Comparing Unit Rates, Unit 5 Rates

अब Quizwiz के साथ अपने होमवर्क और परीक्षाओं को एस करें!

rates are equivalent

Decide whether the rates are equivalent: (Show work to support your answer.) 126 points every 3 games 210 points every 5 games

not equivalent

Decide whether the rates are equivalent: (Show work to support your answer.) 15 breaths every 36 seconds 90 breaths every 3 minutes

equivalent rates

Decide whether the rates are equivalent: (Show work to support your answer.) 24 laps in 6 minutes 72 laps in 18 minutes

$1.25

How much does it cost for 1 bagel?

$30.00

How much does it cost for 2 dozen bagels? (Show work to support your answer.)

100:1 (100 times per second)

Lightning strikes Earth 1,000 times in 10 seconds. How many times does lightning strike per second?

2.50:1 ($2.50 per ounce)

Write a unit rate for the situation: $12.50 for 5 ounces

7:1 ($7 per week)

Write a unit rate for the situation: $28 saved in 4 weeks

19:1 (19 students per class)

Write a unit rate for the situation: 228 students in 12 classes

45:1 (45 miles per hour)

Write a unit rate for the situation: 270 miles in 6 hours

110:1 (110 calories per serving)

Write a unit rate for the situation: 880 calories in 8 servings

$20.00

You earn $35 for washing 7 cars. How much do you earn for washing 4 cars? (Show work to support your answer.)

30 minutes

You jog 2 kilometers in 12 minutes. At this rate, how long will it take you to complete a 5 kilometer race? (Show work to support your answer.)

60:1 (60 times per minute)

Your heart beats 240 times in 4 minutes. How many times does your heart beat each minute?


संबंधित स्टडी सेट्स

Combo with "Windows 7 Configuration" and 11 others

View Set

Chapter 8 Tectonics, Earthquakes, and Volcanism

View Set

Abdominopelvic Chapter 20 (Male Pelvis) and Chapter 29 (Scrotum) Review

View Set

Human Anatomy Brain and Cranial Nerves

View Set