МЕВ

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

Зовнішньо-торгівельна політика держави

-певний курс дій урядових і владних структур, використання ними таких принципів, методів та інструментів впливу на розвиток зовнішньої торгівлі країни, завдяки яким забезпечуються реалізація національних інтересів.

Співробітництво

· міцні економічні зв'язки, на основі спільних, попередньо вироблених і узгоджених намірів, які закріплені в угодах довгострокового характеру;

Контекстуальний підхід

· метод, що характеризує значення контекстних комунікацій в різних національних культурах Эдварда та Мілдред

Автаркія

· економічне відокремлення певної країни від інших країн, створення замкнутого господарства, що задовольняє власні потреби в рамках окремої держави.

Закрита економіка

· національна економічна система, яка не інтегрована в міжнародний поділ праці, не бере участі у міжнародному русі факторів виробництва, стоїть поза міжнародними фінансовими відносинами.

Міжнародне виробниче кооперування

· об'єднання зусиль виробників декількох країн щодо випуску певних видів товарів для світового ринку.

Міжнародна торгівля

· обмін товарами та послугами між державно оформленими національними господарствами;

Міжнародний рух капіталу

· переміщення капіталу між країнами світу в пошуках сфери найбільш вигідного його вкладання.

«Ефект доміно»

· прояв зацікавленості в інтеграції країн, які залишились поза межами інтеграційного об'єднання як наслідок побоювань щодо витрат які пов'язані з скороченням економічних зв'язків між цими країнами та країнами які інтегрувалися внаслідок переорієнтації торгівлі останніх на внітрішньоінтеграційні джерела постачання.

Демонстраційний ефект

· психологічний вплив на керівництво та населення країн, які залишились поза межами інтеграційного об'єднання в наслідок позитивних економічних зрушень в країнах, що інтегрувались.

Мега- або квазімакрорівень

· рівень міжнародних організацій, інтеграційних об'єднань, ТНК.

Предмет вивчення дисципліни «МЕВ»

· система економічних зв'язків, які складаються між суб'єктами різних національних економік у світовому господарстві на основі міжнародного поділу факторів виробництва.

Міжнародна спеціалізація виробництва (МСВ)

· форма поділу праці між країнами, за якої концентрація однорідного виробництва збільшується на базі диференціації національних виробництв, виділенні в самостійні (відокремлені) технологічні процеси, в окремі галузі виготовлення продукції понад внутрішні потреби.

Інтернаціоналізація виробництва

· це встановлення безпосередніх стійких виробничих зв'язків між підприємствами різних країн, внаслідок чого виробничий процес в одній країні стає частиною процесу, що відбувається у світовому масштабі.

Міжнародна економічна інтеграція

· це економічна категорія, яка означає об'єктивну закономірність розширення взаємодії країн у глобальному масштабі на основі єдності цілей і інтересів внаслідок інтернаціоналізації господарського життя, розвитку системи МПП і політичної взаємодії.

Інтернаціоналізація господарського життя

· це зближення економік країн, що виявляється у зростанні виробничої взаємозалежності, збільшенні міжнародного товарообороту, русі капіталів і робочої сили, взаємному впливові на найважливіші економічні процеси в країнах, у тому числі на динаміку цін, ставки проценту, і т. д. В її основі лежать поглиблення міжнародного поділу праці та інтернаціоналізація виробництва, інтернаціоналізація капіталу та утворення транснаціональних компаній. Інтернаціоналізація господарського життя охоплює продуктивні сили і виробничі відносини, проявляється як у сфері виробництва матеріальних благ, так і у сфері розподілу, обміну та споживання.

Економічні контакти

· це найпростіші економічні зв'язки, які мають епізодичний характер і регулюються переважно одиничними угодами, контрактами;

Відкрита національна економіка

· це особливий різновид організації та функціонування національної економічної системи, яка у своєму розвитку спирається як на внутрішні, так і зовнішні фактори та ресурси.

Інтернаціоналізація капіталу

· це процес переплетіння і об'єднання національних капіталів, що проявляється як у створенні окремими компаніями об'єктів в інших державах, так і в розвитку міжнародних форм зв'язків і контактів між капіталами різних країн. Якщо інтернаціоналізація виробництва є об'єктивною основою інтернаціоналізації капіталу, то в свою чергу остання сприяє поглибленню інтернаціоналізації виробництва, веде до інтенсифікації господарських зв'язків між країнами.

Міжнародна економічна інтеграція

· це рівень розвитку МЕВ, коли в процесі інтернаціоналізації господарського життя відбувається переплетіння економік двох або більше країн і проводиться узгоджена політика з елементами національного регулювання.

Світове господарство

· це система взаємодіючих господарств різних рівнів з усіх країн світу, цілісний характер і функціонування якої визначається об'єктивними законами розвитку людського суспільства, де господарства пов'язані одне з одним системою економічних та інших міжнародних відносин, що базуються на міжнародному поділі праці.

Реімпорт

ввезення товарів раніше вивезених, але не перероблених.

Імпорт (І)

ввезення товарів, робіт, послуг, результатів інтелектуальної діяльності, у тому числі виняткових прав на них, на митну територію країни з-за кордону без зобов'язання про зворотне вивезення.

Експорт (Е)

вивезення товарів, робіт, послуг, результатів інтелектуальної діяльності, у тому числі виняткових прав на них, з митної території країни за кордон без зобов'язання їх зворотного ввезення.

Реекспорт

вивезення товарів: раніше ввезених, але не перероблених у країні (з міжнародних товарних аукціонів, товарних бірж тощо); з територій вільних зон.

Міжнародний поділ праці

вищий ступінь розвитку суспільного територіального поділу праці між країнами, який спирається на стійку економічно вигідну спеціалізацію виробництва окремих країн на тих чи інших видах продукції.

Офшорна зона

країни або певні території країн, в яких уряди з метою створення сприятливого підприємницького клімату надають компаніям ряд пільг.

Міжнародна торгівля (МТ)

обмін товарами та послугами між країнами за межами їх національних кордонів; система відносин обмінного характеру (купівля-продаж), що виникають між суб'єктами МЕД (продавцями та покупцями), основана на міжнародному поділі праці.

Міжнародних товарних номенклатурах

переліках товарів, згрупованих за певними ознаками

Міжнародна міграція робочої сили

переміщення між країнами працездатного населення переважно з економічних причин.

Зовнішньоторговельний обіг (ЗТО)

сума вартості експорту та імпорту країни або груп країн за певний період

Прямі іноземні інвестиції (ПІІ)

тривала участь іноземного інвестора в підприємстві, довгострокові взаємини між підприємством та інвестором та значний вплив інвестора на підприємство через частку власності в 10% та більше (короткий виклад еталонного визначення ОЕСР прямих іноземних інвестицій, BMD4)

Мікрорівень

це відповідно рівень зв'язків між фірмами різних країн

Міжнародна торгівля послугами

це діяльність, що здійснюється постачальниками послуг однієї країни, коли її результати виражаються у корисному ефекті нематеріального характеру, що задовольняє ті чи інші потреби фізичної або юридичної особи іншої країни і є об'єктом купівлі-продажу

Пряма інвестиція

це категорія міжнародної інвестиційної діяльності, яка відображає прагнення інституційної одиниці - резидента однієї країни (прямого інвестора) здійснювати істотний вплив або контроль на діяльність підприємства, що є резидентом іншої країни (підприємство прямого інвестування).

Мезорівень

це міжнародні зв'язки галузевого і регіонального значення.

Макрорівень

це рівень державних і міждержавних міжнародних процесів.

Міжнародний фінансовий ринок

це система ринкових відносин, що забезпечує акумуляцію і перерозподіл капіталу між кредиторами і позичальниками через посередників на основі попиту і пропозиції на капітал.

Середовище МЕВ

це сукупність умов та чинників внутрішнього і зовнішнього характеру, що сприяють або ускладнюють розвиток МЕВ

Міжнародний інжиніринг

•- сукупність інтелектуальних послуг, які спрямовані на одержання найкращих підсумків від капітальних вкладень, рішень для реалізації проектів за рахунок раціонального й ефективного добору і використання ресурсів та технологій.

Міжнародний лізинг

•- це спеціальна операція, за якою лізингова фірма (орендодавець) на підставі угоди з орендарем купує у виробника предмети оренди і передає їх орендареві на певний термін за встановлену плату.

Міжнародний консалтинг

•вид міжнародної діяльності з надання послуг щодо консультування виробників, продавців і покупців з широкого кола питань економічної діяльності, передусім, консультування у зовнішньоекономічній сфері.

Міжнародний туризм

•це багатопланова система послуг, яка спрямована на задоволення потреб осіб, які є представниками одних країн і перебувають з короткостроковим відвідуванням в інших країнах.

Франчайзинг

•це використання вже існуючої і добре відомої ідеї бізнесу, яка має певний імідж і розповсюджується власником ідеї - франчайзером.

Міжнародні страхові послуги

•це система економічних відносин, яка включає створення спеціального ринку коштів (страхового фонду) і його використання для відшкодування різних збитків, які спричинені наслідками стихійних і випадкових дій природи та людини (страхових випадків), шляхом страхового відшкодування.

Портфельні інвестиції

•інвестиції, здійснені підприємством-нерезидентом у вигляді цінних паперів, майна, майнових прав та інших видів інвестицій, частка яких складає до 10 % у статутному капіталі підприємства-резидента.


Ensembles d'études connexes

Chapter 8: Corporate Strategy: Vertical Integration and Diversification

View Set

Chapter 2 - Lesson 1 - Cells and Life

View Set

Money Matters chapter 6 (investing)

View Set

Oracle CPQ 2021 Implementation Essentials Exam Number: 1Z0-1033-21

View Set

Discovering Statistics Using IBM SPSS Statistics, 5e

View Set

AN - Endocrine and Reproductive Practice Exam ATI

View Set

Chemistry B: Lesson: CHARGING UP: IONIZATION OF ATOMS

View Set

Chapter 27: Children & Adolescents

View Set

Operations Management - Chapter 10

View Set