Hippo
Mi jellemzi a nemparaméteres próbákat? a. Nem követelik meg előfeltételként a sokasági eloszlás típusának, illetve paraméterének ismeretét, esetleg csak az eloszlás folytonosságát kötik ki. b. Nagy minták. c. Kis minták. d. A hipotézis felírása nem paraméterre vonatkozik.
a. Nem követelik meg előfeltételként a sokasági eloszlás típusának, illetve paraméterének ismeretét, esetleg csak az eloszlás folytonosságát kötik ki.
Mit nevezünk a hipotézisvizsgálatban p-értéknek? a. Azt az α0 szignifikancia szintet, amelyen a technikai nullhipotézis még elfogadható. b. Azt az empirikus szignifikancia szintet, amelyen a H0 hipotézist már éppen elutasítjuk. c. Azt a legalacsonyabb szignifikancia szintet, amelyen a H0 hipotézist még nem utasítjuk el. d. A nullhipotézis elfogadásának legalacsonyabb α0 szintjét.
b. Azt az empirikus szignifikancia szintet, amelyen a H0 hipotézist már éppen elutasítjuk.
Az elsőfajú hibát akkor követjük el, ha ... a. a nullhipotézis nem igaz és elvetjük. b. a nullhipotézis igaz, és elvetjük. c. a nullhipotézis igaz, és elfogadjuk. d. a nullhipotézis nem igaz és elfogadjuk.
b. a nullhipotézis igaz, és elvetjük.
A próbafüggvény olyan statisztika, ... a. amit csak akkor tudunk kiszámítani, ha paraméterei a mintából becsülhetők, vagy a vizsgált sokaságból ismertek. b. amelynek a sokaságra tett kikötések teljesülése, a mintavétel adott módja és nagysága, illetve a nullhipotézis helyességének feltételezése esetén egyértelműen meghatározható az eloszlása. c. amelynek aktuális értéke függ a H0 nullhipotézis és a H1 alternatív hipotézis megválasztásától. d. amelynek értéke 1-α valószínűséggel nagyobb, mint a kritikus érték, ha a H0 nullhipotézis nem fogadható el. Választásom törlése
b. amelynek a sokaságra tett kikötések teljesülése, a mintavétel adott módja és nagysága, illetve a nullhipotézis helyességének feltételezése esetén egyértelműen meghatározható az eloszlása.
A másodfajú hiba elkövetésének valószínűsége annál nagyobb, ... a. minél távolabb esik a H0 hipotézisben megadott értéktől a vizsgált paraméter tényleges értéke. b. minél közelebb esik a H0 hipotézisben megadott értékhez a vizsgált paraméter tényleges értéke. c. minél nagyobb az általunk választott α szignifikancia szint. d. minél közelebb esik a H0 hipotézis a H1 alternatív hipotézishez.
b. minél közelebb esik a H0 hipotézisben megadott értékhez a vizsgált paraméter tényleges értéke.
Tegyük fel, hogy a H0 : μ = 15 és H1 : μ ≠ 15 hipotézist ellenőrizzük n = 120 elemű minta segítségével (α=5%). A próbafüggvény mintából nyert értékéhez tartozó szignifikancia-szint (p-érték) 0,068. Mi a döntés? a. A H1 hipotézis a helyes. b. A fenti információ nem elegendő a döntéshez. c. H0-t elfogadjuk. d. H0-t elutasítjuk.
c. H0-t elfogadjuk.
Lehetséges-e egyidejűleg mindkét döntési hibafajta elkövetési valószínűségét csökkenteni, ha igen, hogyan, ha nem, miért nem? a. Igen, ha mindig a legszigorúbb paraméteres próbát választjuk. b. Nem, mert bármelyik hiba csak a másik rovására csökkenthető. c. Igen, ha növeljük az n-t. d. Nem, mert H0 és H1 egymásnak komplementerei.
c. Igen, ha növeljük az n-t.
Válassza ki - a H0 hipotézis helyessége esetén - a próbafüggvény elfogadási és kritikus tartományba esésének valószínűségére vonatkozó helyes állítást! a. Az elfogadási tartományba esés valószínűsége 1-α, a kritikus tartományba esés valószínűsége β. b. Az elfogadási tartományba esés valószínűsége β, a kritikus tartományba esés valószínűsége 1-α. c. Az elfogadási tartományba esés valószínűsége α, a kritikus tartományba esés valószínűsége 1-α. d. Az elfogadási tartományba esés valószínűsége 1-α, a kritikus tartományba esés valószínűsége α.
d. Az elfogadási tartományba esés valószínűsége 1-α, a kritikus tartományba esés valószínűsége α.
A 3,6 kg-os ARIEL mosópor átlagos töltősúlyát ellenőrzik 30 véletlenszerűen kiválasztott doboz alapján. A H0 : μ ≥ 3,6 ; H1 : μ < 3,6 hipotézis vizsgálatot 5%-os szignifikancia szinten végezték. A megfelelő teszt elvégzése során hozott döntés szerint H0 hipotézist elutasították. A döntés során milyen típusú hibá(ka)t követhettek el? a. Sem elsőfajú, sem másodfajú hibát. b. Elsőfajú és másodfajú hibát is. c. Csak másodfajú hibát. d. Csak elsőfajú hibát.
d. Csak elsőfajú hibát.
A H0 : μ ≥ μ0 ; H1 : μ < μ0 esetében azért van szükségünk a H0T : μ = μ0 hipotézisre, mert ... a. csak így tudjuk meghatározni a másodfajú hiba valószínűségét. b. ha H0 : μ = μ0 hipotézis elfogadható, akkor H0 : μ > μ0 is elfogadható, minden μ0-ra. c. a H0 : μ ≥ μ0 tesztelése esetében nagy a másodfajú hiba valószínűsége. d. ebben az esetben ismert a próbafüggvény eloszlása.
d. ebben az esetben ismert a próbafüggvény eloszlása.