Literární pojmy k maturitě

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Tragédie

Dramatický žánr s vážným dějem.

Povídky malostranské

Nejznámější prozaické dílo Jana Nerudy. Soubor povídek, které napsal na základě svých zážitků z domova. Skvělá charakteristika obyčejných lidí kolem.

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha

Název knihy a hlavní hrdina renesančního autora Miguela de Cervantese Saavedry. Je to parodie na středověké rytířské romány. Z této knihy se do frazeologie dostalo přirovnání „Je to jako boj s větrnými mlýny".

Robinson Crusoe

Název knihy a zároveň hlavní hrdina. Autorem je Daniel Defoe. Hlavní hrdina ztroskotá a ocitne se na opuštěném ostrově. Do češtiny převyprávěl Pleva.

Revizor

Název komedie z období realismu, od Gogola. Kritizuje korupci. Hlavní hrdina Chlestakov, dalšími postavami jsou hejtman, poštmistr.

AVANTGARDNÍ LITERATURA

Několik literárních směrů prvních 20 let 20. století. Často jsou propojeny s ostatními uměleckými obory. Boří dosavadní umělecké pořádky. Někdy šokují. Hlavní je poezie a drama. Patří sem surrealismus, poetismus, dadaismus a další směry

Óda

Oslavná báseň zaměřená na obecné jevy, city, přírodu.

MIGUEL DE CERVANTES SAAVEDRA

Španělský renesanční autor proslulý parodií na rytířské romány Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha.

Legenda

Životopis svatých.

Kronika

Žánr, ve kterém autor chronologicky řadí jednotlivé dějinné události. Ve verších i v próze.

Edgar Allan Poe

Americký spisovatel období romantismu. Předchůdce hororové a detektivní literatury. Báseň Havran. Povídky Černý kocour či Jáma a kyvadlo. Jako dítě osiřel, později pil, vzal si sestřenku. Zemřel v kómatu.

Oscar Wilde

Anglický dekadentní autor. Výstřední nejen svým dílem, ale i vystupováním a oblékáním. Dílo: pohádka Slavík a růže, román Obraz Doriana Graye.

DANIEL DEFOE

Anglický spisovatel období klasicismu. Jeho legendární dílo popisující život ztroskotaného Robinsona na pustém ostrově převyprávěl pro děti v češtině Josef Pleva. Původní dílo je obsahově jiné.

Petr Bezruč

Autor Slezských písní, jeden z generace buřičů. Upozorňoval na sociální problémy ve Slezsku. Z básní: Ostrava, Maryčka Magdónova.

GIOVANNI BOCCACCIO

Autor období renesance italského původu. Napsal Dekameron a mnoho básní. Je zakladatelem novely jako žánru.

DADAISMUS

Avantgardní umělecký směr vzniklý ve Švýcarsku. Autoři jistou chaotickou literaturou zrcadlí chaos po 1.světové válce. Estetika nemá význam. Chcete-li napsat báseň v tomto směru, postačí losovat rozstříhané texty a slova zapisovat.

Alois a Vilém Mrštíkové

Bratři a čeští spisovatelé 19. století. Společně sepsali realistickou tragédii Maryša. Každý sám pak i jiná díla, např. Pohádka máje. Rok na vsi.

Havran

Báseň amerického autora Edgara Allana Poea. Velmi temná báseň, až hororová s opakujícím se veršem „never more".

Elegie

Báseň žalozpěv, vyjadřuje smutek, žal, lítost, stesk.

Slezské písně

Básnická sbírka Petra Bezruče zaměřená na sociální problematiku a Ostravsko.

Romance

Básnická skladba s milostnou tematikou. Opak balady. Optimistické vyznění.

František Ladislav Čelakovský

Básník národního obrození. Nejznámější je jeho ohlasová poezie. Sbírky Ohlas písní ruských, Ohlas písní českých.

Komedie

Dramatický žánr s veselým dějem.

MOLIÉRE

Francouzský dramatik období klasicismu. V oblibě ho měl samotný král. Jeho komedie představují vždy nějakou ošklivou lidskou vlastnost.

Viktor Hugo

Francouzský spisovatel romantismu. Díla: Chrám Matky Boží v Paříži, Bídníci.

Alexander Dumas

Francouzský spisovatel romantismu. Velmi pracovitý, střídavě s finančními problémy. Jeho syn byl také spisovatel. Díla: Tři mušketýři, Hrabě Monte Christo.

Quasimodo

Hlavní hrdina románu Chrám Matky Boží v Paříži od Victora Huga. Kulhající mrzák s netvořenou tváří. Zamiluje se do Esmeraldy.

Josef Dobrovský

Hlavní osobnost 1. fáze národního obrození. Jazykovědec, historik, kněz. Psal německy. Typický osvícenec. Byl proti Rukopisům. Dílo: Zevrubná mluvnice češtiny. Slovník německo-český.

Josef Jungmann

Hlavní osobnost 2. fáze národního obrození. Učitel, překladatel. Psal česky a nabádal k tomu i ostatní. Dílo: Česko-německý slovník, Slovesnost.

Evžen Oněgin

Hlavní postava stejnojmenného ruského románu ve verších období romantismu. Autorem je Alexander Sergejevič Puškin.

MODERNÍ BÁSNICKÉ SMĚRY

Impresionismus, symbolismus, civilismus, dekadence, secese - datují se na konec 19. století. Souhrnně je označujeme...

JONATHAN SWIFT

Jeden z britských klasicistních autorů. Ve svém díle Gulliverovy cesty líčí putování po dalekých zemích obrů či trpaslíků, kteří jsou jen podobenstvím o negativních vlastnostech skutečných lidí.

Drama

Jeden z literárních druhů. Spojuje příběh i pocity a nálady. Vše je před námi předváděno v reálném čase na jevišti. Příběh přinášejí promluvy jednotlivých postav.

Jan Ámos Komenský

Jeden z největších českých myslitelů. Učitel národů. Biskup Jednoty bratrské, který po Bílé hoře opustil svůj domov. Díla: Labyrint světa ráj srdce. Orbis pictus.

CHARLES BAUDELAIRE

Jeden z tzv. prokletých básníků 19. století. Francouz. Jeho báseň Zdechlina šokovala veřejnost. Básnická sbírka Květy zla byla zakázána, ocenění získala až po autorově smrti.

EPOS O GILGAMEŠOVI

Jedna z nejstarších písemných památek ze starověké Mezopotámie. Líčí dobrodružství sumerského krále. Touží znát tajemství nesmrtelnosti.

Staré pověsti české

Jiráskova nejslavnější kniha, často povinná četba přibližující dávnou minulost českého národa. Například O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Libuši, O Horymírovi a Šemíkovi.

Díla: Evžen Oněgin

Kapitánská dcerka, Piková dáma.

Jan Hus

Kněz, kazatel v Betlémské kapli. Žil ve 14. a 15. století. 1415 v Kostnici upálen. Českému jazyku přispěl návrhem změny spřežkového pravopisu na pravopis diakritický (háčky, čárky). Působil i na pražské univerzitě.

Bajka

Krátký alegorický příběh v próze nebo ve verších. Často s postavami zvířat nebo věcí, které mají lidské vlastnosti. Cílem je poučit. Nejznámější jsou Ezopovy či La Fontainovy.

REALISMUS

Literární směr 2. poloviny 19. století. Tématem jsou skutečné životní situace. Autor někdy až kritizuje soudobou společnost. Hrdinové jsou obyčejní, typičtí zástupci svých vrstev, nikoliv výjimeční hrdinové jako v předešlém literárním období. Autoři: Dostojevskij, Balzac, Dickens.

Pohádka

Literární žánr lidové slovesnosti (lidová) či konkrétního autora (autorská) vyprávějící příběh nadpřirozených bytostí. Souboj dobra a zla.

cestopis

Literární žánr na pomezí umělecké a odborné literatury přinášející informace o různých krajích světa a jejich obyvatelích.

Fantasy

Literární žánr. Pohádka pro starší. Postavami jsou kouzelníci, hobiti, zaklínači, elfové, trolové, draci. Děj je situován do minulosti.

BIBLE

Nejprodávanější kniha všech dob. Rozdělena na Starý a Nový zákon.

WILLIAM SHAKESPEARE

Nejslavnější anglický dramatik. Psal v době alžbětinské, a to veršované komedie, historické hry i tragédie. Např. Hamlet, Romeo a Julie. Známé jsou i jeho sonety.

JOHANN WOLFGANG GOETHE

Nejslavnější německý básník, prozaista a dramatik 18. st./19.st. Řadíme jej k preromantismu. Dílo: Faust, Utrpení mladého Werthera. Často navštěvoval západočeské lázně.

Máj

Nejslavnější česká lyricko-epická báseň z období romantismu. Rozdělena na 6 částí. Hlavním hrdinou je loupežník Vilém. Typický romantický hrdina čekající na popravu. Jeho milá Jarmila čeká u jezera.

Karel Hynek Mácha

Nejslavnější český básník romantismu. Ve své době nepříliš populární. Nedržel se vlastenecké tématiky. Studoval práva, rád chodil pěšky. Zemřel náhle před svatbou. Další díla: Cikáni, Márinka.

Josef Kajetán Tyl

Nejznámější dramatik národního obrození. Také kočovný herec a novinář (Květy). Autor slov české hymny. Díla: Jan Hus, Paličova dcera, Strakonický dudák, Fidlovačka.

Babička

Nejznámější kniha Boženy Němcové. Hlavní hrdinka přijíždí na venkov, konkrétně na Staré Bělidlo, kde pomáhá při péči o vnoučata. Epizodickou postavou je Viktorka.

PROKLETÍ BÁSNÍCI

Označení francouzských nekonformních básníků poslední třetiny 19. století, např. Verlaine, Rimbauda, Baudelaira.

ČESKÁ MODERNA

Označení pro generaci básníků, literárních kritiků a politických novinářů v české literatuře v 90. letech 19. a na počátku 20. století, spjatou s manifestem. Autoři: Otakar Březina, Antonín Sova, Machar, Mrštík a další.

Královedvorský a zelenohorský rukopis

Padělaná básnická díla z období národního obrození autorů Václava Hanky a Josefa Lindy. O jejich pravosti se vedly několikrát spory.

Dalimilova kronika

První česky psaná středověká kronika. Veršovaná. Pravé jméno autora neznáme. Pochází z počátku 14.století. Je velmi vlastenecká.

Kosmova kronika

První česká kronika, ale pozor psaná latinsky. Kronika Čechů. Pochází z počátku 12. století. Její autor byl děkan svatovítské kapituly. Začíná, jak jinak, potopou světa.

Charles Dickens

Představitel anglického realismu. Nevyhýbal ani policejním a kriminálním námětům. Byl mistrem dějových zápletek, výstižných osobních charakteristik a usiloval i o citovou působivost.Dílo: Oliver Twist, Vánoční koleda

NATURALISMUS

Realismus 2. poloviny 19. století mnohdy přešel až v tento literární směr. Skutečný svět je líčen bez obalu, autoři se nevyhýbají nejnepříjemnějším tématům, včetně alkoholismu, utrpení, postižení. E. Zola.

Tři mušketýři

Román Alexandra Duma o skupině královských „rytířů". Všichni za jednoho, jeden za všechny.

Anna Kareninová

Román a zároveň jméno hlavní hrdinky. Autorem je ruský spisovatel období realismu Lev Nikolajevič Tolstoj. Hlavní hrdinka se bláznivě zamiluje mimo manželství, rozvést se nemůže. Končí sebevraždou.

Hrabě Monte Christo

Román romantismu a zároveň jméno hlavního hrdiny. Autorem je Alexander Duma starší. Tématem románu je uvěznění a následná pomsta.

Zločin a trest

Román ruského autora Dostojevského z období realismu líčící vraždu lichvářky a její sestry. Mnoho vnitřních monologů. Počátek psychologického románu.

Chrám Matky Boží v Paříži

Román z období romantismu o středověké Paříži Victora Huga. Hlavní hrdina hrbatý zvoník Quasimodo se zamiluje do krásné cikánky Esmeraldy. Koneckonců jako všechny mužské postavy.

Poema

Rozsáhlá báseň. Básnická povídka s naznačeným dějem. Větší důraz je kladen na city a nálady. Tedy lyricko-epická.Např. Máj

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ruský autor realismu. Předchůdce psychologické prózy. Vidíme jeho hrdinům do hlavy. Nejslavnějšími díly jsou Zločin a trest, Idiot, Bratři Karamazovi.

Lev Nikolakevič Tolstoj

Ruský představitel realismu. Romanopisec, myslitel. Byl proti násilí i v obraně. Dílo: Anna Kareninová, Vojna a mír.

Alexandr Sergejeviš Puškin

Ruský spisovatel období romantismus. Zakladatel ruské moderní literatury.

Nikolaj Gogol

Ruský, resp. ukrajinský, spisovatel romantismu i kritického realismu. Dílo: komedie Revizor, román Mrtvé duše.

Kytice

Sbírka 13 balad (pochmurných básní s tragickou tematikou), kterou sepsal Karel Jaromír Erben na základě lidových pověstí. Balady spojuje motiv porušení pravidel a následného trestu. Polednice, Vodník apod.

WALTER SCOTT

Skotský spisovatel 19. století, období romantismu. Zakladatel historického románu. Dílo: Ivanhoe.

RUCHOVCI

Skupina autorů 2.pol.19.st.jsou "školou národní". Kromě Sládka do této skupiny patřila i Eliška Krásnohorská a Svatopluk Čech. Snažili se propojit literaturu s českými tradicemi a prosazovat na prvním místě vlastenectví a češství - byly pro ně dokonce důležitější než umělecká a jazyková hodnota jejich děl.

MÁJOVCI

Skupina básníků navazující na dílo Karla Hynka Máchy v 2. polovině 20.st. Název této skupiny je od sborníku. Neruda, Vítěslav Hálek, Karolina Světlá.

GENERACE BUŘIČŮ

Skupina nazvaná literárními historiky dle básně Viktora Dyka. Generace českých spisovatelů počátku 20.století. Psali nově, neotřele. Byli proti nespravedl. společnosti, válce. Bohémové. Šrámek, Bezruč.

LUMÍROVCI

Skupina spisovatelů 70. a 80. let 19. století sdružující se okolo časopisu ---. Společně s ruchovci tvořili novou generaci spisovatelů, která přebírala vliv po odcházejících májovcích. Jejich největší snahou bylo povznést českou literaturu na evropskou úroveň. Vrchlický

ANTIKA

Souhrnné označení pro řeckou a římskou kulturu ve starověku.

Božena Němcová

Spisovatelka 19. století. Vlastním jménem Barbora Panklová, vdaná Němcová. Bývá řazena do poslední fáze národního obrození. Díla: Babička, V zámku a podzámčí, Divá Bára.

HOMÉR

Starořecký slepý básník, po němž zůstala dvě díla. Eposy Illias o Trojské válce a Odyssea o návratu itackého krále domů. Jeho jméno dalo název celému dějinnému období s nedochovanými pís. prameny.

LOST GENERACE(ZTRACENÁ GENERACE)

Tito američtí spisovatelé zažili první světovou válku a tuto skutečnost zobrazovali ve svých dílech. Vyjadřují pocity vojáků po návratu z války (vrátili se duševně zmrzačeni a měli problémy se zařazením). Typický nesouhlas se společností. Hemingway, Steinbeck, Fitzgeral.

Hamlet

Tragédie Williama Shakespeara o dánském princi hledajícím smysl života a vraha otce.

Romeo a Julie

Tragédie Williama Shakespeara o lásce dvou mladých lidí z znepřátelených italských rodů. Láska až za hrob.

Balada

Truchlivá báseň. Opak romance. Tragické vyznění.

BAROKO

Umělec. sloh je spojen s politikou, absolutismem a protireformací a katolickou církví v 17. a 18.st. Důraz je kladem na velkolepost, okázalost, pestrost různých forem, pohyb, energii a dramatické působení. Výrazná je hra světla a stínu a kontrasty. Umělecky zpracovávána jsou zjevení, zázraky, svatí a mučedníci.

RENESANCE

Umělecký směr odkazující na antickou kulturu. Vznikl v Itálii ve 13. století, u nás vrcholí za prvních Habsburků. Obrací se k člověku, rozumu a vědě. Autoři: Shakespeare, Petrarca, Miguel de Cervantes Saavedra a další.

PREROMANTISMUS

Umělecký směr přelomu 18. a 19. století. Opouští klasicismus, vítá romantismus. Odmítá rozum a vyzdvihuje cit. Autory láká starobylost. Volají po tvůrčí svobodě. Autoři: Goethe, Rousseau, Schiller.

ROMANTISMUS

Umělecký směr vznikl jako protiklad klasicismu v 19.st. Své jméno dostal od románu. Obraznost a citovost převládala nad rozumem. Hrdina na okraji společnosti. Časoprostor: minulost, exotické kraje.

KLASICISMUS

Umělecký směr vznikl v 17. století ve Francii, odkud se rozšířil po celé Evropě. Typickými rysy klasicismu jsou pravidelný řád, uměřenost a zdůrazňování střízlivého rozumu. Pro literaturu je typické dělení žánrů na vysoké a nízké.

STŘEDOVĚKÁ LITERATURA

V tomto období byla literatura psána latinsky a postupně i jednotlivými národními jazyky. Zabývala se Bohem. Vznikaly legendy o životě světců, kroniky, náboženské písně.

Mýtus

Vyprávění o bozích, stvoření světa, základních otázkách světa a přírody, vznik lidí. Každá kultura má své. Například starořecký, křesťanský, indiánský apod.

KONSTANTIN A METODĚJ

Věrozvěstové ze Soluně, tedy šířitelé víry z Byzantské říše, kteří byli pozváni na Velkou Moravu. Vytvořili nový umělý jazyk staroslověnštinu a písmo hlaholici.

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ

Znovuzrození českého jazyka, kultury a politiky. Autoři: Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Josef Kajetán Tyl, František Ladislav Čelakovský a další.

Píseň

Zpěvná báseň spojený s hudbou. Důraz na rytmus, obsahuje refrén.

Jaroslav Vrchlický

Český básník a dramatik 2. poloviny 19. století. Patřil k Lumírovcům. Vlastním jménem Emil Jakub Frida. Nejslavnější báseň: Za trochu lásky. Svírka: Okna v bouři. Hra: Noc na Karlštejně.

DĚVĚTSIL

Český levicový umělecký svaz, který působil v letech 1920 až 1930. Autoři: Teige, Werich, Voskovec, Seifert a další.

Alois Jirásek

Český prozaik a dramatik konce 19. století. Představitel české historické prózy, ale i učitel ČJ a dějepisu. Díla Staré pověsti české, Temno, Psohlavci, F. L. Věk, Lucerna.

Josef Václav Sládek

Český spisovatel a novinář 2. poloviny 19. století. Žil i v USA. Přátelil se s Masarykovými v Americkém klubu dam v Praze. Zakladatel poezie pro děti. Díla: České znělky, Na hrobech indiánských

Viktor Dyk

Český spisovatel přelomu 19. a 20. století z tzv. generace buřičů. Autor Krysaře, básně Buřiči.

Karel Jaromír Erben

Český spisovatel, archivář, sběratel pohádek a autor sbírky Kytice. Bývá řazen do poslední fáze národního obrození.

Jan neruda

Český spisovatel, básník, novinář, fejetonista 2. poloviny 19. století. Jeden z májovců. Dílo: Povídky malostranské, Hřbitovní kvítí, fejeton Kam s ním?

Svatopluk Čech

Český spisovatel, básník, novinář. Pracoval pro časopis Lumír a přispěl i do almanachu Ruch. Jeho nejznámějším hrdinou je pan Brouček.

Karel Havlíček Borovský

Český spisovatel, novinář, zakladatel české literární kritiky 19. století. Vydával Národní noviny nebo časopis Česká včela. Pro kritiku monarchie byl poslán do vyhnanství do Brixenu.


Related study sets

wordly wise 3000 book 7 lesson 12

View Set

Chapter 2 - The Story of Abraham Lincoln Part 1

View Set

Chapter 21 - Industrial Revolution

View Set

Cardiac Medications Comprehensive

View Set

Food Safety and Nutrition: Chapter 5-9

View Set