Педагогічне спілкування
Ліберальний
виявляється у невтручанні педагога, низькому рівні вимог, вчителеві бракує стійкої педагогічної позиції; робота "йде на самоплив, виховний процес некерований, результати нижчі;
Педагогічне спілкування
комунікативна взаємодія педагога з усіма учасниками навчально-виховного процесу, яка спрямована на створення оптимальних умов для здійснення мети, завдань виховання і навчання.
Професіональне педагогічне спілкування
комунікативна взаємодія педагога з учнями, батьками, колегами, що забезпечує встановлення сприятливого психологічного клімату, ефективної взаємодії та оптимальних стосунків.
Непрофесіональне педагогічне спілкування
навпаки, породжує страх, невпевненість, спричиняє зниження працездатності, викликає негативне ставлення до вчителя, до навчання.
Контакт у педагогічному діалозі
особливий стан єднан¬ня педагога та учнів, який характеризується взаєморозумінням, співпереживанням і готовністю до взаємодії.
Особистісно орієнтоване
передбачає виконання нормативно заданих функцій з виявом особистого ставлення, почуттів.
Авторитарний
стиль диктату; учень розглядається як пасивний виконавець; головні форми взаємодії: наказ, вказівка, інструкція, догана, висміювання;
Функціонально-рольове
суто ділове, стандартизоване, обмежене вимогами рольової позиції спілкування.
Діалогічне педагогічне спілкування
тип професійного спілкування, що відповідає критеріям діалогу, забезпечуючи суб'єкт-суб'єктний принцип взаємодії педагога та учнів.
Стилі педагогічного спілкування
усталена система способів і прийомів, які використовує вчитель під час взаємодії.
Демократичний
ґрунтується на глибокій повазі до особистості кожного, на довірі; в його основі - орієнтація на самоорганізацію, самоуправління особистості і колективу;