MPD

Lakukan tugas rumah & ujian kamu dengan baik sekarang menggunakan Quizwiz!

Povej kaj veš o P0.

Full length shot. Je tisti plan, v katerem se vidijo cele osebe v kadru. Prikazana je celotna višina stoječega človeka, nad glavo in pod nogami je malo prostora.

Povej kaj veš o gibanju kamer.

Glede na gibanje kamere, delimo kadre na: Statične kadre, kjer je kamera na mestu, Gibljive ali dinamične kadre, kjer se kamera premika.

Kako in na katere delimo objektive?

Glede na zum delimo objektive na 3 osnovne skupine: Širokokotne, Normalne, Teleobjektive.

Kaj je polje ostrine?

Globinska ostrina je odvisna od dveh elementov: Odprtosti zaslonke in pomanjšave objektiva, Od oddaljenosti od objektivov in ravnina svetlobnega tipala, ter od velikosti svetlobnega tipala.

Povej kaj veš o širokokotnih objektivih.

Ima širši zorni kot kot človeško oko. Goriščna razdalja je 21-35 mm. Globinska ostrina je velika. Uporablja se za snemanje pokrajin, arhitekture.

Kaj je scenarij?

Je besedilo z vpisi dogajanja in dialogi za snemanje filmov. Je natančen načrt za določen projekt, opisuje tudi scene.

Povej kaj veš o objektivu.

Je element iz optičnih naprav, sestavlja ga praviloma več leč. Naloga je zbiranje svetlobe in proiciranje slike na neko površino. Uporabljajo se pri fotoaparatih, kamerah, projektorjih, mikroskopih...

Kaj je sinopsis?

Je kratka vsebina filma napisana na 1 ali 2 straneh. V kratkem sestavku odgovorimo na vprašanja: KDO nastopa, KJE nastopa, KDAJ nastopa, KAKO dolgo, KAJ se zgodi, ZAKAJ in KOMU je namenjen.

Povej kaj veš o sekvenci.

Je pripoved medijskega izdelka, npr. filma, ki ga sestavlja več prizorov. V prizoru je prikazano časovno kontinuirano dogajanje na istem kraju v enem ali več kadrih, ki ga lahko pokažemo z različnih vidikov.

Kaj je goriščna razdalja?

Je razdalja med goriščem in temenom leče.

Povej kaj veš o Crane-u.

Je vrsta gibanja, kjer kamera zapusti tla in se giblje po prostoru. Ponavadi pri prof. kinetografiji, saj je potrebno posebno dvigalo ali roka/crane.

Kaj je TV scenarij?

Kadar pišemo za TV, se moramo zavedati večino TV menija. Gledalec pred TV ekranom posluša besedilo v povezavi s sliko, ki jo vidi, tako ima možnost, da občuti in si ustvari svojo sliko o tem, na kakšen način je bilo nekaj povedano. TV scenarij se oblikje v odvisnosti od žanra.

Kaj je objektiv?

Kakovost objektiva je odvisna od kvalitete in zgradbe leč. Leče so lahko iz plastike ali stekla, lahko so vdelani v telo kamere ali pa izmenljivi.

Povej kaj veš o vožnji kamere.

Kamera se lahko fizično giblje skozi prostor na več načinov. Glede na smer razlikujemo naslednje vrste vožnje: Vožnja naprej, Vošnja nazaj, Bočna vožnja, Spremljajoča vožnja, Navpična vožnja, Kombinirana vožnja. Pri vožnji je kader sestavljen iz 3 delov: Dveh statičnih En gibljiv v sredini.

Povej kaj veš o panorami.

Kamera se med snemanjem giblje okoli svoje osi na stativu. Pri panorami je nekaj pravil: 1. Ne sme menjati smeri, 2. Biti mora mirna, brez sunkov in spremembe hitrosti, 3. Na začetku in na koncu je statični del(ni važno če se uporabi v montaži) 4. Kompozicija kadra pred in po mora biti perfektna. Panoramo delimo glede na smer premikanja: Horizontalna, Vertikalna, Diagonalna, Nepravilna panorama.

Povej kaj veš o ekstremnem spodnjem rekurzu.

Kamera se nahaja na tleh, rečemo tudi žabja perspektiva.

Povej kaj veš o spodnjem rekurzu.

Kamera se nahaja pod osebo, gre za snemanje od spodaj. Oseba deluje močnejša, večja in bolj spoštovana, ne le fizično ampak tudi psihično.

Povej kaj veš o zgornjem rekurzu.

Kamera snema od zgoraj navzdol. Oseba deluje manjše/nepomembno. Gledalec se počuti dominantno.

Povej kaj veš o ekstremnem zgornjem rekurzu.

Kamera snema visoko zgoraj. Je kreativen rakurz, ki pritegne pozornost. Pogled z vrha stolpnic ali z okna.

Povej kaj veš o statični kameri.

Lahko je fixirana na stojalu, ali pa lahko z majhnimi popravki sledi k dinamičnemu prizoru. V to skupino spada zumiranje, ki sicer ni gibanje kamere, kamera je fixna, gibljejo se le leče.

Povej kaj veš o nevtralnem rekurzu.

Največkrat uporabljen pri snemanju, daje občutek nevtralnosti. Gledalec in igralec sta na isti višini.

Kaj je zaslonka?

Njena naloga je, da z odpiranjem in zapiranjem kontrolira količino vstopne svetlobe. Pri kamerah je to glavno sredstvo za uravnavanje svetlosti slike.

Povej kaj veš o P1.

P1 ali bližnji plan/medium shot. Znan kot Ameriški plan. Ima prostor za 3-4 ljudi, ki zajame od kolen navzgor(ljudje pridejo do izraza).

Povej kaj veš o P2.

P2 ali bližnji plan/medium closeup. Osnovnica gre mimo popka,vidni sta 2 osebi, imenuje se dvoplan/duoplan. Je klasičen kader za pogovor.

Povej kaj veš o P3.

P3 ali Closeup. Prek pazduhe in do bradavic, v tem planu se lahko vidi 1 ali 2 osebi, če je druga v planu in se snema preko rame. V ozadju je mali del prostora. Uporablja se za odkrivanje oseb, njihova dejanja ali akcija.

Povej kaj veš o P4.

P4 ali /big closeup. Kader je zapolnjen s celotno glavo, osnovnica je v višini adamovega jabolka. Nad glavo je prostor za klobuk. Razlike med P4 in P5 so male.

Povej kaj veš o P5.

P5 ali veliki plan/Face shot. Kader je zapolnjen s površino obraza od sredine čela do sredine brade. S P5 pokažemo poudarek, čustvovanje in opozorilo.

Povej kaj veš o P6.

P6 ali detajl/extreme closeup. Prikažemo predmet ali osebo, ki jo prepoznamo. Lahko prikažemo okolico oči, del nosu, manjše predmete. S P6 pokažemo poudarek, čustvovanje in opozorilo.

Povej kaj veš o Totalu.

Plan v katerem se vidi cel prostor dogajanja ne glede na velikost. Tu je glaven element prostor dogajanja, ljudje so lahko zelo majhni ali pa jih sploh ni.

Povej kaj veš o normalnih objektivih.

Podobni zorni kot kot človeško oko. Goriščna razdalja 50 mm. Standardni objektiv pokriva obseg od 15 do 55mm, digitalni pa 18-60mm.

Povej kaj veš o perspektivi.

Poleg planov je perspektiva zelo pomembna, poleg estetskega vpliva, ima tudi psihološkega, na dojemanje osebe ali predmeta. Pri snemanju se kamera nahaja na različni višini od tal, višina določa linijo, iz katere kamera snema prizor.

Povej kaj veš o zumiranju.

Pri zumiranju se kader veča, kar nam pričara navidezno gibanje(ožanje ali širjenje prostora). Zum lahko uporabljamo vsebinsko, za prehode med plani in za korekcijo izreza. Z zumiranjem lahko predmet izpostavimo ali zapostavimo.

Povej kaj veš o steady camu.

Razlika med vožnjo in hojo je v tem, da si senamlec nadene kamero in z njo sledi prizori, ob tem so posnetki podvrženi tresljajem same hoje, zato je za čim manjše tresljaje potrebna posebna naprava, ki ji pravimo steady cam, ki stabilizira tresljaje. So različne, od držanja v rok, nameščene na ramo ali nadana kot obleka(tudi do 30 kil)

Povej kaj veš o filmskih planih.

Delimo jih po velikosti, se razlikujejo med seboj, kljub temu imamo določena pravila. Miran Kumar, je velikosti izrezov prilagodil na podlagi geometrijske oblike telesa po zlatem rezu.

Kaj je snemalna knjiga?

Shooting list je tehnično obdelan scenarij na posamezne posnetke. Kako podrobno opisujemo posnetke je odvisno od zahtevnosti projekta, pri manj zahtevnih napišemo le osnovne podatke: Zaporedna številka posnetka, Velikost plana, Predvideno trajanje, Opis dogajanja, Dialog. Pri zahtevnejših pa moramo opisati še druge podrobnosti: Dostop do lokacije, Štekerje, Tloris, Postavitev kamere, Postavitev luči, Postavitev in gibanje igralcev, Elaborat za kostume.

Kaj je storyboard?

Storyboard ali zgodboris predstavlja vizualno pripoved zgodbe, z njegovo pomočjo načrtujemo film. Ključni elementi so: Prikaz likov in njihovega gibanja, Dialogi med liki, Časovnica, Zvok, Položaj in gibanje kamere. Najpreprostejši storyboardi so s svinčnikom, lahko uporabljamo fotografije ali rišemo z računalnikom. Najpomembneje je, da so elementi razločni in vidimo kaj želimo z njimi prikazati.

Povej kaj veš o teleobjektivih.

To so vsi objektivi z goriščno razdaljo večje od 50mm. Uporablja se za snemanje oddaljenih objektivov(divje živali, šport).

Kaj je zaklop?

Uravnava količino ekspozicije vsakih od 25 sličic, ki jih posname v 1 sekundi.

Povej kaj veš o kadru.

Uživljena fotografija ali kader, je najmanjša vsebinska in oblikovna enota filma. Najkrajži kader je 1/25 sekunde ali 1 frame, najdaljši pa je neomejen. Je zapis med dvema rezoma, oz. med vklopom in izklopom kamere.


Set pelajaran terkait

courteous, hazardous, humorous, monstrous, porous, curious, furious, glorious, delirious, fictitious, gracious, ambitious, discourteous, dangerous, anxious

View Set

exam 3 topic 9 communication/ teaching and learning

View Set

Chapter 16: Adolescence; Social and Emotional Development

View Set

Chapter 9 - Search Engine Optimization (SEO)

View Set

Edapt: Nursing Application: Nutrition and Immunity

View Set

BIOL 153L: IP The Digestive System

View Set