Висловлювання як форма мислення
часові
("було", "є", "буде
Чи може бути хибним загальностверджуюче висловлювання при умові, що підпорядковане йому частковостверджуюче висловлювання є істинним? Відповідь проілюструйте власним прикладом.
.можуть бути одночасно істинними, проте неможливою є хибність підпорядкованого висловлювання при істинності підпорядковуючого висловлювання висловлювання "Всі люди є спортивними" знаходиться у відношенні підпорядкування з висловлюванням "Деякі люди є спортивними" (таким чином перше є хибним , а частковоствердне істинним за значенням)
Наведіть власні приклади атрибутивного, реляційного, екзистенціального висловлювань.
Атрибутивне (Усі книги,які я прочитала за цей тиждень є цікавими), реляційне (Люди живуть довше ніж метелики), екзистенціальне (Існують такі метали,що не проводять струм).
Які висловлювання називають атрибутивними висловлюваннями (висловлюваннями властивостей), реляційними (висловлюваннями з відношенням), екзистенціальними (висловлюваннями існування)?
Атрибутивневисловлюваннями властивостей)- просте висловлювання у якому предикат виражає ознаку.Має форму (Sє Р;S не є Р)Деякі норми права не є досконалими". реляційними (висловлюваннями з відношенням-просте висловлювання в якому предикат виражає відношення.Має форму( хRу)."Право як загальносоціальне явище виникло раніше і незалежно від держави" екзистенціальними (висловлюваннями існування)-- просте висловлювання у якому предикат виражає факт існування суб'єкта.Має форму (S(х)-існує;S(х) - не існує)Держава існувала не завжди, „Право як юридичне явище існує в усіх країнах світу".
Чи можуть бути одночасно істинними (хибними) два висловлювання, які знаходяться у відношенні часткової сумісності (підпротилежності)?
Можуть бути водночас істинними, але не можуть бути водночас хибними.
15. Які висловлювання називають модальними висловлюваннями?
Модальне висловлювання - це висловлювання, до складу якого входять поняття модальності, тобто характеристика або оцінка висловлювання, яку дають з тієї чи іншої точки зору.
В чому полягає сутність несумісних відношень між висловлюваннями? Назвіть ці відношення.
Несумісні по істинності відношення ніколи не можуть одночасно набувати істинного значення.До них належать: протилежні висловлювання-ніколи не можуть бути водночас істинними, проте можуть бути водночас хибними; суперечливі висловлювання - ніколи не можуть бути ні водночас істинними, ні водночас хибними.
Чи тотожні висловлювання і речення? Відповідь обґрунтуйте.
Ні.Ні,адже не кожне речення виражає висловлювання.До таких речень належать: оголошення, обіцянки, вибачення, клятви, поради, присяги.Це пов'язується з тим ,що не в кожному реченні взагалі наявні одночасно суб'єкт та предикат,а також не завжди порівнюються певні ознаки суб'єкта,стверджується чи заперечується існування цих ознак.
Чи можуть бути одночасно істинними (хибними) два висловлювання, які знаходяться у відношенні протилежності(контрастності)?
Ніколи не можуть бути водночас істинними, але можуть бути водночас хибними
яке не виражає висловлювання
Обіцяю бути чемним цього року"
Чим в мові виражається висловлювання?
Розповідне речення.
яка логічна структура висловлювання як форми мислення
Суб'єкт - частина висловлювання, яка виражає предмет міркувань і позначається символом S. Предикат - частина висловлювання, що означає властивість (атрибут), притаманну суб'єктові (предмету міркувань), і позначається символом Р. Зв'язка встановлює відношення між суб'єктом (S) і предикатом (Р) унаслідок ствердження наявності певної властивості Р (атрибута) у предмета міркувань або заперечення цієї властивості
В чому полягає сутність сумісних відношень між висловлюваннями? Назвіть ці відношення
Сумісні - відношення, які мають різну форму побудови про один суб'єкт і предикат, і можуть бути одночасно істинними.Сумісні по істинності відношення можуть набувати істиннісного значення одночасно. До таких відношень належать: Сумісні по істинності відношення можуть набувати істиннісного значення одночасно. До таких відношень належать: тотожні висловлювання - можуть бути водночас істинними або ж водночас хибними, проте ніколи не можуть мати водночас протилежних значень; підпорядковані висловлювання- можуть бути водночас істинними, проте неможливою є хибність підпорядкованого висловлювання при істинності підпорядковуючого висловлювання; частково сумісні (підпротилежні) висловлювання - можуть бути водночас істинними, проте ніколи не можуть бути водночас хибними;
Що таке висловлювання як форма мислення?
Форма мислення, в якій стверджується або заперечується наявність ознаки у предмета думки
Чи можуть бути одночасно істинними (хибними) два висловлювання, які знаходяться у відношенні підпорядкування?
Так. Якщо підпорядковуюче істинне, то підпорядковане також істинне.
риклад простого висловлювання.
Усі люди є смертними"
Наведіть власні приклади загальностверджуючого, загальнозаперечного, частковостверджуючого та частковозаперечного висловлювань, запишіть їх символічно.
Усі люди є творчими (Усі S є P)Деякі люди є творчими (Деякі S є P)Усі люди не є творчими (Усі S не є P) Деякі люди не є творчими (Деякі S не є P)
Залежно від того, яка модальність надає висловлюванню нового смислу, оцінює те, що стверджується або заперечується, розрізняють типи модальностей:
алетичні ("необхідно", "можливо", "насправді", "випадково"); Можливо ,що ці чутки є правдивими"
епістемічні
епістемічні ("знає", "вірує", "сумнівається", "відомо", "невідомо", "переконаний"); "Олег знає, що таке віртуальна реальність" "Ірина переконана, що все у неї буде добре" "Я. сумнівається, що особа Р. каже правду" "Я сумніваюся, що виконаю це завдання"
деонтичні
деонтичні ("обов'язково", "дозволено", "заборонено"); "Дозволено використовувати зброю на території цього Штату." «Обов'язковим є те, що заборонено не робити»
Які різновиди складних висловлювань Ви знаєте? Дайте визначення кожному різновиду складного висловлювання та наведіть власні приклади таких висловлювань.
кон'юнктивне(єднальне). Умова істинності - коли два висловлювання є істинні.складається з кількох простих, пов'язаних логічним сполучником і ,та; але; проте та ін. «Яблука і груші належать до фруктів»AB. Диз'юнктивне (розділове). Слабка диз'юнкція істинна у всіх випадках, окрім випадку коли два висловлювання хибні. Сильна диз'юнкція істинна у випадку, коли одне висловлювання істинне, а інше хибне. пов'язаних логічним сполучником "або, чи"(якщо слабка диз'юнкція) та "або.., або..; чи.., чи..."(якщо сильна диз'юнкція)Іванов або Петров здає екзамен або залік"AB AB. Імплікативне(умова). Істинне у всіх випадках, окрім коли перше висловлювання істинне, а друге - хибне.судження, що складається з двох простих, пов'язаних логічним сполучником «якщо..., то...»Якщо запобіжник плавиться, то телевізор гасне»А→В. Еквівалентне(рівнозначність). Істинне, коли два висловлювання або істинні, або хибні.удженням називають судження, що складається з двох простих, пов'язаних подвійною умовною залежністю, яка виражається логічним сполучником «якщо і тільки якщо..., то...»А≡В. Заперечне. Якщо висловлювання хибне, то заперечне до нього буде істинним.судження що виражає заперечення Не вірно,що кожен має однаковий хист до різних видів занять"А.
не є
оголошення, обіцянки, вибачення, клятви , поради, присяги