DELIKTI. PERSONISKIE AIZSKĀRUMI UN MANTAS BOJĀJUMI.
Deliktatbildības veidi atkarībā no apdraudējuma objekta
CL regulētie delikti: 1. Deliktatbildība par personas fizisko kaitējumu; 2. Deliktatbildība par morālo kaitējumu; 3. Deliktatbildība par mantisko kaitējumu Citos likumos regulētie delikti: Intelektuālā īpašuma tiesību aizskārums, aizskārums administratīvajā procesā, aizskārums ārstniecībā, darba tiesību aizskārums, konkurences tiesību aizskārums u.c.
Deliktu veidi atkarībā no aizskāruma objekta
1) Personisks aizskārums: - personas nemateriāls kaitējums, piem., morāls kaitējums, goda un cieņas aizskārums; - personas fizisks kaitējums, piemēram, miesas bojājumi. 2) mantisks kaitējums, kas saistīts ar zaudējumiem, mantas bojājumu vai zudumu
Deliktatbildības juridiskie priekšnoteikumi
1) personas prettiesiska darbība vai bezdarbība; 2) kaitējums vai zaudējumu fakts; 3) cēloniskais sakars starp personas prettiesisko uzvedību un sekām, kas iestājušās šīs darbības rezultātā; 4) personas vainojamība (vaina). CIETUŠAJAM JĀPIERĀDA TIKAI PIRMIE TRĪS. CL.1635.p.: 'Katrs tiesību aizskārums, tas ir, katra pati par sevi neatļauta darbība, kuras rezultāta radīts kaitējums (arī morālais kaitējums), dod tiesības cietušajam prasīt apmierinājumu no aizskārēja, ciktāl viņu par šo darbību var vainot. '
Deliktatbildība.
Ar deliktatbildību saprot tādu civiltiesisku atbildību, kas rodas nevis no pušu vienošanās (esošas saistības), bet gan no paša kaitējuma nodarīšanas fakta. Delikts kā neatļauta darbība ir viens no saistību rašanās pamatiem (CL.1402.p.). Šajā jaunajā saistībā aizskārējs kļūst par parādnieku, bet cietušais - par kreditoru.
Delikta kā civiltiesiskā pārkāpuma sekas.
Delikta kā civiltiesiskā pārkāpuma sekas ir ar tiesībām aizsargātu labumu mazināšana vai iznīcināšana tiesību pārkāpuma rezultātā. Notiek nemantisko un mantisko labumu pametums. Nemantiskie labumi - dzīvība, veselība, brīvība u.tml., kā arī garīgi labumi vai nemantiskas tiesības. Mantiski labumi sevī ietver jebkāda veida materiālās vērtības. Personai ir tiesības uz tiesas aizsardzību pret tās dzīvības, veselības, personiskās brīvības, goda, cieņas un mantas apdraudējumiem.
Delikta jēdziens
Delikts ir civiltiesisks pārkāpums, kas nav līguma pārkāpums - ārpuslīgumisks pārkāpums. Tāda neatļauta darbība (ar nodomu vai aiz neuzmanības), kas pārkāpj likumu vai aizskar citu personu subjektīvās tiesības vai likumīgās intereses, bet kas NAV LĪGUMA PĀRKĀPUMS. Delikta kā tiesībpārkāpuma rezultātā tiek izjauktas tās tiesiskās attiecības un tas tiesiskais stāvoklis, kas pastāvēja pirms tiesību aizskāruma nodarīšanas.
Citi aizsardzības līdzekļi pret deliktu
Sociālā apdrošināšana, apdrošināšana, kompensācijas fondi, krimināltiesiskā atbildība, administratīvā atbildība