Targonca

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

2. B. Milyen személyi és tárgyi feltételei vannak a targoncákkal történő munkavégzésnek? Milyen kockázatai és veszélyei vannak a targoncás munkakörnek?

Életkor. Orvosi alkalmasság. Gépek kezeléséhez szükséges kezelői jogosultságok. Munkavédelmi oktatás, munkáltatói megbízás. Egyéni és csoportos védőeszközök. Gépek, technológia megfelelősége. Foglalkozási ártalmak, veszélyek, kockázati tényezők.

28. B. Mi a darabáru fogalma? Ismertesse a darabáruk tulajdonságait! Hogyan történik a darabáruk szállítása targoncák segítségével?

A darabáru fogalma. A darabáruk szállítástechnikai szempontból jelentős tulajdonságai. Darabáruk rakatképzése, rögzítése. Darabáruk szállítása. Nagyméretű áruk szállításának módjai, szabályai.

6. B. Beszéljen a villamos szabadvezeték környezetében végzett emelés szabályairól! Mekkora védőtávolságokat alkalmazunk a különböző feszültségértékű hálózatoknál? Hogyan biztosíthatók ezen védőtávolságok megtartása? Milyen teendői vannak a gép kezelőjének, ha az erősáramú villamosvezetékbe akadt gép áram alá kerül?

A munkaterület biztosítása, engedélyek megkérése. Védőtávolságok meghatározása a feszültség függvényében. Elkerítés, jelzőőr alkalmazása, megjelölés szabályai. Gépkezelő jelzési és jelentési kötelezettsége, ha a gép áram alá kerül. Gép biztonságos leállása, helyszín biztosítása.

1. A. Fogalmazza meg a munkavédelem célját, fogalmát és feladatát! Sorolja fel területeit!

A munkavédelem célja. A munkavédelem feladata. A munkavédelem törvényi szabályozása. A munkavédelem hatása az egyénre és társadalomra. A munkavédelem területei.

2. A. Ismertesse a munkavállaló és a munkáltató munkavédelemmel kapcsolatos jogait és kötelezettségeit! Hogyan biztosítjuk a törvényi előírások betartatását?

A munkáltató kötelességei. A munkáltató jogai. A munkavállaló kötelezettségei. A munkavállaló jogai. Munkáltató ellenőrzési kötelezettségei. Az állam ellenőrzési feladata és szerve a munkavédelemmel kapcsolatban.

4. B. Ismertesse a targoncákra szerelhető adaptereket! Milyen munkák végezhetők a különböző adapterekkel? Hová történik a különféle adapterek felszerelése a targoncákon?

Adapterek fajtái (fogó, fordító, ömlesztett anyagszállító stb.). Elvégezhető munkák. Villakocsira való felszerelés. Targoncák villájára történő felszerelés.

16. B. Ismertesse az akkumulátor fajtákat! Beszéljen a savas akkumulátorok felépítéséről! Milyen jellemző értékei vannak az akkumulátoroknak? Hogyan történik a töltés folyamata? Milyen karbantartási teendői vannak a gépkezelőnek az akkumulátorokkal kapcsolatban?

Akkumulátorok fajtái, alkalmazási területeik. Akkumulátor részei, felépítése. Feszültség, kapacitás és indítóáram fogalma, értékei. Akkumulátorok töltési folyamata, biztonsági előírásai. Karbantartási teendők.

5. B. Ki lehet irányító személy az emelési művelet során? Hogyan kommunikálhat egymással az irányító személy és az emelőgép kezelője? Ismertesse az irányító személy karjelzéseit!

Az irányító személy kijelölésének szabályai. Irányító személy megkülönböztetése a többi dolgozótól. Kommunikáció lehetőségei (beszéd, rádió, kézjelek). Irányító karjelzései.

9. A. Ismertesse a foglalkozási megbetegedések elkerülésének módjait! Milyen következményei vannak, ha foglalkozási megbetegedést szenvednek a dolgozók?

Az oktatás szerepe a foglalkozási megbetegedések elkerülésben. Védőeszközök jelentősége. Technológia korszerűsítésének fontossága. Munkáltató felelőssége a foglalkozási megbetegedés kialakulásában. Munkavállaló felelőssége a foglalkozási megbetegedés kialakulásában.

34. B. Ismertesse a diesel motorok üzemanyag ellátó rendszerét! Beszéljen a fordulatszám-szabályzás szükségességéről ezen motorok esetében! Ismertesse a diesel motorok téli üzemeltetését!

Diesel motorok üzemanyag ellátó rendszere. Fordulatszám-szabályzás szükségessége, megoldásai. Diesel motorok indításának megkönnyítése télen. Az alacsony hőmérséklet hatása az üzemanyagra. Indítás megkönnyítésének műszaki lehetőségei szélsőséges üzemviszonyoknál.

5. A. Ismertesse a baleset, a munkabaleset, az úti baleset, a súlyos baleset és a „majdnem" baleset fogalmát! Sorolja föl a baleset meghatározó elemeit!

Baleset A baleset meghatározó elemei Munkabaleset Úti baleset Súlyos munkabaleset „Majdnem" baleset

6. A. Hogyan kerülhetőek el a balesetek? Milyen teendői vannak baleset bekövetkezése esetén?

Baleseti helyszín biztosítása. Sérültek, veszélyek felmérése. Jelentési kötelezettségek. Segítségnyújtás. Balesetek kivizsgálása. Munkáltató kötelezettségei a balesetekkel kapcsolatban.

32. B. Csoportosítsa a belsőégésű motorokat! Beszéljen az általános felépítésükről! Ismertesse a négyütemű Otto- és Diesel motorok működési elvét!

Belsőégésű motorok csoportosítása felhasznált üzemanyag, hűtési mód, ütemek száma stb. szerint. Motorok főbb részei, kialakításuk, anyaguk. Négy ütem bemutatása (dugattyú helyzete, szelepek állása, az egyes ütemekben végbemenő folyamatok ismertetése). Különbségek a benzines és diesel motorok működési elve között.

34. A. Ismertesse a munkagépek működtetésére használt üzemanyagokat! Beszéljen jellemző tulajdonságaikról! Milyen biztonságtechnikai szabályok vonatkoznak az üzemanyagokra?

Benzin alkotóelemei. Mit jelent az oktánszám? Mit jelöl a gázolaj cetánszáma? Mi jellemző a gázokra? Benzin, gázolaj és a gáz főbb jellemzői (pl.: fűtőérték, lobbanáspont stb.). Tárolásra vonatkozó szabályok. Töltésre vonatkozó szabályok.

29. B. Határozza meg az egységrakomány fogalmát! Milyen egységrakományképző eszközöket ismer? Hogyan történik ezen egységrakományok képzése? Milyen biztonságtechnikai szabályok vonatkoznak az áruk egységrakománnyá történő összeállítására?

Egységrakomány fogalma. Raklapok, konténerek és egyéb rakatképző eszközök tulajdonságai, felhasználási területei. Rakatok képzése, rögzítésének módjai. Rakatok meghatározó méretei (súly, magasság, szélesség). Egységrakomány-képzés biztonsági követelményei.

27. B. Beszéljen az elektromos targoncák meghajtási módjairól! Hasonlítsa össze az elektromos és a belsőégésű motorral hajtott targoncákat! Mondja el az elektromos targoncák töltésére vonatkozó tudnivalókat! Milyen veszélyekkel jár ez a tevékenység?

Elektromos targoncák meghajtó motorjának elhelyezése. Elektromos motorok szabályzása. Belsőégésű motorok és az elektromos motorok üzemviszonyának összehasonlítása. Akkumulátorok töltésének menete, gyakorisága. Munkavédelmi és tűzvédelmi előírások az akkumulátor töltésénél.

36. A. Ismertesse az elektromos áram emberi szervezetre gyakorolt káros hatásait! Milyen műszaki megoldásokat alkalmazunk az áramütés elkerülésére? Mi a teendője, ha munkatársát áramütés érte?

Elektromos áram élettani hatásai az emberi szervezetre (izomgörcs, égési sérülés, trombózis, vérbontó hatás). Műszaki megoldások (pl.: védőföldelés, EPH, lábrács alkalmazása stb.). Sérült kiszabadítása, áramkör lekapcsolása. Elsősegélynyújtás. Segítségkérés, mentők értesítése.

12. B. Beszéljen az emelőgépnaplóról! Ki jogosult bejegyzéseket tenni az emelőgépnaplóba? Milyen bejegyzések kerülhetnek ezen dokumentációba? A tételhez használható segédeszköz: Emelőgépnapló

Emelőgépnapló formátuma, tartalma. Emelőgépnaplóba kerülő bejegyzések. Bejegyzésre jogosultak köre. Műszakos vizsgálatkor és munkavégzéskor megállapított hibák dokumentálása.

8. A. Mi a foglalkozási ártalom? Sorolja föl a foglalkozási ártalmakat! Ismertesse a hőmérsékleti, a zaj- és a porártalmakat! Mondja el, hogy mit nevezünk foglalkozási megbetegedésnek!

Foglalkozási ártalom meghatározása Foglalkozási ártalmak csoportosítása A munkahelyi klíma Védekezés a hőmérsékleti hatásokkal szemben Zajártalom A zaj fizikai jellemzői Maradandó halláskárosodás A légúti károsodások Foglalkozási betegség A foglalkozási betegség létrejötte

25. B. Beszéljen a targoncák futóművének felépítéséről, részeiről! Milyen szerkezeti egységeken keresztül visszük át a hajtást a kerekekre? Milyen kerekeket alkalmazhatunk ezeken a gépeken?

Futómű általános felépítése. Hajtáslánc ismertetése a meghajtó motortól a kerekekig. Lánctalpas járószerkezet részei. Lánctalpas járószerkezet fajtái.

26. B. Milyen fékeket ismer? Beszéljen a munkagépeken található fékekről! Ismertesse a fékrendszer részeit, működési elvét! Miből adódhat a fékek helytelen működése, meghibásodása?

Fékek típusai. Fékrendszer részei. Üzemi és rögzítő fék működése. Fékek ellenőrzése. Fékek helytelen működését kiváltó okok. Fékek meghibásodásának okai.

29. A. Hogyan történik a gép műszak végi szabályos leállítása? Milyen teendői vannak a gép állagmegóvásával kapcsolatban?

Gép szabályos leállítása, rögzítése. Jogosulatlan használat megakadályozása. Gép védelme a környezeti hatásokkal szemben. Gép műszak végi ápolása.

28. A. Milyen teendője van, ha gépe meghibásodik? Hogyan biztosítja, hogy az elromlott gépet ne használhassák? Milyen dokumentációs kötelezettsége van ez esetben?

Gép tehermentesítése. Gép biztonságos leállítása, rögzítése. Újraindulás, véletlenszerű vagy illetéktelen indítás elleni védelem. Gépkezelő jelentési kötelezettsége. Gépkezelő dokumentációs kötelezettsége.

33. A. Ismertesse a munkagépekkel történő közúti közlekedés szabályait!

Gépek szükséges felszerelései a közúti közlekedéshez. Engedélyek. Személyi feltételek.

35. A. Ismertesse a közúton, közterületen végzett munka szabályait!

Gépek szükséges felszerelései a közúti, közterületi munkavégzéshez. Munkaterület kijelölése, biztosítása. Jelzőőr alkalmazásának követelményei. Gyalogos és járműforgalom biztosítása. Munkaterület biztosítása munkanap végén, éjszaka.

19. B. Mit tartalmaz a targoncák gépkönyve? Milyen követelmények vannak a gépkönyvekkel kapcsolatban? A tételhez használható segédeszköz: Gépkönyv

Gépkönyv formai megjelenése. Gépkönyv tartalmi előírásai. Kezelési és karbantartási utasítás tartalma. Gépkönyv elhelyezése. Gépkönyvben leírt ismeretek helyén való alkalmazása.

26. A. Sorolja fel, milyen információs anyagok állnak a gépkezelő rendelkezésére a munkagépével kapcsolatban! Milyen előírások vonatkoznak ezen dokumentációkra?

Gépkönyv. Kezelési utasítás. Karbantartási utasítás. Gépnapló vagy emelőgépnapló. Dokumentációk hozzáférhetősége, tartalma, formátuma. Gépkezelő dokumentációs kötelezettsége.

18. B. Ismertesse a hidraulika folyadékcseréjének menetét! Honnan következtethet a csere szükségességére? Hogyan határozza meg a szükséges folyadék mennyiségét és típusát? A mellékelt gépkönyv segítségével határozza meg az ajánlott hidraulika olaj típusát! A tételhez használható segédeszköz: Gépkönyv

Hely előkészítése. Gép előkészítése. Olaj típusának, mennyiségének meghatározása. Olajcsere menete. Teendők a fáradt olajjal.

31. B. Milyen kötöző és függesztő eszközöket ismer? Beszéljen ezen eszközökről, alkalmazási területeikről! Milyen ellenőrzési kötelezettségei vannak a kötöző és függesztő eszközök használata előtt?

Horgok kialakítása, jellemzőik. Teheremelő láncok. Kötelek anyagai, jellemzőik. Függesztő eszközök használata, azonosítása, terhelhetőség meghatározása. Függesztő eszközök ellenőrzése. Függesztő eszközök hibái. Függesztő eszközök tárolása.

20. A. Mit nevezünk hulladéknak? Mi a veszélyes hulladék fogalma? Milyen veszélyes tulajdonságokkal rendelkeznek ezen anyagok? Beszéljen a hulladékok gyűjtéséről, tárolásáról, elszállításáról!

Hulladék fogalma. Veszélyes hulladék fogalma. Veszélyes tulajdonságok (maró, tűzveszélyes, mutagén stb.) ismertetése. Veszélyes hulladékok jelzése. Szelektív gyűjtés szabályai, fontossága. Gyűjtőhelyek kialakítása, jelzése. Hulladékelszállítási kötelezettségek.

32. A. Gépkezelői munkája során milyen kéziszerszámokat használ? Beszéljen a kézben tartott munkaeszközök használatának szabályairól! Milyen munkavédelmi előírások vonatkoznak ezekre az eszközökre?

Karbantartáshoz, gépápoláshoz használt kéziszerszámok. Szerelékcseréhez alkalmazott eszközök. Elektromos vagy hidraulikus eszközök. Balesetvédelmi előírások a kéziszerszámokra vonatkozóan.

33. B. Ismertesse az Otto-motorok üzemanyag ellátó rendszerét! Beszéljen a levegő és az üzemanyag szűrésének szükségességéről és műszaki megoldásairól! Beszéljen a benzin optimális elégetésének feltételeiről!

Karburátoros és befecskendező rendszerek. Szűrők típusai. Szűrők beépítésének fontossága. Szűrők beépítésének helyei. Szűrők tisztítása, cseréje. Benzin és levegő keverési aránya, optimális égés megvalósításának módja.

23. A. Ismertesse a munkagépekben alkalmazott kenőanyagok fajtáit! Milyen tulajdonságai vannak az egyes kenőanyagoknak! Mire kell ügyelni a használatukkal kapcsolatban?

Kenőolajok Kenőzsírok Kenőanyagok tulajdonságai (cseppenéspont, viszkozitás, szulfáttartalom stb.) Kenőanyagok használatának szabályai Kenőanyagokkal kapcsolatos biztonságtechnikai előírások

1. B. Csoportosítsa a targoncákat! Milyen előnyökkel járnak a különféle targonca típusok?

Kezelő pozíciója szerinti csoportosítás. Meghajtás módja szerinti csoportosítás. Elvégezhető műveletek szerinti csoportosítás. Emelési magasság szerinti csoportosítás. Kialakításból adódó előnyök.

15. B. Ismertesse a targoncáknál használt folyadékokat! Hogyan történik a folyadékszintek ellenőrzése?

Motorolaj jellemzői. Hidraulika olaj és jellemzői. Fékfolyadék tulajdonságai. Hűtőfolyadék jellemzői. Akkumulátorban lévő elektrolit összetétele, jellemzői. Folyadékszintek ellenőrzése (nívópálcás, kémlelő ablakos, csöves stb.).

24. B. Hogyan történik a targoncák irányítása? Beszéljen a különböző kormányzási módokról! Miért előnyös a hátsókerék kormányzás? Hogyan történik a kormánymű ellenőrzése? Értelmezze a kormány holtjáték fogalmát, ismertesse jellemző értékét!

Kormányművek fajtái. Mechanikus kormányművek. Szervo rásegítéses rendszer elemei, működése. Hidraulikus kormánymű felépítése, működése. Törzscsuklós kormányzás jellemzése, előnyei. Kormánymű ellenőrzése. Kormányholtjáték értéke, ellenőrzése.

13. A. Beszéljen a kézi anyagmozgatás módjairól! Ismertesse a kézi anyagmozgatás menetét! Milyen veszélyekkel jár ez az anyagmozgatási mód? Milyen védőfelszerelések szükségesek ehhez az munkaművelethez?

Kézi anyagmozgatás segédeszköz nélkül Segédeszközzel történő kézi anyagmozgatás Egyéni anyagmozgatás Csoportos anyagmozgatás Anyagmozgatás útvonalának kijelölése Védőfelszerelések kézi anyagmozgatás esetén

30. A. Mi a teendője, ha munkagépe üzemzavar miatt váratlanul leáll? Milyen okokból következhet be üzemzavar?

Környezet figyelmeztetése. Gép leállítása és biztonságos rögzítése. Véletlenszerű és illetéktelen indítás megakadályozása. Értesítési és dokumentálási kötelezettségek. Munkagép üzemzavarának emberi és embertől független okainak ismertetése.

22. A. Ismertesse a környezetvédelem fogalmát és célját! Milyen területei vannak a környezetvédelemnek? Mit tehet gépkezelőként a környezet védelméért?

Környezetvédelem fogalma és célja. Föld védelme. Vizek védelme. Levegő védelme. Szelektív hulladékgyűjtés fontossága. Környezetszennyezés csökkentésének módszerei.

11. A. Beszéljen a munkaterületen érvényes közlekedési szabályokról! Beszéljen a közlekedési utakra vonatkozó előírásokról! Ismertesse a gyalogosok közlekedés rendjét a munkaterületen belül!

Közlekedési szabályok a munkaterületen. Közlekedési utak kijelölése. Megengedett sebességek munkaterületen belül. Gyalogosok közlekedési szabályai munkaterületen.

25. A. Ismertesse a munkagépek javításánál betartandó munkavédelmi szabályokat! Ki végezheti ezt a tevékenységet? Milyen anyagok használhatók fel a gép javítására? Milyen dokumentációs kötelezettségek vannak a gépek javításával kapcsolatban?

Munkagépek javításánál betartandó munka-, tűz- és balesetvédelmi szabályok. Szerelői munkakör személyi feltételei. Felhasznált anyagokra vonatkozó előírások. Szerelési dokumentáció, szerelési nyilatkozat.

22. B. Beszéljen a hidraulikus rendszer végrehajtó elemeiről! Mutassa be ezek rajzi jelölését!

Munkahengerek fajtái, részei. Hidromotorok ismertetése. Szögelfordulást végző szerkezetek fajtái, működésük. Különböző elemek rajzi jelölései.

24. A. Ismertesse a gépkezelő gépápolással, karbantartással kapcsolatos teendőit! Milyen munkavédelmi szabályok vonatkoznak ezen tevékenységre?

Munkakezdés előtti gépápolási és karbantartási teendők. Munka befejezésekor elvégzendő feladatok. Gépápoláshoz, karbantartáshoz felhasznált eszközök, anyagok és segédanyagok. Betartandó munka-, tűz- és balesetvédelmi szabályok.

7. B. Milyen teendői vannak a targoncavezetőnek a munka megkezdése előtt a munkaterülettel kapcsolatban? Beszéljen a teher letételének szabályairól! Sorolja fel a tiltott teherlehelyezési helyeket!

Munkaterület felmérésének szabályai. Munkaterület biztosítása. Teher helyének meghatározása, előkészítése. Szállítási, anyagmozgatási útvonal kijelölése. Teher letétele. Tiltott teherlehelyezési helyek (pl: tűzcsap, akna stb.).

21. A. Ismertesse a munkája során keletkezett veszélyes és nem veszélyes hulladékokat! Hogyan csoportosíthatjuk ezen anyagokat? Milyen teendői vannak ezekkel az anyagokkal? Beszéljen a hulladékgazdálkodásról!

Munkavégzés során keletkezett hulladékok és azok jellemzése. Hulladékok csoportosítási szempontjai (pl.: keletkezés helye szerint, halmazállapot szerint stb.) Teendők a hulladékokkal kapcsolatban. Hulladékok megsemmisítése. Hulladékok ártalmatlanítása. Újrahasznosítás.

7. A. Ismertesse a munkáltató oktatással kapcsolatos kötelezettségeit a munkabiztonság és foglalkozás egészségügy tekintetében! Mikor és hogyan kell oktatást tartani a dolgozók részére ezen témakörökben?

Munkáltató törvényben meghatározott oktatási kötelezettségei. Munkavédelmi oktatás helye, ideje. Munkáltató dokumentációs kötelezettsége. Előzetes munkavédelmi oktatás. Időszakos munkavédelmi oktatás. Rendkívüli munkavédelmi oktatás.

8. B. Beszéljen a polcokon, állványokon történő tárolás szabályairól! Milyen rakodástechnológiai szabályokat kell betartani ezeken a tároló helyeken? Milyen műszaki megoldásokkal könnyíthető meg ez a raktározási mód?

Polcok, állványok rögzítése, feliratozása, polcos tárolás szabályai. Rakományok elhelyezése polcokon, állványokon. Egységrakományképzés ezen tárolási módoknál. Raktárakban használt targoncák. Targoncák felszerelése számítógéppel, kamerával.

27. A. Ismertesse a műszakos vizsgálat jelentőségét, menetét! Milyen meghibásodások fordulhatnak elő ezen vizsgálat elmulasztása esetén? Mi a teendője, ha hibát észlel a gépén?

Szemrevételezéses vizsgálat (folyadékfolyások, feliratok, munkavégző egységek stb.). Üresjárati funkciópróba (fék, kormány, irányváltó, kezelőszervek stb.). Biztonsági berendezések. Meghibásodások jellege, súlyossága. Gépkezelő dokumentációs és jelzési kötelezettsége meghibásodás esetén.

4. A. Ismertesse a gépkezelői munkakör személyi feltételeit! Beszéljen az orvosi alkalmassági vizsgálatokról!

Személyi feltételek. Gépkezelői munkakörök betöltéséhez szükséges végzettségek. Orvosi vizsgálatok célja. Előzetes, időszakos és rendkívüli orvosi vizsgálatok.

11. B. Beszéljen a teher targoncával történő szállításának szabályairól! Ismertesse a helyes szállítási pozíciót targoncák esetén! Hogyan mozgatjuk a terhet lejtőn és emelkedőn?

Szállítási pozíció meghatározása. Rakomány felvétele és rögzítésének szükségessége a raklapvillára. Szállítási sebesség meghatározása. Teher mozgatása lejtőn és emelkedőn.

31. A. Milyen szélsőséges időjárási viszonyokat ismer? Beszéljen a gépek szélsőséges időjárási viszonyok mellett való üzemeltetéséről!

Szélsőséges hőmérsékleti viszonyok melletti üzemeltetés. Gépek működtetése erős esőben vagy hóesésben. Szél káros és veszélyes hatásai. Gépek tárolása, ezen körülmények között.

16. A. Ismertesse a munkagépek feliratozásának szükségességét! Milyen munkavédelmileg fontos jelzések, feliratok találhatók az egyes gépeken?

Szöveges feliratok Piktogramok Visszajelző lámpák Munkavédelmileg fontos feliratok Gépkezelő teendői a biztonságtechnikai jelzésekkel kapcsolatban

23. B. Ismertesse a targoncák szerkezeti felépítését! Beszéljen a targonca teheremelő szerkezetéről! Értelmezze a targoncákon található terhelési diagramot! Beszéljen az ellensúlyról! Mi a szerepe és hol található a gépen?

Targonca részei. Teheremelő szerkezet ismertetése (lánc, munkahenger, oszlop stb.). Ellensúly helye, szerepe, nagysága, anyaga.

3. B. Ismertesse a targoncavilla kialakítását! Beszéljen a különböző targoncavilla típusokról! Ismertesse a villahosszabbító kialakítását! Hogyan történik a villahosszabbító rögzítése a targoncára?

Targonca általános felépítése, részei. A targoncavilla kialakítások (pl: szikramentes, rúdra fűzhető stb.). Villahosszabbító kialakítása, rögzítése. Targonca terhelhetőségének változása.

9. B. Beszéljen a veszélyes anyagok targoncával történő szállításáról! Milyen munkavédelmi és biztonságtechnikai szabályokat kell betartani az ilyen anyagok szállításakor?

Targonca és a dolgozó védelme. Szállítás szabályai. Szállítási útvonalra vonatkozó előírások. Irányító személy alkalmazása. Betartandó tűz-, baleset- és környezetvédelmi előírások.

35. B. Beszéljen a gázüzemű targoncák üzemanyag ellátó rendszeréről! Milyen gázellátási módokat ismer? Ismertesse az indítás és leállítás folyamatát! Mondja el a palackcsere menetét! Milyen előírások vonatkoznak erre a műveletre?

Targoncák gázellátó rendszere. Gázpalackok jellemzői, rögzítésük. Gáztartályok jellemzői, kialakításuk. Gázpalackok cseréjének menete. Munkavédelmi és tűzvédelmi előírások. Gázüzemű targoncák indítása, téli üzemeltetése. Gázüzemű targoncák leállítása.

36. B. Beszéljen a targoncák irányváltóinak működéséről! Hová helyezhetik el az irányváltót? Milyen előnyökkel járnak a különféle elhelyezési módok?

Targoncák irányváltóinak típusai. Útváltó szelepek működtetésének módjai. Kézzel vagy lábbal történő irányváltás előnyei

13. B. Ismertesse a targoncákon műszak megkezdése előtt a gépkezelő által elvégzendő teendőket! Milyen dokumentációs kötelezettsége van a gép kezelőjének a műszakos vizsgálatot követően? A tételhez használható segédeszköz: Emelőgépnapló

Targoncák szemrevételezéses vizsgálata. Funkciópróbák végrehajtása. Emelőgépnapló vezetése.

10. B. Hogyan történhet személyek emelése targoncával? Milyen követelmények vonatkoznak ez esetben a gépre? Használható-e saját készítésű személyemelő kosár erre a célra? Milyen munkavédelmi előírások vonatkoznak a személyemelésre?

Targoncával történő személyemelés szabályai. Gép kialakítására vonatkozó előírások. Személyemelő kosár kialakítása, rögzítése a gépre. Személyemelő kosár használatának szabályai.

20. B. Beszéljen a hidraulikus rendszer energiaellátó részéről! Mutassa be ezek rajzi jelölését!

Tartályok anyaga, kialakítása, részei. Szivattyúk fajtái felépítésük, működésük. Csővezetékek, tömlők jellemzői. Szűrők méretei, elhelyezése. Hűtők működése. Különböző elemek rajzi jelölései.

14. B. Ismertesse a targoncák hidraulikus rendszerében alkalmazott biztonsági berendezéseket és azok működését! Mi a teendő, ha a biztonsági elemek meghibásodását észleli a gépkezelő? Milyen bejegyzés kerül ebben az esetben az emelőgépnaplóba? A tételhez használható segédeszköz: Emelőgépnapló

Teher lezuhanását magakadályozó elemek. Túlterhelésgátló elemek. Targonca hidraulikus rendszerének nyomásszabályzása. Biztonsági berendezések ellenőrzésének módja, gyakorisága. Emelőgépnaplóba történő bejegyzések. A meghibásodott gép használatának megakadályozására tett intézkedések.

30. B. Ismertesse a teherkötözésre vonatkozó szabályokat! Mely esetekben nem szabad a terhet megemelni? Mi a teendője, ha nem ismeri az emelendő teher tömegét?

Teherrögzítési pontok kialakításai. Teher súlypontjának meghatározása. Teher rögzítésének, megkötözésének szabályai. Próbaemelés szükségessége. Teheremelés tilalmai. Tömeg meghatározásának módjai.

14. A. Ismertesse az anyagok tárolásának módjait! Milyen előírások vonatkoznak a tárolóhelyek kialakítására? Hogyan történik az anyagok szabadban való tárolása?

Tárolóhelyek kialakítása Tárolóhelyek szellőzése, megvilágítása Polcos tárolás Folyadékok tárolása Ömlesztett anyagok tárolása Anyagok szabadban való tárolásának módjai Anyagok védelme a környezeti hatásoktól

18. A. Hogyan kell a tüzet jelezni? Beszéljen a mentés folyamatáról tűz esetén!

Tűz jelzésének módjai a munkaterületen Tűz jelzése telefonon Automata tűzjelző berendezések Tűzriadóterv tartalma, gyakoroltatása az emberekkel Emberélet mentése tűz esetén Anyagi javak mentése tűz esetén

17. A. Milyen feltételei vannak a tűz létrejöttének? Ismertesse a tűzvédelmi osztályokat! Mi jellemző az egyes tűzvédelmi osztályokra? Ismertesse a tűzveszélyes munkavégzés feltételeit!

Tűz létrejöttének feltételei Égéssel, robbanással kapcsolatos fogalmak Gyulladáspont, lobbanáspont fogalma Tűzvédelmi osztályok Helyiségek tűzvédelmi osztályba sorolása Tűzveszélyes munkavégzés tárgyi feltételei Tűzveszélyes munkavégzés dokumentációs kötelezettsége

19. A. Milyen tűzosztályokat ismer? Ismertesse a tűzoltó anyagokat és készülékeket! Hogyan történik ezek használata?

Tűzosztályok Tűzoltó anyagok (homok, oltótakaró, víz) jellemzői, alkalmazásuk Tűzoltó készülékek használata, jellemzőik Automata tűzoltó berendezések Tűzoltó eszközök jelölése, jelzése

15. A. Mit nevezünk veszélyes anyagnak? Milyen szabályok vonatkoznak a veszélyes anyagok tárolására?

Veszélyes anyag fogalma. Veszélye anyagok jellemző tulajdonságai. Tárolóhelyek kialakítása. Tárolóhelyek szellőzése, megvilágítása. Veszélyes anyagok tárolásának biztonságtechnikai előírásai.

3. A. Mit nevezünk veszélyforrásnak? Hogyan történik a munkavédelmi kockázatok felmérése?

Veszélyforrás fogalma. Kockázatértékelés célja, feladata. Kockázatok és veszélyek a gépkezelői munkakörben. Védekezés a felmerülő veszélyekkel kapcsolatban.

12. A. Beszéljen a gépeken található védőburkolatok fajtáiról! Milyen feladata van ezen gépelemeknek? Milyen teendői vannak a gépkezelőnek a védőburkolattal kapcsolatban?

Védőburkolatok anyaga, kialakítása. Fix védőburkolatok. Állítható védőburkolatok. Nyitható védőburkolatok. Átlátszó védőburkolatok. Védőburkolatok feladata. Védőburkolatokkal kapcsolatos teendők.

10. A. Mit nevezünk védőeszköznek? Csoportosítsa a védőeszközöket! Beszéljen a munkáltató és a munkavállaló kötelmeiről a védőeszközökkel kapcsolatban!

Védőeszköz fogalma. Egyéni és csoportos védőeszközök. Munkáltató kötelezettségei a védőeszközökkel kapcsolatban. Munkavállaló kötelezettségei a védőeszközökkel kapcsolatban. Védőeszközökben található jelölések.

17. B. Sorolja fel a hidraulikus rendszerekben használható nyomófolyadékokat, beszéljen azok tulajdonságairól! Milyen veszélyeket jelentenek ezek a folyadékok a gépkezelőre és a környezetre?

Víz, emulzió és a hidraulika olajok előnyös és hátrányos tulajdonságai. Hidraulika olajok emberre veszélyes tulajdonságai. Környezetre gyakorolt hatások. Környezetvédelem.

21. B. Beszéljen a hidraulikus rendszerben található irányító elemekről! Mutassa be ezek rajzi jelölését!

Útmeghatározó elemek, fajtái, működésük. Mennyiségmeghatározó elemek, kialakításuk, feladatuk. Nyomásmeghatározó elemek fajtái, működési elvük. Különböző elemek rajzi jelölései.


Related study sets

Nursing 100 Quiz #2 : Ch. 8, 9, 15, 23 + Collaboration

View Set

AP Psych - Testing and Individual Differences

View Set

pregnancy labor and delivery. Ch 65,66 and 67

View Set

Lecture 7: Stereochemistry Part 2

View Set

Ch. 13 exam Businessowners Coverage Form

View Set