Фразеологізми до НМТ

Lakukan tugas rumah & ujian kamu dengan baik sekarang menggunakan Quizwiz!

Азбучна (прописна) істина

Значення: Загальнозрозуміла, елементарна річ. Синонім: Антонім: Як з місяця впасти Приклади: 1. Людина мусить уміти застосовувати свої знання до конкретного діла. Це — прописна істина (З журналу)

Піймати облизня

Значення: Залишитися ні з чим, потерпіти (зазнати) невдачу, залишитися без того на що розраховував. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Перш ніж відкрити власну справу необхідно мінімізувати можливість піймати облизня.

Збігати за водою/вітром

Значення: Зникнути безслідно. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Бачиш, Олександро, твій чоловік, а моя жінка пішли десь за водою... (М. Коцюбинський)

Попасти в тенета

Значення: Опинитися в скрутному становищі, в несприятливих умовах. Синонім: Попасти на слизьке Антонім: Приклади: 1. Не втечеш неминучої долі! Й я не втекла її; пісні співала, а у тенета, як сарна, попала (Я. Щоголів)

Наріжний камінь

Значення: Основа, базис. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Наріжним каменем дослідження сільськогосподарської науки є комплексна розробка шляхів підвищення родючості земель (З журналу)

Невелике цабе

Значення: Особа, що не займає високої посади, не має ніякого впливу в суспільстві, в колективі. Синонім: Антонім: Птах високого польоту Приклади: 1. — Невелике цабе! — посміхнувся полісмен. — Забирайся геть! — верескнув отетерілий бармен, насуваючись на полісмена (А. Крижанівський)

Поставити перед фактом

Значення: Повідомляти про те, що вже відбулося, сталося. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Гай будемо садити. В Тихій долині.. Я поставлю товариша Грицюту. .. перед фактом (В. Речмедін)

Зривати личину

Значення: Показувати справжню сутність когось, чогось. Синонім: Зривати маску Антонім: Приклади: 1. Шевченко, син вільного колись козацького краю, зриває з них личину: російські царі — кати і людоїди, що розпинали нашу Україну. (З газет)

Відійти у небуття

Значення: Померти; Зникнути Синонім: Антонім: Топтати ряст Приклади: 1. Ні, сину, мені легко на серці. Я спокійно відходжу в небуття, бо знаю кінець... Перемогу нашу бачу над ворогом (Ю. Мокрієв)

Показати товар лицем

Значення: Представити що-небудь з кращого боку, в найкращій якості. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Інакше кажучи, нікого не цікавить, що було у Вас на душі або дома, коли ви робили фільм. Ви мусите показати товар лицем (О. Довженко)

Під дудку стрибати

Значення: Принижуватися, виконувати чиюсь волю. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Коли самі не вміють з людьми жити, коли самі трусяться над усім... так хотять, щоб і всі по їх дудці стрибали! — жалілася вона [Параска] людям.(Панас Мирний)

Надягати машкару

Значення: Приховувати свою справжню сутність. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Недорогим коштом збувся делікатної справи і надяг навіть машкару філантропа. (С. Єфремов)

Брати в шори

Значення: Підкоряти кого-небудь своїй волі, примушувати коритися. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Більше всього на світі бійся, Іване, жінок,— кумедно зморщивши щоки, сказав Половинка.— Як візьмуть вони тебе в шори, не викрутишся (В. Собко)

Пустити червоного півня

Значення: Підпалювати що-небудь, викликати пожежу з метою розплати, помсти. Синонім: Антонім: Приклади: 1. А в інших селах то й червоного півня пускали. Як ніч настане, глянеш у небо: там горить і там горить. (А. Шиян. Мар'яна.)

Поставити на карту

Значення: Ризикувати чим-небудь заради мети, успіху. Синонім: Поставити на кін Антонім: Приклади: 1. Тепер він горів бажанням будь-що врятувати вітчизну, поставити все на карту, але добути її волю (М. Старицький)

Милити чуба

Значення: Робити зауваження, дорікати кому-небудь за щось; лаяти, картати когось. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Я знаю, що ти будеш милити мені холку,— додав Логвин.— Адже ж будеш? (Г. Епік)

Не в тім'я битий

Значення: Розумний, тямущий, кмітливий і т.ін. Синонім: Розуму не позичати; Світла голова. Антонім: Пороху не вигадає Приклади: 1. А там — козак не в тім'я битий: щось та прирозуміє! (М. Пригара)

Геростратова слава

Значення: Слава, яка була отримана злочинним шляхом або не хорошими вчинками. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Юридичну помилку можна виправити, а от геростратова слава за вчинене залишається з людиною на все життя

Спасти з лиця

Значення: Ставати блідим, змученим; худнути, марніти. Синонім: Антонім: Нагуляти жиру Приклади: 1. Три дні, тиждень ти криєшся... Вже в тебе всі питають, чого ти з личенька спала (П. Куліш)

Пекти раків

Значення: Червоніти від чогось (найчастіше від сорому). Ніяковіти, зашарітися, соромитися, почервоніти. Синонім: Зайнятися рум'янцем Антонім: Приклади: 1. Він оповідає, а я печу раків від сорому (Збанацький);

На швидку нитку

Значення: Як-небудь, аби було з'єднане докупи, щоб не розпалося. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Сукня пообвисала й теліпається, неначе на кілку,— подумала Балабушиха, й вона вийшла з зали, вбігла в кабінет, розпорола підпійку в сукні, підмостила вати, зашила на живу нитку й знов наділа (І. Нечуй-Левицький).

Витикати носа

Значення: Вийти куди-небудь або покинути. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Зима була довга й холодна. Заціпеніло мовчав заметений снігом степ, люди не витикали носа з сіл, ще завидна зачинялися на довгу зимову ніч у хатах (П. Загребельний)

Бентежити кров

Значення: Викликати неспокій, тривогу, розбурхувати почуття, думки. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Воля, воля і воля! Це чарівне слово.. розпалювало кров у хлопця (М. Коцюбинський)

До нових віників

Значення: На тривалий час; надовго; Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Але ж ми, Настечко, добре йому дали — до нових віників запам'ятає! — втішає її братик (М. Стельмах)

Як церковна миша

Значення: Уживається для підсилення зазначеного слова; дуже бідний. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — І нащо він тобі здався? Він же бідний, мов церковна миша (М. Стельмах)

Вити вовком

Значення: Бути у стані великого розпачу. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Відомо, що чиновники-бюрократи часто вовком виють через те, що їм, нехай і формально, треба відповідати на листи трудящих (З журналу)

Обітована земля

Значення: Місце заповітної мрії Синонім: Антонім: Приклади: 1. Невже приходить край його мандрам? Боже праведний, доведи його на обітовану землю (Ю. Яновський)

Мотати на вус

Значення: 1. Запам'ятовувати, брати до уваги що-небудь. 2. Робити висновки з чого-небудь; враховувати. 3. Розбиратися в чомусь, з'ясовувати що-небудь. 4. Придивлятися, прислухатися до чого-небудь. 5. Розмірковувати над чимсь, прикидати, обдумувати що-небудь. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Хто що говорить добреє, а ти на ус мотай (М. Номис)

Як в око вліпити

Значення: 1. Точно, безпомилково передбачити, вгадати що-небудь. 2. Влучно, дотепно сказати чи точно визначити щось. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Ударить грім великий, і буде буря громова!.. Засіяє весняне сонце і засміються люди. Ніколи, ніколи не забути мені дідового пророцтва. Як в око вліпив (О. Ковінька) 2. — Навіть за могилу на цвинтарі треба було заплатити,— несміливо обізвався Дмитро.— Як в око вліпив,— задоволено відказав Тимофій (М. Стельмах)

І кінці в воду

Значення: 1. Усе вирішено. 2. Не залишати ніяких слідів злочину, негідного вчинку і т.ін. Синонім: Антонім: Приклади: 1. [Наталка:] Не довго з ним розв'язаться: не хочу, не піду [заміж], та й конці [кінці] в воду! (І. Котляревський) 2. — Давида й де-небудь підстерегти можна. А чи й просто в хаті [вбити] — завжди читає кінець стола проти вікна,— і кінці у воду. Хто? А ясно хто: в кого жінку одбив: з ревнощів (А. Головко)

Накидати петлю (ярмо) на (свою) шию

Значення: 1. Ставити когось у залежність, підкоряти своїй владі; поневолювати. 2. Взятися за важку роботу, за виконання обтяжливих обов'язків і т.ін. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Люди дурні. Дали на себе ярмо накинути, а скинути нема кебети (Панас Мирний) 2. — Чом же мені не вийти заміж? — сказала Маруся.— І не думай. Надінеш ярмо на шию, то й будеш каятись цілий вік (І. Нечуй-Левицький)

Ні світ ні зоря

Значення: Синонім: Антонім: Приклади: 1. Чи світ чи зоря, а я вже встав.

Бувати у бувальцях

Значення: Багато бачити, зазнавати в житті. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Побував-таки [старий мандрівник] в бувальцях, бачив білий світ. Атож! Довелось ковтнути і солоного, і гіркого (С. Журахович)

Знати, де раки зимують

Значення: Багато всього зазнати, мати досвід, бути досвідченим у чому-небудь (находити правильний, вигідний вихід із становища). Бути хитрим, спритним. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Ого, пане Занудо! Як я бачу, ви знаєте, де раки зимують! - крикнув Клим (Нечуй-Левицький, Твори, т. III, 1956, стор. 320);

Палицею кинути

Значення: Близько, недалеко; Синонім: Антонім: Приклади: 1. Недалеко вже й до базару - палицею кинути. Уже й вози видно. (Панас Мирний);

Ужалити в серце

Значення: Боляче вразити; спричинити душевний біль. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Ти згадай, серце, які Дубці дохідні! Молодий аж іздригнувся і дивиться на неї,— ніби його щось разом здивувало, злякало, у серце вжалило... (Марко Вовчок)

Грати першу скрипку

Значення: Бути головним у якій-небудь справі. Синонім: Антонім: Приклади: 1. За плечима багато років великої і високо оціненої народом спільної роботи. Правда, першу скрипку завжди грав Коваль (В. Собко)

Не чути землі під собою

Значення: Бути у назвичайно піднесеному стані. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Михасеву статтю прочитав редактор і сказав — молодець! Від похвали він не чув під ногами землі! (С. Чорнобривець)

Накрити мокрим рядном

Значення: Вилаяти когось (звичайно раптово, зненацька) або різко висловити своє незадоволення, сказати щось неприємне. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Батько знов накрив її мокрим рядном.— І де ти в іродового батька волочишся! (І. Нечуй-Левицький)

Гнути коліна

Значення: Виражати покірність; запобігати перед ким-небудь, підлещуватися до когось. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Це ж він [Каменяр] навчав тебе колін не гнуть, Народе мій (Л. Забашта)

За версту почути

Значення: Відразу можна розпізнати, відрізнити від інших кого-, що-небудь. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Строкаря з економії від хазяйського за версту по духу почуєш (М. Стельмах)

Давати відкоша

Значення: Відстоювати своє; Рішуче виступати проти кого-небудь; вступати в боротьбу з кимось; протидіяти. Синонім: Ударити по руках Антонім: Приклади: 1. — Товаришу Кусень,— звернувся до гурту Платон,— дайте Баратові одкоша проти такої філософії (Олесь Досвітній)

Задирати носа

Значення: Гордовито триматися, бути чванливим, гонористим; зазнаватися. Синонім: Задирати голову. Гнути кирпу Антонім: Приклади: 1. — Черкни нам, Ванюшко. Не задирай носа, не гни кирпу (В. Логвиненко)

Як камінь під гору котити

Значення: Докладати зусиль, дуже важко. Синонім: Антонім: Як горіхи лущити; Як дурному з гори бігти. Приклади: 1. Та ви ж у нас упертий, як віслюк. Затялися: ні та й ні. З вами говорити - все одно що камінь під гору котити. (О. Левада)

Голову гризти

Значення: Докучати комусь якимись розмовами, вимагати що-небудь у когось і т.ін. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Почала баба дідові гризти голову: — Твоя дитина ледащо (Укр. казки)

Хоч греблю гати

Значення: Дуже багато, велика кількість кого-, чого-небудь. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Чому не йдеш заміж, Олесю? — питає стара тітка.— Женихів у тебе, хвалить Бога, як цвіту в городі, хоч греблю гати (Марко Вовчок)

Шапкою докинути

Значення: Дуже близько. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Шашло спочатку сидів спокійно, гадаючи, що Павлентій хоче висадити його якнайближче до села, одначе, коли до перекату лишилося вже палицею докинути.., став навколішки і закричав: —. .Верни до берега! (Григір Тютюнник)

Рвати руки/силу (жили)

Значення: Дуже важко, багато, з надмірним напруженням; над силу працювати. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Рве [хлопець] силу, аби догодить господареві (К. Гордієнко)

У хвіст і гриву

Значення: Дуже сильно, нещадно. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Та як же це можна таке паскудство їм прощати? — Та уявіть собі, — бити їх треба за це у хвіст і в гриву (Ф. Маківчук)

Рвати боки

Значення: Дуже сміятися, реготати. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Тепер сміялися всі:. .качалися, рвали боки, душилися (П. Загребельний)

Голки не підточиш

Значення: Дуже якісно, так, щоб не було претензій. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Мінери — народ спритний та меткий, зроблять — голки не підточиш (С. Голованівський)

Еолова арфа

Значення: Душа людини, яка відзивається на всі враження життя. дуже чутлива, вразлива людина Синонім: Антонім: Приклади: 1. Тут до речі згадати класичний метафоричний вислів про те, що звичайні арфи звучать у будь-якій руці, еолові ж арфи звучать тільки тоді, коли по їх струнах ударяє буря.(Б. Буряк, Художник і життя)

Топтати ряст

Значення: Жити Синонім: Антонім: Відійти у небуття Приклади: 1. Люди рідко заживали тоді за шістдесят літ, однаково великому князеві вже недовго б довелося топтати ряст (П. Загребельний)

За милу душу

Значення: З великим задоволенням; охоче. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Всі на мене злі, а я ще зліший, — засміявся Джмелик, наливаючи Гошці самогону. Пий, Гошко, бо ти дурний.. Я б тобі вліпив кулю в потилицю за милу душу (Григорій Тютюнник)

Варити воду

Значення: Знущатися з кого-небудь, показуючи свої примхи, вередуючи перед ким-небудь, висуваючи надмірні вимоги або прискіпуючись до когось. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Буде того, що над нашими дідами та батьками знущалися [пани] та з нас воду виварювали... (Панас Мирний)

Ні гаряче ні зимно

Значення: Кому-небудь все байдуже, немає в чому-небудь зацікавлення. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Кому ні гаряче ні зимно від думки про можливість інших, справедливіших або тяжчих форм життя людськості, той краще б не брався до пера, щоб писати утопію (Леся Українка)

Як горіхи лущити

Значення: Легко (виконувати що-небудь, досягати чогось). Синонім: Як дурному з гори бігти Антонім: Як камінь під гору котити Приклади: 1.

Видно пана по халявах

Значення: Людина пізнається за її поведінкою, вчинками, конкретними справами. Уживають, коли хочуть поглузувати з того, хто виявляє своє чванство, хвалькуватість. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Так-так,— з притиском вимовив Ярошенко. — Видно пана по халявах. Це той, що раз на рік правду каже, та й то кається. Знаю, що то за брехало. (В. Речмедін. Народження Афродіти.)

Хоч свічки ліпи

Значення: М'який, не дуже принциповий, слабохарактерний і т.ін. (про кого-небудь) Синонім: Води не замутить Антонім: Приклади: 1. Було видно: не характер в Антоніни Никонівни — віск. З неї хоч свічки ліпи (Ю. Збанацький)

Не йти з думки

Значення: Мати нав'язливу думку, хто-небудь не може забути, постійно думає, згадує про когось, щось. Синонім: Антонім: Викинути з голови Приклади: 1. Веселим, з гостинцями, з жартіливими приспівками таким зараз пригадався Данько і, пригадавшись, все чомусь не йшов з думки (О. Гончар);

Жовтороте пташеня

Значення: Молода, недосвідчена, без життєвого досвіду людина. Синонім: З молоком на губах Антонім: Приклади: 1. Призначають у середню школу пташа жовтороте, а потім беруться за голови,— бурмотів він сам до себе, походжаючи по кабінету (Ю. Збанацький)

Перемінитися на лиці

Значення: Набувати незадоволеного, часом нездорового і т.ін. виразу (обличчя) у зв'язку з чим-небудь; переживати, нервувати, червоніти, бліднути і т.ін. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Шестірний перемінився в лиці — поблід, задрижав і, одвернувшись від Жука, почав тихо сьорбати борщ (Панас Мирний)

Комар носа не підточить

Значення: Не буде до чого причепитися, прискіпатися. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Документи різні підготуйте, щоб і комар носа не підточив (М. Стельмах)

Руки не підіймаються

Значення: Не вистачає рішучості; сумління не дозволяє щось зробити. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Бився, бився він отак, а чим далі, лиш гірше. Таке безголів'я, що й руки не піднімаються. Взяв він та й женився удруге (Г. Хоткевич)

Ганяти собак

Значення: Не працювати, нічого не робити; байдикувати. Синонім: Антонім: Мозолити руки Приклади: 1. — Як? — приглушено перепитала ледь побілілими губами.— Геть чисто нагнав з роботи? — Та кажу ж тобі, що від п'ятнадцятого можу вже собак ганяти (Ірина Вільде)

Не показувати очей

Значення: Не приходити, не з'являтися куди-небудь, до когось. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Не розумію я тебе, що ти за людина. Рая за тобою сохне, а ти й носа не показуєш (П. Кочура)

Починати здалека

Значення: Не розкривати одразу своїх думок, намірів, суті розмови і т.ін.; говорити натяками Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Да, кожного з нас щось жде у житті,— здалека і загадково починає Терентій і цим одразу насторожує допитливі очі Омеляна (М. Стельмах)

Ходити довкола

Значення: Не торкатися суті якої-небудь справи, говорити не прямо, а відволікаючи когось від головного. Синонім: Антонім: Розкривати карти Приклади: 1. Питання Андрієвої справи, обвинувачення тощо, як і питання його братів, слідчий не торкався, лише ходив навколо (І. Багряний)

Як з місяця впасти

Значення: Не усвідомлювати того, що зрозуміле для всіх. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Були й золоті цяцьки,— лукаво грає бровами і віями жінка. — Ти бачиш! І що ви з ними зробили? — переходить на півшепіт лісник. Олена так глянула на Магазаника, начеб він з місяця звалився (М. Стельмах)

Дамоклів меч

Значення: Небезпека або неприємність, що постійно загрожує комусь. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Над Україною завис меч Дамокла — Чорнобиль (З журналу)

Білими нитками шито

Значення: Невміло, погано замаскований, виконаний і т.ін. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Дорогою Війт мовчав. Уявляв, як зустріне його Олена. Обмірковував свої слова: яка причина привела його до неї так пізно. Та все було якесь надумане, білими нитками шите (Ю. Хорунжий)

З доброго дива

Значення: Невідомо чому, чомусь, без будь-якої причини. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Ти думаєш, що оце мене так — з доброго дива — взяли й випустили на волю? (Панас Мирний)

Як у воду опущений

Значення: Незадоволений, засмучений, зажурений, злий. Синонім: Як чорна хмара Антонім: Приклади: 1. Мирон був сердитий сам на себе: цілий тиждень ходив як у воді намочений; він і в шинку, як зять його та громаду частував, сидів сумний та пив мовчки (Грицько Григоренко)

Як торішний сніг (бублики)

Значення: Непотрібний Синонім: як лисому гребінь Антонім: Приклади: 1. — Не бійтесь, діду, ви тим бандитам потрібні, як торішній сніг (О. Слісаренко)

Ні вдень ні вночі

Значення: Ніколи Синонім: Антонім: Приклади: 1. Не було їй спочинку ні вдень ні вночі (Панас Мирний)

Ні кілка, ні дрючка

Значення: Нічого Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Я з колишньої шляхти, що не має ні кілка, ні дрючка (З. Тулуб)

Як засватана дівка

Значення: Ніяково, несміливо, сором'язливо. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Товаришу П'ятниця, чому ж ти стоїш наче засватана дівка? (В. Кучер)

Тримати в чорному тілі

Значення: Суворо поводитися з ким-небудь, позбавляти волі, свободи, дій. Синонім: Антонім: Гладити по голові Приклади: 1. Тримав [Юхим] її в найчорнішому тілі і водночас тремтів і божеволів від однієї думки, що хтось зазіхне на єдине його багатство — на вроду дружини (В. Речмедін)

Прописати іжицю

Значення: Суворо покарати кого-небудь, картати, дорікати, лаяти. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Та я вже бачила таких мудрагелів. От лиш не мовчіть, то як піду до смотрителя, то так іжицю спише, що й не присядете. (А. Свидницький. Люборацькі.)

Піррова перемога

Значення: Сумнівна перемога, що не виправдовує жертв. Сумнівна перемога, яка дістається дуже великою ціною; перемога, рівносильна поразці. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Не варто турбуватися, він втратить більше, ніж знайде, а піррова перемога його зовсім не порадує.

Прокрустове ложе

Значення: Те, що виступає мірилом, під яке штучно, насильно підганяють що-небудь, застосовують до чогось. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Удачі автора йдуть за рахунок подолання штампів, що перетворилися в прокрустове ложе для письменника (З журналу)

Аріаднина (провідна) нитка

Значення: Те, що дає правильний напрямок, допомагає знайти правильний вихід з якоїсь ситуації. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Я вже трохи стратила провідну нитку серед лабіринту різних консолідацій і не знаю, що мені про них думати (Леся Українка)

Неопалима купина

Значення: Те, що живе вічно. Синонім: Антонім: Приклади: 1. І стоїть Україна перед нашим духовним зором у вогні, як неопалима купина. (О. Довженко, Україна у вогні)

Води не замутить

Значення: Тихий, спокійний; Синонім: Хоч свічки ліпи Антонім: Приклади: 1. Вона [жінка] в нього така тиха, що і води не замутить. (М. Стельмах)

Мов на світ народився

Значення: Хто-небудь відчуває душевний спокій після страждань, переживань, фізичних мук. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Обмінили хліб, а в неділю й весілля заграли. Як уступила Мотря в свою хату, то немов знову на світ народилась (Панас Мирний)

Мухи не зобидить

Значення: Хто-небудь дуже добрий, сумирний, лагідний. Синонім: Антонім: Приклади: 1. [Валерій:] Василько щастя людям хотів зробить. Він муху — й ту зобидить би не зміг (Є. Кротевич)

Руки загребущі

Значення: Хто-небудь дуже жадібний, ненаситний, прагне до наживи. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Здавна вже відомо, що панські очі завидющі, а руки загребущі. (А. Шиян. Мар'яна.)

Як з гуски вода

Значення: Хто-небудь зовсім не реагує на щось; ніщо не впливає, не діє на когось. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — Ох, і свиня ж ти! — не стримавсь Петро. Віктор нітрохи не образивсь, йому це як з гуся вода (А. Головко)

Руки не доходять

Значення: Хто-небудь не може займатися чимсь, робити щось, переважно через велику зайнятість, брак часу. Синонім: Антонім: Приклади: 1. От ми все життя змінили, такі заводи, такі палаци збудували, а тут нічого й не винайшли? Мабуть, тому, що не подумав про це ніхто, як то кажуть, руки не дійшли. А треба, щоб дійшли (В. Собко)

І кіт не валявся

Значення: Хто-небудь ще нічого не робив. Синонім: Антонім: Приклади: 1. Он люди вже городи копають та орють, а в нас ще й кіт не валявся...— бубоніла стара Кухтиха (А. Іщук)

Сім п'ятниць на тиждень

Значення: Це образне позначення людської непостійності. Так кажуть про тих, хто часто міняє свої рішення, постійно відступає від свого слова, не виконує своїх обіцянок. Про людей, на яких не можна покластися і яким не можна довіряти. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — В нього почали боліти зуби та стало судомить у ногах. Та й на вдачу він легковажний — в його було на тиждень сім п'ятниць (І. Нечуй-Левицький)

Авгієві стайні

Значення: безладдя, запущені справи. Синонім: Антонім: Приклади: 1. — От ти прийми чернецтво, стань на чолі єпархії і покажи, як треба жити пастирям, очисти од скверни істину.— І Геркулес не зміг би очистити ваші авгійові стайні!(Вас. Шевчук, Григорій Сковорода)

Плести химери/бенелюки

Значення: говорити щось беззмістовне, нісенітниці, дурниці. Синонім: Антонім: Приклади: 1. І ледарем обізвали, і безсовісним охрестили.. Усе мужньо я стерпів. Плетіть, думаю, свої плетеники (З газети)

Лепта вдовиці

Значення: зробити посильний внесок в якусь справу (внесок формально малий, але великий своєю внутрішньою цінністю) Синонім: Антонім: Приклади: 1.

Сізіфова праця

Значення: це безплідна, важка, безглузда робота, що постійно повторюється (нескінченна). Синонім: Антонім: Приклади: 1. Сізіфовою працею для мене являється все, чим я не хочу займатися добровільно.


Set pelajaran terkait

Biology Unit 8 - The Amazing Human

View Set

In-n-Out and the Cells ANALOGIES

View Set

Кримінальне право. Загальна частина Модуль

View Set

The Revolution's End and Impact 2: The American Revolution

View Set

Mental Health Final Exam Review 325

View Set