklas, pvz dūmai. Pasižymėjo ribotu atstumu, matomumu ar girdėjimu, galėjo neteisingai suprasti, simbolis ėjo pirmiau žodžio. Funkcijos: pranešti apie pavojų, maisto vietą; ketinimą veikti; reikšti emocijas. · Ženklas - dirbtinis, daiktinis ar vaizdinis žymuo (pašto ženklas) arba žymuo turintis prasmę (ženklas nutilti). · Simboliai - religiniai ritualai, menas, šokiai, magija, burtai, apranga, papuošalai, įrankiai, ginklai, kasdieniai daiktai, meilė ir santuoka, mirtis ir gedulas ir kt. Pirmieji simboliai - saulė, gyvybės medis, kryžius, žirgas, karūna, sparnai.

Kino ištakos ir atsiradimo aplinkybės

Šešėlių teatrai, fantasmagorija (keisti iliuziniai vaizdai, kuriuos sukuria optiniai prietaisai), optiniai žaislai.

Rašto kilmė

Šumerų raštas yra laikomas seniausia žinoma rašto sistema pasaulyje. Seniausi įrašai juo yra randami iš IV tūkst. pr. m. e. vidurio.

Kalbos atsiradimo teorijos

„Au-au": gyvūnų ir gamtos garsų imitavimas "Ding - dong": mistinių garsų atkartojimas „Fu": garsai, išreiškiantys emocijas „Ei-ei / Op-op": kalba kilo iš garsų, įtempiant jėgas ar sinchronizuojant veiksmus "Lia-lia": žaidimų, dainų, pramogų, malonumų garsai "Ate": garsų siejimas su atitinkamais veiksmais

Raštas

• Būdas fiksuoti informaciją materialių ženklų pavidalu • Grafinių ženklų panaudojimas žmonių bendravimui. • Sutarta standartinė ženklų sistema, kuri užrašomas tam tikroje laikmenoje ir gali būti perskaityti. • Braižomųjų ženklų sistema, leidžianti perteikti mintis ir jausmus per erdvės ir laiko atstumą, fiksuoti ir išlaikyti šnekamąją kalbą.

Spauda

• Dokumentų dauginimas tam tikro paviršiaus pagalba. • Rašalo arba kitos medžiagos perkėlimas. • Iš anksto paruoštų simbolių rinkinio panaudojimas tekstui atspausti.

Rašto reikšmė

• Efektyvesnis informacijos kaupimas ir perdavimas. • Informacijos išsaugojimas laike. • Praktinės veiklos optimizavimas. • Anonimiškumo atsiradimas. • Socialinė hierarchija. • Grįžtamojo ryšio stoka. • Netiesioginė komunikacija. • Intensyvesni idėjų mainai.

Laikraštis

• Einamosios informacijos perdavimo priemonė. • Spausdintas periodinis leidinys. • Spausdinta medija ir reguliariai platinama skaitytojams.

Laikraščių kriterijai

• Viešumas. • Periodiškumas. • Aktualumas. • Universalumas.

Komunikacijos funkcijos

•Informacinė: perduoti ir gauti informaciją •Instrumentinė: ką nors gauti ar įgyti, koordinuoti •Kontrolės: kontroliuoti kitų elgesį •Motyvacijos: skatinti kitų elgesį •Išraiškos: emocijos, lūkesčiai, įsitikinimai, nuomonės

Komunikacijos istorijos periodizavimas

•Signalų ir ženklų era: nuo pačių seniausių laikų - iki ţmogaus kalbos atsiradimo; •Kalbos era: 90000 - 40000 pr. Kr, nes jau 35000 ţmogus tikrai kalbėjo, iki rašto. •Rašto era: nuo 4000 - 3000 m. pr. Kr., kai atsirado raštas, iki XV a. •Spaudos amžius: nuo 1455 m. spaudos išradimo (Gutenbergas išspausdino pirmąją Bibliją) - XIX a. •Elektroninės masinės komunikacijos amžius: XIX a. - XX a. •Kompiuterių ir kompiuterinių tinklų amžius - XX a. pab. - XXI a.


संबंधित स्टडी सेट्स

PCAT - General Chemistry Problems [XI-XII]

View Set

Small Business Management Exam Review 1

View Set

Writing and graphing Equations in Two Variables

View Set

Past Perfect and Past Perfect Continuous

View Set

Cultural Anthropology (1), Cultural Anthropology Midterm (1), Chapter 2 - Cultural Anthropology (1), ALL Quizes Anthropology (1) large

View Set

Finance Exam 2 Connect questions

View Set

Ch 4 Respiratory disorders/pediatric success nclex ?s/ex2

View Set

chapter 12 Sexual Variants, Abuse, and Dysfunctions

View Set